Nagradu od 100.000 dolara iskoristiće u narednih godinu dana kako bi razvili prototip rešenja, navela je informativna služba Instituta, koji je na takmičenju nastupio u strateškom partnerstvu s najvećim svetskim institutom za unapredjenje sorti kukuruza i pšenice "CIMMYT" iz Meksika.
Naučnici BioSensa predstavili su tehnologiju koja omogućava povećanje prinosa na osnovu pametnog izbora semena, bez dodatnih investicija u đubrivo, pesticide i mehanizaciju.
Naučnik BioSensa Oskar Marko kazao je da na tržištu postoje hiljade sorti i hibrida, a veoma je teško izabrati optimalne, odgovarajuće za klimatske uslove i zemljište na nekoj njivi. To je moguće postići jedino savremenim tehnikama mašinskog učenja i analitike velikih podataka, u kojima je BioSens medju vodećima u svetu, kazao je Marko.
BioSens je bio jedan od 130 prijavljenih timova iz celog sveta, 12 je prošlo u finale, a samo pet je dobilo priliku da u narednih godinu dana realizuje svoju ideju uz finansijsku podršku. Među članovima žirija bili su najveći poljoprivredni stručnjaci i predstavnici Fondacije Bila Gejtsa i USAID-a.
Takmičenje organizuje Globalna mreža istraživačkih centara CGIAR, sa ciljem da se razviju inovativne ICT tehnologije koje bi unapredile poljoprivredu Afrike i rešile problem nestašice hrane.
Ostala četiri dobitnika su nagrađena za automatsku analizu podataka o ulovu ribe, za nov način savetovanja poljoprivrednika, za sistem obaveštavanja o neformalnoj trgovini namirnicama i za nov način procene uticaja očekivane kiše na prinose.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
penzioner
Bravo!!!
Aki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar