U toku istraga protiv izvođača lažiranih radova na rekonstrukciji Betanije

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu trenutno vodi postupak protiv osoba koje su učestvovale u lažiranju radova na rekonstrukciji Betanije od 2008. do 2013. godine.
U toku istraga protiv izvođača lažiranih radova na rekonstrukciji Betanije
Foto: 021.rs

Ova rekonstrukcija nikada nije bila završena, već prekinuta, a troje uhapšenih građevinskih predstavnika pečatima su overavali da su uradili poslove na gradnji koji nikada nisu bili urađeni, ali jesu bili plaćeni.

Počev od 6. marta prošle godine, ispituje se zloupotreba službenog položaja odgovornog u preduzeću "Kovačević" R. K. (54), odgovornog izvođača radova "Alpine" iz Beograda O. Š. (57) i predstavnika firme "Arhness" M. J. (75). Oni su uhapšeni tog istog dana u okviru policijske akcije "Pluton 2", a pod sumnjom da su zloupotrebama i plaćanjem nikada izvedenih radova oštetili Klinički centar Vojvodine i Fond za kapitalna ulaganja APV za skoro 300 miliona dinara.
 
Sumnja se da su ova trojica pečatom overili da su uradili 10 radova na dogradnji porodilišta, a koji nikada nisu izvedeni, pisao je ranije 021.
 
Kako za 021 kaže zamenica javnog tužioca Ksenija Dajanović, saslušani su svi osumnjičeni i ispitani su svi poznati svedoci, te je Više javno tužilaštvo donelo naredbu da se uradi kombinovano građevinsko i ekonomsko-finansijsko veštačenje. 
 
"Predmet se trenutno nalazi na veštačenju kod tima veštaka sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu", dodaje Dajanović za naš portal.
 
Nadzornici i zaposleni terete se da su dokumentaciju u kojoj piše da su radovi obavljeni dostavljali Fondu za kapitalna ulaganja, koji, prema dosadašnjim saznanjima, nije ni znao da je u igri podizvođač radova. 
 
Interesantno je da se Fond za kapitalna ulaganja ugovorom obavezao da će sve radove na Betaniji finansirati u skladu sa stvarno izvedenim radovima. To znači da je Fond morao da ima u vidu ono što je upisano u građevinski dnevnik, kao i u realnu situaciju na terenu, da bi isplatio novac. 021 nije mogao da dođe do građevinskog dnevnika, jer je isti predmet istrage. 
 
Nadzornik na ovim radovima, "Arhness", godinama je dobijao na tenderima razne poslove na nadzoru u Kliničkom centru Vojvodine. Za GP "Kovačević" se sumnja da je iz cele priče izvukao najviše novca za nikada izvedene radove. 
 
Kakvi radovi su planirani, koliko novca je ukupno bilo u igri i detalje o celom slučaju čitajte u odvojenoj priči OVDE.
  • Magla

    03.02.2018 08:42
    Nadzor
    Investitor uvek imenuje lice sa licencom koje vrsi nadzor nad izvedenim radovima, kontrolise sve. To lice potpisuje fakturu i potvrdjuje da su radovi izvedeni. To lice mora da zna sta je uradjeno a sta nije. Nije moguce da su se pojavili podizvodjaci a da to niko ne zna.
  • Niko

    01.02.2018 20:27
    Zuti ko Vam drmo kavez pa se brecate.
    Posle pesnika opet bili Vi pa sto ne pohapsiste vec Vas gradonacelnik ujko naplacivao od informatike tuzbe za kasnjenje placanja racuna iste.Prozvali ste se sami pa se prepoznali.Vazno da se hapse ko je krao bili plavi,zuti,crnozeleni........
  • Tihi

    01.02.2018 00:47
    Putuj Evropo
    Ono sto je najgore sve se ovo i danas radi, namesteni tenderi (pogotovo za radove) po skolama, domovima zdravlja, bolnicama......samo nema ko da zagrebe po dokumentaciji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Pušten Goran Ješić

Bivšem predsedniku Opštine Inđija Goranu Ješiću sudija nije odredio pritvor i on će se braniti sa slobode.