Nošenje beba razvija njihove motoričke sposobnosti i sistem za ravnotežu

Međutim, brojni doktori ističu izuzetnu važnost nošenja bebe zbog razvijanja sistema za ravnotežu.
Naime, osim jačanja emocionalne povezanosti s mamom ili tatom, noseći bebu u marami, nosiljci ili naručju aktivira se bebin sistem za ravnotežu koji utiče na bolji razvoj motoričkih i fizioloških sposobnosti bebe.
Doktorka Marta Sirs u svojoj knjizi "Povezujući roditeljstvo" opisala je kako kod beba funcioniše pokretanje sistema za ravnotežu.
"Tri male strukture poput libele smeštene su iza bebinog srednjeg uha. Jedna prati pokrete u smeru napred i nazad, druga levo i desno, a treća gore i dole. Pri svakom bebinom, odnosno pokretu osobe u čijem je beba naručju, tečnost u tim libelama pomera tanke niti koje trepere i prenose poruke u mozak. Tako prikupljeni podaci služe za održavanje ravnoteže tela", pojasnila je doktorka Sirs.
Pored toga, bebe koje roditelji nosaju su izložene brojnim nadražajima i promenama ravnoteže tela, što je mnogo bolje od sati provedenih ležeći u krevetiću, smatraju stručnjaci. Takođe, bebe se u naručju moraju prilagođavati pokretima osobe koja ih nosi, što dodatno jača njihove motoričke sposobnosti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar