Podaci novosadske filijale Nacionalne službe za zapošljavanje pokazuju da osobe do 30 godina čine oko petine ukupno nezaposlenih u Novom Sadu, dok je starijih od 50 godina skoro trećina. Istovremeno je nezaposlenost, prema tim podacima, zapravo smanjena za 22 odsto u odnosu na kraj 2016. godine.
Prema rečima direktorke filijale NSZ Tatjane Vidović, "povećan obim stranih investicija", a naročito dolazak kompanija Lir i Delfaj u Novi Sad, uticao je na smanjenje ukupnog broja nezaposlenih u gradu, pa i u Južno-bačkom okrugu. "Treba zahvaliti i dobro planiranim merama politike zapošljavanja, koje će se nastaviti i ove godine", poručuje Vidović i dodaje da će se nastaviti "intenzivna i uspešna saradnja sa poslodavcima".
Inače, nezaposlenost je za godinu dana smanjena i u Južno-bačkom okrugu, koji ima više od 41.000 nezaposlenih, što predstavlja smanjenje od 17 odsto. Protekle godine su se najviše tražili radnici u proizvodnji i to u automobilskoj industriji, mašinski i metalski radnici, električari, kuvari, ugostitelji, trgovci, inženjeri građevinarstva, informacionih tehnologija i elektroinženjeri. Kada je reč o obrazovnoj strukturi građana koji su na birou, najviše je nezaposlenih sa srednjim obrazovanjem (44,8 odsto), visokoobrazovanih je 33,7 odsto, a građana bez kvalifikacija i niskokvalifikovanih je 21,4 odsto.
Načelnik Odeljenja za posredovanje u zapošljavanju i planiranje karijere Dušan Marjanović kaže za 021 da među visokokvalifikovanim građanima bez posla ima inženjera, ali i psihologa i profesora stranih jezika koji nisu popularni u ovom periodu. Postoji, međutim, i deficit na birou.
"Rekao bih da nemamo na evidenciji određena zanimanja koja su izuzetno tražena, a to se pre svega odnosi na najsavremenije i najmodernije informatičare-programere u raznim delatnostima. Sada imamo i trećeg investitora - Kontinental, koji na našoj evidenciji nije mogao da nađe odgovarajuće ljude. Kada govorimo o suficitu, imamo mnogo poljoprivrednih inženjera i turizmologa koji nisu u situaciji da nađu adekvatne poslove", navodi Marjanović. Ono što sledi u aktivnim merama NSZ, tvrdi on, poboljšaće situaciju jer će visokoobrazovani građani imati priliku da uđu u program stručne prakse i tako se zaposle.
"Postoji i puno lica koja se prijavljuju sa strukovnim i višim školama. Suficitarnim kadrovima smatramo i neka profesorska zanimanja - izuzev profesora engleskog i nemačkog. Zaista imamo puno profesora srpskog jezika, puno psihologa, ali situacija je takva da je trenutno otišao onaj kadar koji je četvrti stepen ili ispod", naglašava naš sagovornik.
U kategoriju teže zapošljivih lica se ubrajaju: samohrani roditelji, mladi do 30 godina, stariji iznad 50 godina, tehnološki viškovi, dugoročno nezaposlena lica, radno sposobni korisnici socijalne pomoći, žene žrtve nasilja, žrtve trgovine ljudima, mladi bez roditelja i deca palih boraca.
Protekle godine su poslodavci i građani na birou bili najviše zainteresovani za stručnu praksu, subvencije za zapošljavanje građana iz kategorije teže zapošljivih, kao i subvencije za samozapošljavanje i za javne radove. Kako za 021 kaže načelnica Odeljenja za programe zapošljavanja Smiljana Radovanović, ove godine je novina da neće postojati starosno ograničenje za učestvovanje u programima stručne prakse, to jest neće važiti za "mlade do 29 godina".
"Ove godine tog uslova neće biti, pa se nadamo velikom obuhvatu uključivanja mladih kojima je ovo šansa da razviju kompetenciju, adaptaciju na tržište rada i da zarade. Prošle godine su nam primarni bili sektori zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja u programima zapošljavanja, a sada se pomeramo i na pravosuđe", navodi ona.
Da je starijima od 50 godina veoma teško da se zaposle nakon gubitka posla praksa je godinama. Dušan Marjanović kaže da poslodavci koji zaposle starije građane imaju poresku olakšicu, koja se pokazala kao uspešan korak.
"Različita radna mesta traže različite kombinacije. Nekad su prioritet mladi, nekad je obrnuto. Iskustveno gledano, lica koja imaju više od 40 godina već spadaju u starije osobe, ali zaista to zavisi od radnih mesta. I dalje imamo poreske olakšice i sopstvene mere, radimo obuke i treninge. Nekad je i do građana koji ne žele da se prijave na evidenciju, a mi gledamo da ih animiramo da nam se jave jer samo tad imamo šansu da ih povežemo sa poslodavcima", poručuje Marjanović.
Kako je 021 ranije izveštavao, u vreme kada mladi biraju IT sektor zbog dobre zarade i čak odustaju od profesija koje ih zaista zanimaju,
stariji uviđaju da ne mogu da opstanu u svojim starim zanimanjima i sve česte se prekvalifikuju za programere. Detaljnije o trendovima u zapošljavanju čitajte u našem tekstu
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 24
hana
JORDAN
SLAŽEM SE SA KOLEGAMA AGRONOMIMA DA JE STETA OBOSTRANA I DA JE PONIŽAVAJUĆE TAKVO PODCENJIVANJE KAKO SA NISKOM PLATOM TAKO I NEMOGUĆNOSTI ZAPOSLENJA.
STRATEGIJAMA SE U POLJOPRIVREDI BAVILI KADROVI KAO EKSPERTI ALI ZASTUPAJUĆI INTERESE BANAKA,TAJKUNA I DR INTERESNIH GRUPA I TO BEZ AGRONOMA I NAUKE ,A SADA VIDIMO I ZASTO.
NAJVEĆI PROBLEM JE VREME KAO RESURS KOJIE NEUMOLJIVO PROLAZI, TAKO DA NAŽALOST I AGRLONOMI ODLAZE U INOSTRANSTVO.
MiroslavT
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar