U okeanima sve manje kiseonika, ugrožen podvodni svet

U okeanima je sve manje kiseonika, a to ozbiljno ugrožava morske ekosisteme, upozoravaju naučnici.
Količina kiseonika u okeanima je od 1960. godine smanjena za dva odsto, i to bi moglo da ima ozbiljne posledice po podvodni svet. Kako navodi magazin "Priroda", globalna količina kiseonika je pala, uz velike razlike u raznim okeanskim bazenima i na raznim dubinama.
 
Ekipa naučnika iz Centra "Geomar Holmholc" za okeanska istraživanja iz Kila napominje da se, istovremeno, količina vode bez kiseonika učetvorostručila u tom periodu. Naučnici predviđaju smanjenje za daljih jedan do sedam odsto kiseonika u okeanima do 2100. godine.
 
Takvo smanjenje količine kiseonika u okeanima moglo bi da zahvati lance ishrane i morska staništa, sa potencijalno fatalnim posledicama po ribolov i "ekonomske obalne aktivnosti".
 
Za razliku od prethodnih istraživanja koja su pratila kraće periode i obuhvatala manja područja, ovo istraživanje odnosi se na sve okeanske vode tokom 50 godina - od 1960. do 2010. godine.
 
Naučnici su primetili bitan pad nivoa kiseonika u svim okeanima za pet od deset praćenih okeanskih regija: Arktiku, Ekvatorijalnom Atlantiku, Južnom Atlantiku, Severnom Pacifiku i Australijskom okeanu. Za drugih pet regija - Severni Atlantik, Ekvatorijalni Pacifik, Južni Pacifik, Ekvatorijalni indijski okean i Južni indijski okean - njihove procene nisu statistički značajne, ali su, takođe, negativne.
 
Arktički okean predstavlja samo 1,2 odsto ukupnog obima okeana, ali je tamo zabeležen pad od čak 7,6 odsto kiseonika, navodi se u istraživanju. Naučnici objašnjavaju da je do toga došlo jer se Arktički okean menja mnogo brže od bilo kog drugog dela okeana - reč je o reakciji na otopljenje izazvano gasovima sa efektom staklene bašte.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

okean
  • Vlada

    17.02.2017 10:09
    ---
    Koga briga za morske ekosisteme! Jurimo u propast, to je najlepše!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja

Počela vakcinacija lisica protiv besnila

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije je saopštilo da je počela prolećna oralna vakcinacija lisica i drugih divljih mesojeda protiv besnila.

Uginula najpametnija šimpanza na svetu

Kanzi, bonobo (patuljasta šimpanza) koji je svojim neverovatnim sposobnostima komunikacije i korišćenja alata srušio granice između ljudske i životinjske inteligencije, uginuo je u 44. godini.