FOTO: Budući izgled spomen-obeležja Momčilu Tapavici kod DIF-a
Procenjena vrednost radova je 1,2 miliona dinara bez PDV-a, a za taj novac biće uređena lokacija gde će biti spomen-obeležje i postavljen sam spomenik.
Podsetimo da je pre nekoliko meseci na konkursu Matice srpske izabran rad autora Luke Kulića kao idejno rešenje za buduće spomen-obeležje, a koje predviđada će ono imati postament od kružnih betonskih formi koji podsećaju na olimpijske krugove. Na krugovima će biti vertikalni postament sa bistom, a postament asocira na arhitektonski detalj na zgradi Matice srpske, a koju je projektovao Momčilo Tapavica.
Podsetimo, da je Momčilo Tapavica rođen u Nadalju 1872. godine, gimnaziju je završio u Novom Sadu, arhitekturu i građevinarstvo u Budimpešti. Prema njegovim projektima 1912. godine izgrađena je tadašnja zgrada Sirotišta, današnje Matice srpske, zadužbina Marije Trandafil, kao i drugi objekti u Novom Sadu u periodu između dva svetska rata. Projektovao je i objekte u Crnoj Gori, kao što su Hotel Boka u Herceg Novom, nekadašnja Crnogorska centralna banka na Cetinju i drugo. Posle Drugog svetskog rata koji je proveo u Novom Sadu odlazi u Poreč da bi radio na obnovi ovog grada, ali oboleva od žutice i 1948. godine umire u Puli. Pre Prvog svetskog rata je bio i politički aktivan, gde je bio u struji protiv radikala, pa je ostala zabeležena njegova tuča sa vođom radikala Jašom Tomićem.
Tapavica je bio jedini Srbin učesnik prvih Olimpijskih igara i osvajač bronzane medalje u tenisu, dok je u rvanju bio četvrti, a u dizanju tegova peti. Od atletskih disciplina je odustao zbog povrede. Bio je član trinaestočlane ekipe Kraljevine Ugarske na Olimpijadi, a posle Igara sportom se bavio samo rekreativno.
Komentari 19
pls
dexter
Gost
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar