"Čistoća" zadovoljna čuvarima kontejnera, tvrdi da njihovo angažovanje već daje efekte

Čuvari kontejnera u Novom Sadu, za mesec dana koliko patroliraju ulicama, uspeli su da smanje oštećenja na kontejnerima i rasipanje smeća iz istih, tvrde u "Čistoći", dok sakupljači sekundarnih sirovina traže sastanak sa gradonačelnikom.
"Čistoća" zadovoljna čuvarima kontejnera, tvrdi da njihovo angažovanje već daje efekte
Foto: 021.rs
Preduzeća "Ipon Security" i "G4S Secure Solutions" nedavno su odabrane za čuvanje imovine preduzeća - kontejnera i to na tenderu koji spornim vide kako građani, privatne firme i nevladine organizacije, tako i poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić.
 
"Čistoća" izdvaja oko šest miliona dinara da bi sprečila uništavanje kontejnera, a za koje najviše krive sakupljače sekundarnih sirovina. Gradom istovremeno, između 16 i osam časova, prolaze dve patrole sa po dvojicom pripadnika obezbeđenja i paze da se kontejneri ne oštete. Preduzeće tvrdi da pozitivnih efekata u patroliranju već ima, ali da je još rano doneti prave zaključke.
 
"Ovo je, za sada, jasan pokazatelj da je odluka o angažovanju radnika koji patroliraju i obilaze kontejnerska mesta utemeljena na racionalnim osnovama i da već daje rezultate. Takođe, iskoristivost otpada odvezenog sa mesta koja se čuvaju je blago povećana u odnosu na protekli period. Prave efekte očekujemo u narednom periodu, kada ćemo moći da damo i preciznije podatke", poručuju za naš portal u "Čistoći".
 
Iako je, kako navode u "Čistoći", iskoristivost odvezenog otpada povećana u proteklom periodu, organizacije tvrde da Novi Sad nema dovoljno kapaciteta da sanira sav prikupljeni otpad, u čemu upravo vide priliku za sakupljače sekundarnih sirovina. 
 
Udruženje romskih studenata je organizacija koja je medijator u razgovorima između sakupljača sirovina i Grada. Pre više od mesec dana poslali su zahtev u Gradsku kuću za sastanak sa gradonačelnikom Milošem Vučevićem, a kako kažu, čekaju samo da im jave termin.
 
"Poznato je da su sakupljači sekundarnih sirovina ti koji daju najveće rezultate kada je u pitanju sklanjanje otpada sa ulica, jer Grad Novi Sad nema tolike kapacitete da prikupi i sanira sav otpad. Sakupljači ne žele da diraju podzemne kontejnere, nego bi otpad uzimali iz nadzemnih. Ideja je da sakupljači sekundarnih sirovina mogu svojim poslom da prehrane porodice, a Grad će i dalje moći da bude čist. Čekamo sastanak sa gradonačelnikom pa ćemo videti šta Grad predlaže", dodaje za 021.rs Jasmina Drmaku iz Udruženja romskih studenata.
 
Vest o angažovanju čuvara kontejnera izazvala je revolt i kod sakupljača sekundarnih sirovina. Tada su se već bile pojavile glasine o mogućim protestima, ali konkretnih akcija nije bilo. Velike nade polažu u pregovore i pronalaženje kompromisa, a naša sagovornica dodaje da će se vremenom strasti smiriti.
 
Ipak, ono što je izazvalo najžešće reakcije u javnosti jeste najava da "radnici koji patroliraju i obilaze kontejnerska mesta imaju pravo da do dolaska patrole policije zadrže počinioca bilo kog prekršaja ili krivičnog dela koje ugrožava imovinu za čiji obilazak i nadzor su angažovani".
 
Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić je ovu odluku javno okarakterisao kao "diskutabilnu", a za 021 objasnio da se u Zakonu o privatnom obezbeđenju suočavamo sa nečim što "postaje tužan običaj u Srbiji, odnosno sa pravnom nekonzistentnošću samog zakona".
 
"Zakon o privatnom obezbeđenju kaže da krivično delo ili teže, šta god to 'teže' značilo, jeste osnov za zadržavanje. Onda stižemo do člana koji kaže da se ovlašćenje za zadržavanje odnosi samo na lica koja su zatečena u izvršenju krivičnog dela i to krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti. I laiku je jasno koliki je prostor od 'bilo kog prekršaja' do krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti i šta sve može da se desi ako čuvari kontejnera reše da svoja ovlašćenja primenjuju slobodnije i šire", poručio je Poverenik za 021. Detaljnije o njegovom mišljenju čitajte OVDE.
 
I na desetine organizacija i udruženja građana najoštrije su osudile angažovanje privatnog obezbeđenja za kontejnere, apelujući na odbranu dostojanstva i prava na rad sakupljača sekundarnih sirovina.
 
"U borbi za goli opstanak, u Srbiji 30.000 neformalnih sakupljača obavlja društveno koristan posao sakupljanja otpada za reciklažu i odgovorno tvrdimo da je najveći napredak u ovoj oblasti Republika Srbija ostvarila zahvaljujući njihovom radu. Prema podacima Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada preko 80 odsto količina koje recikliraju domaće fabrike za reciklažu PET boca dolazi od neformalnih sakupljača, dok javna komunalna preduzeća sakupe samo jedan odsto otpadnog starog papira koji se reciklira u Srbiji", poručila su udruženja u zajedničkom pismu, a detalje čitajte OVDE.
 
JKP "Čistoća" reagovala je na ovo pismo i poručila da će tužiti i podneti krivične prijave protiv firmi koje se, kako kažu, na nezakonit način bave reciklažom jer do sekundarnih sirovina dolaze tako što plaćaju sakupljače da ih kradu iz kontejnera. Međutim, u preduzeću za 021 odgovaraju da nisu tužili ove firme.
 
Takođe, u "Čistoći" navode da njihove patrole na terenu do sada nisu naišle probleme ili se susrele sa neprijatnim situacijama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Baywatch

    24.08.2017 16:33
    sledeće godine da o trošku poreskih obveznika (a kako drugačije?) angažujemo dvejna džonsona, hazelhofa, pamelu i ostalu svitu i snimimo doslovno neku TREŠ seriju
  • Beki Bekić

    24.08.2017 11:09
    Da li ste i Piljiću namestili posao da montira klima uređaje na kontejnerima?
  • JA

    23.08.2017 15:45
    Cuvari kontejnera
    Nemam reci za ovu vest. Opet novoizmislejni poslovi. Kako da ih nadjemo i dojavimo im nelegalno bacanje smeca?? Gde su ti cuvari bili kada su nam nove kontejnere zamenili starim, zardjalim, kontejnerima bez tockova koja su pravo ruglo? Cak je i radnicima Cistoce tesko da ih pune nose do kamiona da bi ih ispraznili. To nisu uradili skupljaci sekundarnih sirovina jer njima kontejneri nisu potrebni. A i ne vuku za sobom stare, ostecene. To ruglo se vidi cak i na Google Eatrh snimku a pretendujemo da budemo grad kulture. Da li ti cuvari sprecavaju i gradjane iz drugih delova grada da u ogradjen prostor namenjen kontejnerima iz kog su isti odavno izvuceni na ulicu bacaju sut, stari nametaj i iskoriscene sanitarije, granje i poseceno drvece i razni drugi otpad koji tu stoji danima?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti