Doktorka je zaražena virusom zbog izloženosti nevakcinisanoj, zaraženoj deci. Bolest se manifestovala u ponedeljak, 18. juna, a doktorka nije bila u kontaktu s pacijentima od 15. juna.
Međutim, prava diskusija i širenje panike počinje na fejsbuku, gde roditelji raspravljaju o zarazi, uzrocima i posledicama bolesti pedijatra. Kako za 021 kažu u Domu zdravlja "Novi Sad", jedna od majki je, nakon što je pročitala komentare u grupi "Mame Novosađanke", došla u dom zdravlja i dobila uput za Dečju bolnicu zbog konsultacije sa imunologom i ranijih zdravstvenih problema njenog deteta, te eventualnog primanja imunoglobulina.
"Odrasli rođeni pre 1971. godine u velikom broju slučajeva uopšte nisu vakcinisani. Rođeni u periodu od 1972. do 1981. vakcinisani su jednom dozom, rođeni od 1981. do 1993. imaju jednu, manji deo i dve doze, a rođeni nakon 1993. godine vakcinisani su sa dve doze. Oni vakcinisani jednom dozom mogu da obole od morbila sa blažom kliničkom slikom. Među njima ima zdravstvenih radnika, ali i roditelja dece o kojima brine Služba zdravstvene zaštite dece Doma zdravlja 'Novi Sad'. Doktorka Gvozdenac, radeći posao pedijatra, bila je profesionalno izložena virusu morbila od strane nevakcinisanog deteta. Kako su i zdravstveni radnici samo ljudi - i oni poboljevaju od svih respiratornih, zaraznih bolesti, pa i od malih boginja", navode za naš portal u domu zdravlja.
Iz predostrožnosti su, po preporuci epidemiologa, 20. juna pozvana sva deca koja su bila u kontaktu sa doktorkom 14. i 15. juna. Nevakcinisani, a stariji od godinu dana pozvani su na vakcinu, dok su nevakcinisani, mlađi od šest meseci upućeni u Dečiju bolnicu da prime imunoglobulin (gotova antitela za brzu zaštitu).
"Sve gore napomenuto je redovna procedura u ovakvim i sličnim situacijama. Nevolja je što je ona mogla biti izbegnuta da je obuhvat vakcinacije MMR-om kao nekada jer tada naša doktorka, koja je vakcinisana protiv morbila kao dete, ne bi bila u sada veoma ozbiljnoj zdravstvenoj situaciji. Kako da reagujemo ako nam roditelj dovede dete koje nije vakcinisano, u čekaonicu sa drugom decom, u ordinaciju gde je zdravstveno osoblje? Ponašamo se kako moral, etika i profesija nalažu – pregledemo svako dete. Na sopstveni rizik", napominju u domu zdravlja na pitanje ko je odgovoran za ovu situaciju.
Roditelji čija deca su vakcinisana mesecima strepe da li će njihovi mališani oboleti zbog nevakcinisane dece. Kolektivni imunitet pada, antivakcinalni lobi radi svoj "posao", a stručnjaci mesecima apeluju na roditelje da vakcinišu svoju decu - čak i pod pretnjom kazni. Tako je majka bebe stare nepunih godinu dana
oglašena je odgovornom u Prekršajnom sudu u Novom Sadu i kažnjena sa 30.000 dinara, jer nije želela da njeno dete primi vakcinu.
"Društvene mreže, mediji i zdravstvo imaju priliku da se udruže na promociji imunizacije, na podizanju bezbednog obuhvata više od 95 odsto, da budemo korak ispred zaraznih bolesti, korak ispred epidemija u 21. veku. To se, nažalost, ne dešava već se zdravstveni radnici stavljaju na stub srama, targetiraju, dok druga strana, u ovom slučaju roditelji koji odbijaju da vakcinišu decu, ne shvataju odgovornost za svoje nečinjenje. Odgovornost prema svima, ne samo prema deci", zaključuju u domu zdravlja.
Komentari 67
Roditelj
To pitanje ne treba postavljati protivnicima prisilne vakcinacije vec institutu "Batut" koji je ovlašćen i duzan da vodi evidenciju o zaraznim bolestima.
Pogodite u cemu je problem...
"Batut" ne vodi evidenciju dece obolele od bolesti iz spektra autizma vec tu decu uvrstava u decu sa mentalnim oboljenjima. Oni nemaju pojma koliko ima autisticne dece u Srbiji, kao ni kada je zabelezen prvi slucaj autizma u Srbiji.
Svetlana NS
Ruza
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar