FOTO: Konačno počinje razdvajanje otpada, komunalci vrebaju nesavesne Novosađane
Naime, JKP "Čistoća" (konačno) počinje sa pilot-projektom separacije otpada, koji će se na gradsku deponiju od sada prevoziti odvojeno po vrsti, u za to posebno namenjenim kamionima.
Tako ekološki osvešćeni građani uskoro neće morati da ispravljaju "krive Drine", samostalno odvajajući otpad koji se potom đuture i potpuno pomešano odvozi na deponiju. Čistoća u projekat ulazi s podrškom komunalne policije i inspekcije, a u skladu sa odlukom o održavanju Čistoće Grada Novog Sada iz 2011. godine.
Na nekoliko lokacija u širem centru grada biće postavljeni posebno obeleženi podzemni kontejneri, namenjeni komunalnom i ambalažnom otpadu, a iz Čistoće mole građane da separaciju počnu već u svojim domovima.
Kazna za građane 8.000 dinara
Kako za 021.rs navodi portparolka Čistoće Danijela Jankov, postoji 70 kontejnera u starom jezgru grada, na Žitnom trgu, i u delu oivičenim kejom i Radničkom ulicom. Vozila kojima će se prevoziti odvojeni otpad biće nabavljena ovih dana.
"Uputstvo, ujedno i molba za Novosađane je da otpad odvajaju već u domaćinstvu, te da ga odvojenog odlažu u podzemne kontejnere koji će biti jasno obeleženi za komunalni i za ambalažni otpad. U komunalni otpad spadaju: ostaci hrane, baštenski otpad, pepeo, pelene, ulošci i vata, kao i drugi mešani ili takozvani mokri otpad. U ambalažni otpad spadaju: PET i plastična ambalaža, tetrapak, karton i papir, staklena ambalaža, limenke i konzerve - takozvani suvi otpad. Ukoliko su sugrađani u dilemi gde da odlože neku vrstu otpada, to mogu slobodno da učine u mokri i neće pogrešiti", objašnjava Jankov.
Pre zvaničnog početka pilot-projekta, komunalci su počeli da "vaspitavaju" građane na terenu. Jankov naglašava da je, prema dogovoru Čistoće, komunalne policije i inspekcije, u toku akcija pojačanog nadzora i kažnjavanja nesavesnih građana. Kazna za fizičko lice koje bude uhvaćeno u nesavesnom bacanju smeća je 8.000 dinara i naplaćuje se na osnovu pomenute gradske odluke.
Takođe, u sklopu promocije projekta, radnici Čistoće razgovarali su s Novosađanima i obavestili ih na ulicama grada da će uskoro morati bacanje smeća da shvate vrlo ozbiljno, kao što se to radi u zemljama Evropske unije. U preduzeću napominju da je zainteresovanost građana ogromna, te da su i sami naglasili da ovakvu ekološku promenu u gradu čekaju godinama.
"Ovo je izuzetno važan posao, kojim JKP 'Čistoća' i Grad Novi Sad idu u susret zakonskim propisima prema kojima se to od nas očekuje. Imamo podršku grada, koja se, između ostalog, ogleda i u tome što će tokom oktobra komunalna policija i inspekcija pojačano obilaziti kontejnerska mesta i novčano kažnjavati sve one koji nesavesno odlažu smeće. Tako će biti i kada projekat zaživi", objašnjava direktor Čistoće Vladimir Zelenović.
Čistoća je nedavno u devet novosadskih osnovnih škola koje gravitiraju širem centru grada podelila kante za razdvajanje otpada, a u narednom periodu će, u saradnji sa Fakultetom tehničkih nauka - Departmanom za inženjerstvo i zaštitu životne sredine, organizovati i predavanja i radionice za đake na ovu temu.
Škole koje su dobile kontejnere su: OŠ "Kosta Trifković", OŠ "Petefi Šandor", OŠ "Ivo Lola Ribar", OŠ "Sonja Marinković", OŠ "Branko Radičević", OŠ "Đura Daničić", OŠ "Jovan Popović", OŠ "Đorđe Natošević" i OŠ "Ivan Gundulić".
Inače, Srbija je na samom dnu evropskih zemalja po pitanju upravljanja otpadom, koje se postavlja kao jedno od važnijih pred naše buduće učlanjenje u Evropsku uniju. Procene su da gubimo najmanje 50 miliona evra svake godine zbog nemara.
Separacija otpada u našim domovima je takozvana primarna separacija, koja nije ni blizu dovoljno implementirana ni u sistemu, a ni u svesti građana. Da je ni preduzeća čija osnovna delatnost podrazumeva separaciju nisu shvatila ozbiljno pokazuje primer novosadske deponije, na kojoj je nataloženo milion kubika smeća na otvorenom.
Više o neuspesima Srbije u pogledu reciklaže i separacije otpada pročitajte u našoj reportaži OVDE i saznajte kako se Madrid nosi sa otpadom.
Komentari 91
NS mislilac
Moral
nijevazno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar