Beljanskom je 7. novembra stiglo rešenje o poništavanju doktorata, u kojem se navodi da je na inicijativu Katedre za krivično-pravne nauke preispitana zakonitost njegovog rada "Jugoslovenski krivični postupak i međunarodni pravni standardi" koji je odbranio pre 16 godina, te da je utvrđeno da "ne postoji prijava za odbranu".
U rešenju se navodi da "zahtev za odbranu doktorske disertacije ne može da se podnese neformalno, niti prećutno, već je u pitanju složena, propisima strogo predviđena procedura", a rešenje je potpisao dekan Pravnog fakulteta Ljubomir Stajić.
Beljanski je objasnio da je doktorirao 2001. godine, nakon što je deset godina pre toga "odustao od odbrane zbog situacionih razloga", ali da nikada nije povukao svoju prijavu i da je ona ostala otvorena. "Dekan je zanemario činjenicu da ja nisam nikada ni povukao prijavu i da je tada moj odustanak od odbrane bio situacione prirode, prouzrokovan načinom na koji je odložena ili otkazana odbrana dan uoči odbrane. To sam tada uradio u revoltu i predmet nije bio završen, ostao je otvoren", rekao je Beljanski.
Nastavno naučno veće Pravnog fakulteta je 1. marta 2001. jednoglasno donelo odluku da se formira komisija i da doktorat bude odbranjen, što se i dogodilo.
"Po mom dubokom uverenju, moj poseban, novi zahtev nije bio ni potreban i ja bih rekao da je ovo rešenje koje je došlo pravno neosnovano i u velikoj meri besmisleno, te da u njemu ima dosta i zlonamernosti", kazao je Beljanski. Naveo je da ne može da tvrdi, ali ni da isključi mogućnost da je u pitanju politički ili lični pritisak na njega.
"Ima više podudarnosti, kao što je činjenica da sam nekoliko puta zastupao stranke u sporovima protiv Pravnog fakulteta, a trenutno je u toku parnica u kojoj zastupam Savez mađarskih učenika vezano za diskriminaciju prilikom polaganja prijemnog ispita na maternjem jeziku", rekao je Beljanski.
Kako je naveo, u ranijim godinama sa uspehom se suprostavio i ideji da se diplomama sa državnih pravnih fakulteta dodeli neka vrsta monopola i da one budu uslov za upis stručnjaka u Imenik advokata i advokatskih pripravnika.
"Postao sam i predsednik organizacije CEPRIS, a ona je naišla na brz otpor, posebno kada se radi o slučaju sudije Trešnjeva, pa se sada može i to povezati, iako ne mogu da tvrdim. Najzad tu je niz mojih javnih istupanja u kojima sam se kritički odnosio prema vlasti, kao i prema načinu i nivou obrazovanja na viskoškolskim ustanovama u Srbiji", dodao je Beljanski.
Prema njegovim rečima, taj slučaj se podudario i sa činjenicom da trenutno drži praktičnu nastavu na jednom od konkurentskih fakulteta i to iz krivično procesnog prava, te da sve to "baca sumnju da možda nisu u pitanju samo formalno pravni razlozi, već da je moguće i nešto drugo".
"Meni nije previše stalo do te titule, a pogotovo mi ne bi bilo stalo sada ako ona potiče od fakulteta koji pribegava ovakvim potezima. Ali, imam neku vrstu duga prema dvoje naših istaknutih stručnjaka koji su bili članovi komisije na toj odbrani i nisu više među živima. Zato ću podneti žalbu kako bih zaštitio ugled i njihov, a u neku ruku i svoj, jer nije jednostavno nekoga držati u zabludi 16 godina", kazao je Beljanski.
U Komisiji za utvrđivanje činjeničnog stanja o doktoratu Slobodana Beljanskog bili su šef katedre krivično pravnih nauka Branislav Ristivojević, šef Službe za nastavu Milan Babić i šefica Službe opštih i zajedničkih poslova Snežana Petrović. Dekan fakulteta Ljubomir Stajić nije bio dostupan agenciji Beta za komentar.
Komentari 44
milos
Ali..umesto da se osramocen povuce, on i dalje izigrava zrtvu.
Uvek je to cinio.
Manipulise preko sina na medijima, ali javnosti je sve jasno. Mislim da je dovoljno rekao. Ne mora vise da se ponavlja...
Mica
Sem..hvalopejke njegove kanc. , malog broja kolega zeljnih senzacije i njhegovih NVO
niko od integriteta se nije oglasio.
Tekst u stampi iz 2001.g pojasnice ovaj slucaj....
Dakle....doktorat g.Belhanskog bio.je osporen davnih dana.....
RIZBO
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar