Radi se o 495 prijava fizičkog, elektronskog, a potom i emocionalnog (socijalnog) nasilja u 35 osnovnih i 15 srednjih škola u gradu, koje su učestvovale u analizi, zaključak je Koordinacionog tela za borbu protiv nasilja u osnovnim i srednjim školama za školsku 2016/17. godinu.
Reč je o porastu broja prijava nasilja u školama, što pokazuje da je ažurnost škola bolja, ali se ne isključuje mogućnost da je ponašanje đaka u školama ipak agresivnije.
Međutim, kako su zaključili članovi Koordinacionog tela, pojedini direktori škola ne šalju redovno izveštaje o nasilju u njihovim školama, što su obavezni, a dešava se i da neki slučaj vršnjačkog nasilja prikriju i ne obaveste nadležne. Takođe, dešava se i da se u izveštaju ne navodi decidno o kakvoj vrsti nasilja nad decom se radi.
Poražavajuće je, zaključili su članovi Koordinacionog tela, to što malo roditelja dolazi na edukativna predavanja stručnjaka koji se bave prevencijom (ujedno i članova Koordinacionog tela), kojih je bilo 11 u isto toliko škola. To je, kako su naveli, situacija koja se javlja godinama i koja potvrđuje da roditelji nisu naročito zainteresovani da slušaju o nasilju koje se može dogoditi i njihovoj deci - ili upravo njihova deca mogu da budu počinitelji.
Potrebno je, zaključeno je na sednici ovog tela, apelovati na direktore da redovno šalju izveštaje i reaguju kada problemi u njihovoj školi nastanu, te animirati roditelje da se zainteresuju za stanje u školama u kojima su im deca.
Jedan od načina na koji se vršnjačko nasilje može sprečiti je i uvođenje testiranja na narkotike u novosadskim osnovnim i srednjim školama, o čemu možete da čitate
OVDE.
Komentari 13
Tanja
Nada
@ex chapman
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar