Novi Sad: Žena inficirana HIV-om posle transfuzije krvi

Jedna žena sa područja Južnobačkog okruga zarazila se ove godine HIV-om putem transfuzije krvi, saznaje 021.rs.
Novi Sad: Žena inficirana HIV-om posle transfuzije krvi
Foto: Pixabay
Ona je nedugo potom preminula od posledica težine osnovne bolesti, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine dr Vladimir Petrović i dodao da je taj slučaj epidemiološki završen.
 
Poslednji put ovakav slučaj na teritoriji Vojvodine, da se neko zarazi putem transfuzije krvi zaražene HIV virusom, zabeležen je davne 1985. godine, kada su i registrovani prvi slučajevi HIV infekcije u Pokrajini. 
 
Do infekcije je došlo tako što je pacijentkinja primila krv dugogodišnjeg dobrovoljnog davaoca, koji prilikom dolaska na davanje krvi nije pokazivao rezultate zbog kojih bi privremeno ili trajno bio isključen iz ovog procesa. U obaveznom skrining testiranju markera transfuzijom prenosivih infekcija njegova krv je imala nereaktivan rezultat, pa je upotrebljena za transfuziju.
 
Ovakve situacije su veoma retke, a zbog kontrola, kako objašnjavaju u novosadskom Institutu za javno zdravlje Vojvodine, nije u pitanju propust zaposlenih, nego takozvani "period prozora". U pitanju je period koji traje od šeste nedelje do šestog meseca, a u proseku oko dva meseca, od trenutka infekcije, u kom je nemoguće utvrditi da li je osoba zaražena.
 
"Propusta u zdravstvenoj službi nije bilo, što je utvrđeno nakon sprovedenog epidemiološkog istraživanja ovog neželjenog događaja. Ni kod nas, ni u svetu, ne postoji takav test koji će u ovom periodu laboratorijski otkriti infekciju. Drugim rečima, ako prilikom popunjavanja upitnika, koji se popunjava pre svakog davanja krvi, dobrovoljni davalac krvi ne navede da je u poslednje vreme imao neku rizičnu situaciju tokom koje se mogao inficirati (rizičan polni odnos, tetovaže, korišćenje narkotika intravenski...), kao što u konkretnom slučaju nije bilo navedeno, i ukoliko se serološkim testiranjem uzorka njegove krvi ne utvrde nepravilnosti, dar (krv) se obrađuje i po potrebi izdaje za lečenje", navode za 021.rs u Institutu.
 
U ovoj ustanovi dodaju da ne postoji bojazan da neko od građana bude inficiran putem transfuzije krvi ovog dobrovoljnog davaoca. Zdravstveni radnici su obavestili davaoca o njegovoj infekciji, nakon što je utvrđeno da je pacijentkinja inficirana putem transfuzije.
 
Kako kažu, dešava se retko, u svetu i kod nas, da dobrovoljni davalac ne prepozna ili ignoriše rizike u svom ponašanju i odluči se da donira krv, neposredno nakon rizične situacije, a u "periodu prozora".
 
"Kako smo svesni da i u 21. veku, još uvek, i dalje postoji mogućnost prenosa HIV-a i ovim putem, zdravstveni radnici konstantno, kontinuirano tokom različitih oblika edukacija, ali i obraćanjem preko različitih vrsta medija, svim građanima skreću pažnju da ustanove za transfuziju nisu mesto na kome treba proveravati svoje zdravstveno stanje, kontrolisati rizčna ponašanja, vezano za HIV, sifilis i virusne hepatitise. Širom Pokrajine postoji dovoljan broj zdravstvenih ustanova, dovoljan broj testova, gde građani tokom cele godinu mogu besplatno i anonimno uraditi navedene analize", zaključuju u Institutu. 
 
Prema preliminarnim podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine u 2017. godini na teritoriji Pokrajine prijavljen je 51 slučaj HIV infekcije, s tim što je kod 41 osobe infekcija novootrkivena, dok je 10 osoba bilo inficirano ranije, ali su slučajevi prijavljeni u ovoj godini. Više o tome OVDE.
 
Urednička napomena:
 
Originalni sadržaj teksta izmenjen je u skladu sa sadržajem i smernicama Kodeksa novinara Srbije i Kodeksa onlajn medija. Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine Vladimir Petrović je nekoliko sati nakon što je 021 objavio autorsku vest o tome da je jedna žena zaražena HIV virusom posle transfuzije krvi i u kojoj se nisu iznosili ostali poverljivi podaci, a koju je preuzeo veliki deo nacionalnih medija, obelodanio i kako je ta žena u međuvremenu umrla od svoje osnovne bolesti. Portal 021 je njegovu izjavu naknadno ubacio u tekst kako bi postupio u skladu sa načelima dužne novinarske pažnje i poštovanja sagovornika. Radio 021 član je Asocijacije onlajn medija i postupa u skladu sa kodeksom koji je AOM usvojio.
  • Profesor

    15.12.2017 17:23
    Prozor zavisi od para
    Odgovor Zoni i drugima.
    Duzina prozora sa laboratorijskim metodam, koje se kod nas koriste, kako tvrde doktori sa trasfuzije i stručnjaci, do 6 mesci. Postoje brže, pozdanije i mniogo skuplje metode, prozor kod PCR je 6 dana, Western bloot je 11 dana. Ali Srbije je siromašna zemlja. Jedina 100% sigurna, i e mnogo skupa metoda je da se uzme krv bolesnika nekoliko nedelje/meseci ranije od samog pacijenta i da mu se ona da posle operacije, tzv autotransfuzija. Ali ona zahteva više angažovanja.
  • Zona

    13.12.2017 11:51
    Odgovor za Irenu
    Irena,
    pricas budalastine. Testiranje krvi neposredno pre davanja na HIV je besmisleno, jer ni tada se ne mogu detektovati antitela posto se nisu razvila kod davaoca u periodu ''prozora''. Sta mislis, da ce se stajanjem u kesi razviti antitela na HIV ?

    Period ''prozora'' postoji kod davaoca i tu se ne moze apsolutno nista. Tacka.
  • Mila

    13.12.2017 11:17
    prozor
    Kod davaoca je postojao takozvani period prozora, a kod pacijentkinje je odmah uočen virus HIV-a. Kako je moguće?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti