Tinejdžerke koje koriste mobilne telefone sklonije depresiji

Kod ovih devojčica rizik je povećan čak za 71 odsto jer su najranjivija kategorija kada je u pitanju uticaj moderne tehnologije.
Oko 14 odsto tinejdžerki postaje depresivno ako koriste društvene mreže kao što su Facebook i Instagram. Istraživači veruju da je "krivac" pritisak da li će dobiti lajk i mišljenje osoba koje ih prate o njihovim fotografijama.
Istraživanje je sproveo Univerzitet San Diego koji je poredio simptome depresije i rizik od suicida s korišćenjem elektronskih uređaja. Ispitano je 133.000 tinejdžera. Vođa studije dr Džin Tvendž rekla je kako rezultati jasno pokazuju da mobilni telefoni i društvene mreže imaju veći uticaj na devojčice nego na dečake. Razlog je verovatno taj što dečaci uređaje češće koriste za igrice.
"Devojčice su veoma zabrinute svojom popularnošću i društvenim statusom, a sada se to može 'meriti' lajkovima i brojem pratilaca. Devojčice će sebe objektivizovati objavljivanjem fotografija i to stvara teskobu i pritisak kada dobiju odgovor putem lajkova i komentara", kazala je Tvendž.
Od 2012. do 2015. godine broj devojčica koje boluju od depresije se povećao na 58 odsto, dok je broj dečaka povećan za devet odsto. U anketi koja je podeljena, tinejdžeri su odgovarali na pitanja koliko često koriste elektronske uređaje i ocenjivali izjave 'Osećam da ništa ne mogu da uradim kako treba' i 'Budućnost je beznadežna'.
"Povećanje broja tinejdžera koji imaju mentalno-zdravstvene probleme je zabrinjavajući. Tinejdžeri nam poručuju da se muče i to moramo ozbiljno shvatiti", kazala je Tvendž.
Stručnjaci preporučuju da se korišćenje pametnih telefona i sličnih uređaja svede na maksimalno dva sata dnevno.
Komentari 4
Krmenadla sa Podbare
Shimmy
Generalno su nove generacije 0 i nefunkcionalni su. Velika vecina omladine vise nista ne ume da radi, pa cak ni posao koji obavljaju. Delili rodno poslove ili ne. Ranije generacije su umele samostalno i da skuvaju, peru, peglaju, menjaju gumice na slavinama, popravljaju vodokotlice, licnama privremeno premoscavaju osigurace, menjaju prekidace i uticnice, vezu, siju, lepe gume na biciklovima i kolima, menjaju rezervni tocak. Mladi kad se bore za sebe, to se svodi na setanje gradom u krug, dok se ne umore i to je to...
Dakle nije ni muska masa nesto preterano u boljoj situaciji. Porodice su razorene, tj oduzeto im je vreme koje treba da posvete deci usled osnovne borbe za egzistencijom...
DonJuan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar