Oko 8.000 ajkula umre svakoga dana kako bi ljudi mogli da "uživaju u ovom specijalitetu". Njihove smrti su veoma bolne i nehumane. Ribolovci ih žive izvlače iz vode, seku im peraja, a zatim ih bacaju nazad u more gde one bespomoćno tonu na dno jer ne mogu da plivaju i dišu bez svojih peraja.
"Nakon što ih bace nazad u vodu, one tonu sve dublje i dublje. Nema preživljavanja ni bega", reči su Instituta za dobrobit životinja.
Hong Kong je srce same proizvodnje. Peraja se često suše na krovovima zgrada ili na ulicama. Međutim, ovo je globalni problem jer se ajkule ubijaju 30% brže nego što mogu da se reprodukuju i ako se nešto uskoro ne preduzme, mogle bi da izumru. U SAD je legalizovana kupovina ajkulinih peraja u 39 država.
Doduše, nije sve tako crno. U anketi koja je sprovedena u Kini, čak 85% građana je izjavilo da su prestali da konzumiraju ovaj "specijalitet".
"Stvari se menjaju, naročito sa mlađim generacijama. Potražnja za ovim supama opada na venčanjima", izjavio je Geri Stouks, Azijski direktor za očuvanje ugroženih morskih životinja, čiji je glavni fokus u zadnjih 10 godina bio dokumentovanje, istraživanje i prijavljivanje trgovine ajkulinim perajima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Bugi Vugi
Sasa
Veganka
Ajkule godisnje ubiju 11 (jedanaest) ljudi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar