VIDEO: Delfini pevaju svojim bebama u stomacima
Majke uče bebe svom prepoznatljivom zvižduku koji ove životinje koriste da identifikuju jedna drugu.
Naučnici sa Univerziteta u južnom Misisipiju smatraju da je učenje maminog zvižduka, dok je mladunče još u stomaku, deo procesa utiskivanja. Mladunci delfina će stvoriti sopstveni zvižduk, ali dok se to ne desi oni u prvom delu svog života koriste i prepoznavati majčin.
Ovo je prva studija u kojoj je majka delfina pevala u prisustvu drugih delfina, pre i posle porođaja.
Naučnici su analizirali trudnu ženku delfina iz parka za životinje Six Flags Discovery Kingdom u Kaliforniji, koja je dobila bebu delfina 2014. godine. Zabeleženo je 80 sati zvukova majke, bebe i drugih delfina u okruženju, tokom dva meseca pre rođenja i dva meseca posle.
Zvučni zapisi su pokazali da majka počinje da pojačava svoj upečatljivi zvižduk dve nedelje pre porođaja i nastavlja dve nedelje posle. Nasuprot tome, drugi delfini u okruženju ne proizvode svoje upečatljive zvižduke na visokim frekvencijama tokom ovog perioda.
"Delfini u okruženju pokušavaju da budu tihi kako mladunče ne bi zapamtilo pogrešan zvižduk", rekla je dr Audra Ames, vodeća autorka istraživanja.
Kada bi majka prestala da proizvodi zvuk, tada bi se tek oglasili ostali delfini sa svojim uobičajenim zvižducima.
Bebe delfina počinju da razvijaju sopsveni zvuk kada napune dva meseca. Oni obično razviju veoma različit zvuk u odnosu na ostale u okruženju, kako bi izbegli konfuziju.
"Videli smo da bebe kod ljudi razviju sklonost ka majčinom glasu u poslednjem trimestru. Ne znamo da li se to isto dešava i sa delfinima, ali bi moglo biti veoma slično", zaključuje dr Ames.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar