Kako se navodi u godišnjem izveštaju Zaštitnika, koji će se naći pred odbornicima na sednici gradskog parlamenta u petak, 13. aprila, gašenje pojedinih preduzeća i formiranje novih gradskih uprava, doprinelo je tome da se građani više žale na rad uprava, nego na rad gradskih preduzeća.
Građani su se obraćali ombudsmanu zbog ćutanja administracije, nepokretanja postupaka po službenoj dužnosti, nepoštovanja prava zaposlenih, mobinga, diskriminacije, izgubljene dokumentacije od strane gradskog organa, trajanja postupaka... Neki od komunalnih problema koji su tokom protekle godine zadavali muke Novosađanima bili su: izlivanje fekalija iz kanalizacionog šahta, očitavanje vodomera, suzbijanje ambrozije, naplata dimničarine, udaljenost kontejnera, neuklanjanje radioaktivnog gromobrana, neodržavanje biciklističkih staza...
Najviše podnetih pritužbi odnosilo se na rad Gradske uprave za inspekcijske poslove (23), te na Gradsku poresku upravu (9). Ipak, najveći broj je odbačen zbog nenadležnosti, na 23 pritužbe nisu utvrđene nepravilnosti, a gradski organ je rešio problem nakon obraćanja Zaštitnika u 18 slučajeva.
Gradski ombudsman konstatuje da pojedini ograni u Novom Sadu "shvataju značaj postojanja ove institucije", te da nakon prvog obraćanja pristupaju rešavanju problema.
Tokom prošle godine Zaštitnik građana je doneo pet preporuka koje su se ondosile na rad Gradske uprave za inspekcijske poslove, Gradske uprave za urbanizam i građevinske poslove, te na rad "Zoohigijene" i Centra za socijalni rad. Tri od pet preporuka su se odnosile na nesaradnju. Osim preporuka, dato je i jedno mišljenje u slučaju rada "Vodovoda i kanalizacije". Takođe, na inicijativu zaštitnika građana izmenjene su i dve gradske odluke.
Građani su se žalili novosadskom ombudsmanu i zbog ponovnog pokretanja postupka naplate dugovanja prema JKP "Informatika" preko izvršitelja. To je problematično, s obzirom na to da su građani već isplatili dugovanja iz ranijih godina, ali izvršitelj taj novac nije uplatio "Informatici". Za preduzeće dugovanje i dalje postoji, a za izvršitelje predmet nije završen, o čemu je 021.rs opširnije pisao prošle godine, što možete da pročitate
OVDE.
Zaštitnik građana je radio, ili i dalje radi, na problemima naplate dimničarine, manjkavosti kriterijuma za umanjenje obaveza plaćanje komunalnih usluga porodica sa troje ili više dece, kao i na problemu nejednakih mogućnosti za upis u vrtić zbog datuma rođenja.
Problematični rezultati istraživanja
Ono što je pokazalo problematične rezultate jesu istraivanja koje je tokom prošle godine sproveo gradski Zaštitnik građana.
Istraživanje o položaju osoba sa invaliditetom i pravima deteta, koje je sprovedeno među učenicima viših razreda osnovnih škola i nižih razreda srednjih škola, pokazalo je poražavajuće rezultate. Čak 97 odsto učenika misli da je invalidnost bolest, a ne stanje, te svoje vršnjake vidi kao jadne, nezaštićenje, manje sposobne.
"Niko nije naveo da poznaje osobu sa invaliditetom koja je zaljubljena, te im je strana misao da osobe sa invaliditetom mogu da zasnuju bračnu zajednicu sa osobom koja nema invaliditet. Više od dve trećine ispitanika nije umelo da objasni značenje reči inkluzija, a 89 odsto učenika je izjavilo da ne bi sedelo u klupi sa osobom koja ima neki invaliditet. S druge strane, 50 odsto učenika je navelo da smatraju da su osobe sa invaliditetom sposobne za neki sport, a 23 odsto je izjavilo da bi pomoglo osobama sa invaliditetom, ali da ne znaju kako bi to mogli da urade. Takođe, 35 odsto učenika osnovnih i 70 odsto učenika srednjih škola je izjavilo da je sramota imati invaliditet", navodi se u godišnjem izveštaju Zaštitnika građana.
Većina učenika (95%) nije odgovorilo na pitanje da li zna neku poznatu ličnost sa invaliditetom. Nasuprot ovim stavovima, oni koji poznaju osobu sa invaliditetom ili ukoliko im je ona član porodice, imaju potpuno drugačije odgovore, što, kako se navodi, ukazuje na to da lično iskustvo menja stavove.
Istraživanje o položaju LGBTI populacije je bilo segmentirano na dva dela, u prvom je učestvovao 101 pripadnik ove populacije, a u drugom 243 ispitanika opšte populacije. Rezultati pokazuju da pripadnici LGBTI populacije sebe stavljaju na prvo mesto kao grupu koja najviše trpi diskriminaciju, dok ih opšta populacije postavlj ana pretposlednje mesto.
U dosadašnjem radu gradskog ombudsmana nije podneta nije pritužba od strane pripadnika LGBTI populacije na rad gradskih organa, a istraživanje je pokazalo da najviše uznemiravanja trpe iz svoje bliže okoline, odnosno od kolega i koleginica iz škole ili posle, a potom od članova porodice, prolaznica na ulici, huligana i navijača.
"Međutim, ono što je zabrinjavajući podatak za savremeno društvo u kom živimo, to je da je čak 43 odsto ispitanika opšte populacije izjavilo da bi pokušalo da 'leči' svoje dete ukoliko bi izjavilo da je pripadnik LGBTI populacije, dakle u Gradu Novom Sadu veliki procenat opšte populacije i dalje smatra da je pripadnost LGBTI populaciji bolest. Iz tog razloga verovatno nije ni začudio podatak da se pripadnici LGBTI populacije tek na kraju obraćaju roditeljima, dok se pre njih povere prvo svojim prijateljima, kolegama, braći i sestrama", stoji u izveštaju.
Vršnjačko nasilje je bilo u fokusu institucije Zaštitnika građana u Novom Sadu i protekle godine. Sprovedeno je istraživanje o efektu "Kutija poverenja" u školama, koje su postavljenje 2016. godine, sa ciljem da učenici osnovnih i srednjih škola mogu anonimno da prijave zlostavljanja ili bilo koji drugi vid nasilja.
Kutije su postavljenje u 90 odsto osnovnih i 60 odsto srednjih škola, a imale su efekta u smislu lakše prijave, jer decu anonimnost motiviše da prijave zlostavljanje.
"Utvrđeno je da su dečaci češće izraženiji kao nasilnici od devojčica, ali i da su češće izloženi nasilju. Takođe, što je bilo i očekivano, utvrđeno je da su učenici osnovnih škola skloniji vršnjačkom nasilju, ali ne i svesni ozbiljnosti i posledica koje ostaju nakon izvršenog bilo kog od oblika nasilja, što je bilo i očekivano, imajući u vidu emocionalnu zrelost dece tog uzrasta", zaključuje Zaštitnik.
Ceo izveštaj Zaštitnika građana za 2017. godinu možete da pročitate
OVDE.
Komentari 4
Vera
Ako sam dobro razumela, da je isti tokom cele godine rešio 8 predmeta, bolje da zatvore savetovališta.
građanin
grad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar