Ovo nećete naći u Kini, jer je zabranjeno

Kina postepeno otvara svoju ekonomiju ostatku sveta, ali Peking i dalje vodi borbu s medijima i IT gigantima.

Tviter

Probajte da koristite Tviter, na primer. Ova društvena mreža je zabranjena, ali to nije sprečilo kompaniju da zaposli rukovodioca koji je upravo iz Kine. Hiljade sajtova je dostupno u Kini, ali platforme društvenih mreža su cenzurisane. Zvanični Peking bio je posebno revoltiran ulogom koju su društvene mreže odigrale tokom Arapskog proleća i Zelene revolucije.

Gugl

Servis Gugla, gmail je usluga koju su zabranili kineski regulatori. Bili su ukinuti i neki drugi servisi kompanije. Gugl inače već godinama pokušava da izađe na kraj sa cenzurom u Pekingu. 2010. kompanija je preusmeravala pretragu iz Kine na svoje necenzurisane kanale u Hong Kongu. Otada se stanje malo poboljšalo.

Oni koji koriste Gmail mogu da mu pristupe i preko virtuelne mreže VPN.

Fejsbuk

Kina je ugasila pristup ovoj mreži 2009. godine i nije kasnije davala znak da planira da obnovi pristup toj platformi. Iako je Zakerberg nekoliko puta posetio Kinu, Peking nije promenio svoje mišljenje.

Strani filmovi

Kineski regulatori dozvoljavaju samo 34 strana filma koja mogu da se prikažu u toku jedne godine u bioskopima. Tako je ozbiljno ograničen prodor novih holivudskih hitova. Sve što komunistička partija smatra uvredljivim - zabranjeno je.

Kina je na primer, pozdravila režisera Ang Lija za nagradu koji je dobio za čuveni film Broukbek planina, ali do prikazivanja ovog blokbastera nikada nije došlo.

Kazina

Peking je zakonom zabranio kockanje 1.949 godine, i tada je kazinima zabranjeno da rade u Kini. Uprkos tome, mnogi Kinezi imaju sklonost ka igrama na sreću, tradiciji koja datira hiljadama godina unazad. Ipak, zabrana nije sprečila pojedine Kineze da naprave skrivena kazina. Jedan od takvih je i teritorija Makao, to carstvo je veće i od samog Las Vegasa.

Knjige

U Kini postoji administracija koja se bavi proverom knjiga pre objavljivanja u njihovoj zemlji. Cenzura je standardna procedura. Kritike na račun Tibeta, Komunističke partije ili bogatstvu stanovnika su strogo zabranjene. Izdavači koji krše ovo pravilo ubrzo budu ugašeni. Drugi imaju izbor: Ili cenzura ili gubitak potencijalnih 1,4 milijarde čitalaca. Knjige se zbog ovog često krijumčare.

Snepčet

Fejsbuk i Tviter nisu jedine društvene mreže koje su zabranjene u Kini. Tamošnji stanovnici ne mogu da pristupe ni Snapčetu. Vodeći politiku koja je protiv zapadnih kompanija, Kina je dala dovoljno vremena domaćim tehnološkim kompanijama da se razviju. Nekoliko njih sada cvetaju, kao na primer Veibo.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

kina
  • Martin

    14.07.2016 23:37
    E mislim da je nemogućnost pristupa snep-četu-šta-god jedan veliki civilzacijski pad za Kinu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja