Inspekcija rada u Novom Sadu vratila je ove godine na posao dve trudnice kojima nije produžen ugovor o radu na poslu, odnosno direktno su diskriminisane zato što su zatrudnele ili su se porodile.
Foto: Pixabay
Aktuelni Zakon o radu jasno kaže: zabranjeno je diskriminisati žene pitanjima o planiranju porodice i bračnom statusu. Zabranjeno je od njih tražiti da donose testove trudnoće da bi dokazale da nisu trudne u trenutku zapošljavanja. Žena uživa zaštitu i tokom trudnoće i porodiljskog odsustva, a ima na raspolaganju godinu dana da brine o novorođenom detetu. Za to vreme od države dobija naknadu.
Problem sa zakonom je, kao i kod svih domaćih akata, nesprovođenje. Žene i dalje dobijaju otkaz u toku trudnoće ili porodiljskog odsustva, a najčešći scenario je da dobiju otkaz čim se vrate sa porodiljskog odsustva, jer ih zakon tada više ne štiti. Dešava se, kaže za 021 Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, da žena po povratku na posao biva raspoređena na niže radno mesto, sa manjom platom, što je direktno kršenje njenih prava kao zaposlene - a spada i u mobing.
Još jedan od problema je strah. Brojka od dve žene ni blizu ne pokazuje koliko se zapravo njih suočava sa ovim problemima, a u instituciji Pokrajinskog zaštitnika građana kažu za naš portal da im se žale trudnice i porodilje kako iz privatnog, tako i iz javnog sektora. Iako radi po hitnom postupku, ni inspekcija rada ne može da zaštiti sve žene, s obzirom na to da ogroman broj ne bude ni prijavljen nadležnima.
Država jeste napravila određene pomake da poboljša mera populacione politike. Postoji zakonski okvir, nadležna tela, adekvatne naknade za trudničko i porodiljsko (koje, doduše, mesecima kasne), radi se na novim zakonskim okvirima, ali se istovremeno u društvu događa da visoki crkveni zvaničnici ženama poručuju da je njihova uloga da rađaju, kako je nedavno besramno i potpuno nepozvano izjavio patrijarh Irinej. Naime, da bi žene rađale, potrebno je da država, za početak, kaže za 021 Jasmina Mihnjak sa portala bebac.com, obezbedi dovoljno mesta u vrtićima za već rođenu decu.
"Mi još uvek nemamo ni adekvatne uslove za rođenu decu, a žalimo se na natalitet, na kasne brakove. Kada budemo imali uslove za zaista dostojanstven život, normalne plate i odgajanje naše dece, možemo da pričamo o drugim stvarima. Do tada niko nema pravo da tvrdi da je dužnost žena da rađaju. Da živimo u ekonomski stabilnoj državi, ne bi bio toliki problem da dižemo natalitet, ali je u Srbiji sve klimavo i poslodavci to dobro osećaju i koriste. Ništa nije urađeno da budu nagrađeni ukoliko zaista poštuju žene i njihove izbore da zatrudne", naglašava Mihnjak.
Da je otpuštanje žena nakon porodiljskih odsustava veliki problem poručuje i poverenica za ravnopravnost Brankica Janković. Zbog toga će uskoro imati niz sastanaka sa Pokrajinskim zaštitnikom građana, sindikatima i udruženjima poslodavaca, kako bi se našli dobri predlozi za eventualne izmene zakona u Ministarstvu rada.
"Bitno je da okviri ne budu takvi da postignemo kontra-efekat. Poslodavci bi mogli da se okoriste o izmene tako što će da predvide ono što ih čeka, da se osiguraju i ograde na vreme, a žena će ponovo da bude pogođena, kako je sada sa Zakonom o radu - gde ženu može da sačeka otkaz posle porodiljskog odsustva i nikome ništa. Ali nama zakonski okvir ništa neće pomoći ako ne promenimo celokupnu klimu u društvu. Poslodavci moraju da razumeju da ne mogu da imaju otklon prema mladim ženama i da jednostavno pretpostavljaju da će one u jednom trenutku otići na trudničko odsustvo ili planirati porodicu. To je stvar naše kulture i na tome prvo moramo da radimo da bi ikakve zakonske izmene imale efekta", naglašava Janković.
Predsednica udruženja "Roditelj" Gordana Plemić podseća da su žene u startu u nepovoljnijem položaju u odnosu na muškarce, s obzirom na to da za isti posao najčešće dobijaju manje plate.
"Istovremeno, cela priča u vezi sa populacionom politikom ponovo pada na žene i nameće im se obaveza da postanu majke do određenih godina. Treba napomenuti i da porodiljske isplate idu na račun poslodavaca, što može da ugrozi žene jer nema garancija da će taj novac ženama zaista biti uručen na vreme. Međutim, najavljuju se izmene zakona o finansijskoj pomoći porodici sa decom, prema kojima će novac ići direktno na račun porodilja, a ne poslodavaca. Ali to je samo početak koji mora da se ispuni", poručuje Gordana Plemić i naglašava da postojeća Strategija rađanja, doneta 2008. godine, u ovim uslovima ne može i ne sprovodi se, s obzirom na to da su upravo majke najviše diskriminisane.
Jasmina Mihnjak jedna je od žena koja je dobila otkaz posle porodiljskog odsustva. Kako kaže, mnogo je naučila iz ovog iskustva u kojem su joj svi savetovali da nikako ne tuži poslodavca - neće kasnije niko želeti da je zaposli i biće nepoželjna radnica. "Mi smo narod koji je navikao da ćuti i zato se nama lako manipuliše. A sa uplašenim narodom, naročito uplašenim majkama, najlakše je upravljati. Zato moramo aktivno da ohrabrujemo žene da prijavljuju nesavesne poslodavce, ali i da ojačamo inspekcije, na kojima je da obrate pažnju na taj riskantni period nakon porodiljskog odsustva. Žene, kao već ugrožena kategorija, moraju da budu zaštićene tokom celog radnog odnosa", napominje naša sagovornica sa portala bebac.com.
Premijerka Ana Brnabić nedavno je najavila beneficije za one poslodavce koji budu poštovali mere populacione politike, koje je definisao Savet za populacionu politiku. Sa merama se slažu i u Uniji poslodavaca Vojvodine, čiji predsednik Stanko Krstin kaže da bi mogle da motivišu i one poslodavce koji ne poštuju zakon da promene svoju poslovnu politiku. Međutim, Krstin napominje da je veće pitanje od beneficija sam stav poslodavaca i slaže se sa Brankicom Janković da zakoni nisu dovoljni.
"Umesto da žena bude nagrađena zato što je na svet donela dete, ona je najčešće kažnjena i to je nezamislivo. Mi imamo dosta lepih zakona, ali se oni ne sprovode zato što je atmosfera takva da to može da prođe, toleriše se, okruženje nije dovoljno osuđujuće prema ovakvoj praksi. Jeste na državi da obezbedi sve uslove, kazne i nagrade, ali je i na poslodavcima da shvate da treba da podržavaju svoje radnice i motivišu ih da postanu majke", tvrdi Krstin.
Podsetimo, 021 je nedavno pisao o fenomenu kasnih brakova u Srbiji, državi toliko tradicionalnoj da i dalje ne razume da je pitanje ulaska u vezu ili brak, zasnivanje porodice i rađanje deteta potpuno individualno. Detaljno o ovoj temi čitajte u našem tekstu OVDE.
Pisanje ovog teksta pomoglo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, podržavajući projekat Radija 021 "Deca su naše blago". Sadržaj teksta i stavovi izneti u njemu su isključiva odgovornost Radija 021 i ni na koji način ne odražavaju stavove i mišljenja Ministarstva.
Nisi mi odgovorio na pitanje.
Uostalom, takav je zakon i zakon treba da se poštuje. I ja bih hteo da ne moram ništa da plaćam i da ostali svi plaćaju za mene i baš bi mi bilo lepo. I mene je država zeznula ali ja to nikad nisam prebacio na drugog. Ako se meni desilo nešto što nije fer, nisam odlučio da moj peh plaća trudnica koja će u poslednjem trenutku da ostane bez načina da se izdržava, npr.
Nisam ja spominjao plaćanje poradjanja tudjih žena i izdržavanje tudje dece. Niti izdržavanje tudjih žena dok su na trudničkom?!?! Pa ne plaćaš istovremeno drugog radnika, umesto nje plaćaš drugog radnika.
I kad smo već kod toga, već imam firmu i ne bi mi bio problem da se ljudski ponašam prema ljudima.
A sad je problem i celokupno porodiljsko odsustvo? Malo menjamo temu. Znači, sad ne treba žene uopšte zapošljavati? Ti kao da nemaš žene u porodici...
Sad ćeš još reći da daješ otkaz ljudima koji se ozbiljno razbole da ne bi morao da plaćaš drugog radnika.
Ne znam valjda treba da imamo milosti za tebe i tvoje žaljenje. Piši peticiju da se menja zakon, nemoj ga kršiti na najjadniji mogući način - da ostaviš nekog u takvoj situaciji da nema šta da jede zbog jednomesečne plate.
Nije ali zaista nije problem o trudnoci ili porodiljskom odsustvu kao takvom. Problem je sto o porodiljama treba da brine iskjlucivo drzava tj. obezbedi adekvatno socialno zbrinjavanje na osnovu poreza i doprinosa koje preduzece treba da placa i placa drzavi, a ne preduzece u kojem bi trebalo da rade jel na kraju krajeva potpisali smo ugovor o RADU a ne o porodliljskom bolovanju...
Tacno je da drzava nakon mesec dan u dan tacno refundira sva davanje za trudnicka bolovanja medjutim to znaci bar u slucaju mog preduzeca da prakticno preduzece drzavu tj. RFZO 12 meseci kreditira sa 1.000.000 dinara !!!! Naravno kamata za to ne postoji !!! Niko ne pita dali preduzece to uopste moze...
Treba pogledati malo i sa strane poslodavca, koliki bi profit donelo preduzecu tih 1.000.000 dinara kroz 12 meseci, koliko puta bi se taj novac okrenuo u preduzecu.... naravno o tome i na tom nivou se zakonodavac time ne bavi ... ali ako poslodavac zakasni ili samo pogresi prilikom uplate poreza ettto istog trentka zatezne kamate.... sa time se naravno zakonodavac sa izuzetnom brigom bavi .....
Ne treba zaboraviti da za svaku zenu trudnicu treba naci doskolovati odgovarajucu zamenu koja mi posle godinu dana postaje visak ... suludo ... naravno zakonodavca ni to ne zanima...
Alo čoveče, otvori privatnu firmu pa plaćaj poradjanje tudjih žena i izdržavanje tudje dece kada je to tako isplativo. Ja recimo ne bih mogao da pogledam u oči privatnika i zahtevam od njega da izdržava moju ženu dok je na trudničkom i ne dolazi na posao,a on istovremeno za taj posao plaća novog radnika.
Nikada nisi zaposlio ni jednog radnika i isplatio mu platu, a držiš nam predavanje.
Natalitet treba da podstiče država i da isplaćuje trudnička bolovanja i dečije dodatke,a ne poslodavac.
Uostalom, u mojoj privatnoj firmi zapošljavam koga ja hoću.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
"Vlast je spremna da uz pomoć bliskih navijačkih grupa isprovocira nerede i uništenje javne imovine na današnjem protestnom skupu građana u Novom Sadu", saopštila je udružena novosadska opozicija.
Podmićivanje zvaničnika vodi izboru konkretnog izvođača javnih radova, a posledice toga su najčešće preskupi radovi, nezavršeni projekti i projekti koji nisu urađeni u skladu s minimalnim standardima.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je u prethodna tri dana saslušala ukupno 48 osoba, dok je naloženo da se u toku današnjeg dana sasluša još njih petoro.
Istraga tragedije na Železničkoj stanici će se sprovesti temeljno i nepristrasno, a svi odgovorni će biti izvedeni pred lice pravde, kažu iz strukovnog udruženja policije "Dr Rudolf Arčibald Rajs".
Prevoz vanrednim autobusima sa stajališta "Petrovaradin-Železnička stanica" u Preradovićevoj ulici do onog u Šafarikovoj i obrnuto od danas, 5. novembra pa do daljeg je besplatan, saopštio je GSP.
Udruženje arhitekata Srbije zatražilo je od nadležnih institucija da "pod hitno i bez odlaganja" sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage i procesuiranja odgovornih za nesreću u Novom Sadu.
Građevinski fakultet u Beogradu apelovao je na poštovanje propisanih tehničkih normi i pravila građevinske struke kako bi se obezbedio nezavisan rad građevinskih inženjera u svim fazama.
Potpredsednik Narodnog pokreta i poslanik Borislav Novaković izjavio je da je ostavka ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Gorana Vesića parada licemerja.
Novosađani i danas, 5. novembra mogu da se upišu u Knjigu žalosti koja je otvorena u Skupštini grada povodom nesreće koja se dogodila na Železničkoj stanici.
Transparent bele boje sa crvenim slovima kojima je ispisano "Krvave su vam ruke" okačen je sinoć na Gradsku kuću u Novom Sadu i na jednu zgradu u Zmaj Jovinoj ulici.
Komentari 57
Marko
Uostalom, takav je zakon i zakon treba da se poštuje. I ja bih hteo da ne moram ništa da plaćam i da ostali svi plaćaju za mene i baš bi mi bilo lepo. I mene je država zeznula ali ja to nikad nisam prebacio na drugog. Ako se meni desilo nešto što nije fer, nisam odlučio da moj peh plaća trudnica koja će u poslednjem trenutku da ostane bez načina da se izdržava, npr.
Nisam ja spominjao plaćanje poradjanja tudjih žena i izdržavanje tudje dece. Niti izdržavanje tudjih žena dok su na trudničkom?!?! Pa ne plaćaš istovremeno drugog radnika, umesto nje plaćaš drugog radnika.
I kad smo već kod toga, već imam firmu i ne bi mi bio problem da se ljudski ponašam prema ljudima.
A sad je problem i celokupno porodiljsko odsustvo? Malo menjamo temu. Znači, sad ne treba žene uopšte zapošljavati? Ti kao da nemaš žene u porodici...
Sad ćeš još reći da daješ otkaz ljudima koji se ozbiljno razbole da ne bi morao da plaćaš drugog radnika.
Ne znam valjda treba da imamo milosti za tebe i tvoje žaljenje. Piši peticiju da se menja zakon, nemoj ga kršiti na najjadniji mogući način - da ostaviš nekog u takvoj situaciji da nema šta da jede zbog jednomesečne plate.
Coolg
Tacno je da drzava nakon mesec dan u dan tacno refundira sva davanje za trudnicka bolovanja medjutim to znaci bar u slucaju mog preduzeca da prakticno preduzece drzavu tj. RFZO 12 meseci kreditira sa 1.000.000 dinara !!!! Naravno kamata za to ne postoji !!! Niko ne pita dali preduzece to uopste moze...
Treba pogledati malo i sa strane poslodavca, koliki bi profit donelo preduzecu tih 1.000.000 dinara kroz 12 meseci, koliko puta bi se taj novac okrenuo u preduzecu.... naravno o tome i na tom nivou se zakonodavac time ne bavi ... ali ako poslodavac zakasni ili samo pogresi prilikom uplate poreza ettto istog trentka zatezne kamate.... sa time se naravno zakonodavac sa izuzetnom brigom bavi .....
Ne treba zaboraviti da za svaku zenu trudnicu treba naci doskolovati odgovarajucu zamenu koja mi posle godinu dana postaje visak ... suludo ... naravno zakonodavca ni to ne zanima...
Ma da
Nikada nisi zaposlio ni jednog radnika i isplatio mu platu, a držiš nam predavanje.
Natalitet treba da podstiče država i da isplaćuje trudnička bolovanja i dečije dodatke,a ne poslodavac.
Uostalom, u mojoj privatnoj firmi zapošljavam koga ja hoću.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar