VIDEO: Aplikacija koja prepoznaje zbog čega beba plače

Jedna neuropsihološkinja je razvila aplikaciju uz pomoć koje može, kako tvrdi, da se identifikuje zbog čega beba plače.
VIDEO: Aplikacija koja prepoznaje zbog čega beba plače
Foto: Pixabay
Svaki put kada dete zaplače, roditelji nagađaju o čemu se radi - da li je gladna, da li joj je mokra pelena, da li je nešto boli, raste zub... Ali, tome je možda došao kraj.
 
Naime, neuropsihološkinja iz Kalifornije Arijana Anderson, i sama majka četvoro dece, osmislila je aplikaciju za mobilni telefon koja tumači plač.
 
"Kad sam dobila treće dete, shvatila sam da je njen plač sličan plaču prethodno dvoje i mogla sam da prepoznam šta joj treba na osnovu toga kako zvuči njen plač", kaže ova doktorka.
 
Upotreba aplikacije Chatter Baby je jednostavna - telefon držite blizu bebe da "sasluša" plač vašeg deteta i da ponudi rešenje. Za sada program nudi samo tri razloga - glad, nervozu i bol, ali programeri navode da je krajnji cilj da aplikacija nauči da prepoznaje više emocija.
 
"Učite Chatter Baby o svojoj bebi, možete da idete po listi i da označite neke od razloga - nadutost, strah, razdvajanje od roditelja, dosadu, bol", kaže Anderson.
 
Aplikacija je veoma korisna za osobe sa oštećenim sluhom.
 
Anderson tvrdi da se struktura plača razlikuje od zemlje do zemlje. Sledeći korak je da se napravi dovoljno velika baza podataka plača i zvukova koje bebe prave, kako bi roditelji širom sveta mogli da je koriste.
 
  • *

    21.06.2018 08:22
    Probao aplikaciju. Iako je za američko podneblje, bebe plaču pa plaču na svim kontinentima. Iskreno, aplikacija uvek daje manje više iste rezultate, dete je bilo gladno i to nam javljalo, a aplikacija je govorila da je u bolu prvi put, u drugom plakanju (isto zbog gladi) bila je fuzzy, a treći put nije postojao, aplikacija je obrisana.
  • Maslina

    11.06.2018 12:14
    Užas! Nekakav aparat (u ovom slučaju telefon) ostvaruje viši stepen bliskosti i razumevanja sa detetom nego majka, i to od najranijih dana života. Posle se čudimo i šokiramo kad se suočimo sa posledicama dehumanizacije ljudskih bića...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Porodica i dom

U Srbiji sve manje dece

Republički zavod za statistiku (RZS) je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana deteta - 20. novembra, podsetio da se udeo dece u ukupnom stanovništvu Srbije godinama smanjuje.