Sudari kitova i brodova češći nego što se mislilo

Naučnici su istraživali populaciju grbavih kitova u južnom delu Mejn zaliva, koji pripada američkim saveznim državama Masačusets, Nju Hempšir i Mejn. Oni su otkrili da je gotovo 15 odsto kitova, koji svakog proleća dolaze u vode Nove Engleske radi hrane, imalo povrede ili ožiljke koji odgovaraju najmanje jednom udaru broda.
Oni su u martovskom broju časopisa "Marine Mammal Science" objavili rezultate istraživanja koji pokazuju da je učestalost sudara brodova i kitova najverovatnije potcenjena, i naveli da je procenat do kojeg su došli verovatno nizak jer ne uključuje kitove koji su uginuli od udara broda.
Rukovodilac istraživanja Aleks Hil, iz grupe za zaštitu kitova i delfina iz Masačusetsa, rekao je da su "udarci brodova priličan rizik i za kitove i za putnike".
Grupa za zaštitu kitova i delfina navela je da su autori studije analizirali povrede i traume 624 grbava kita na osnovu više od 200.000 fotografija, snimljenih od 2004. do 2013. godine. Ta grupa je preporučila da menadžeri marina razviju strategiju za brodove koji saobraćaju u blizini kitova kako bi se smanjio broj sudara.
Drugi naučnici takođe su proučavali da li sudari brodova i kitova mogu negativno da utiču na populaciju kitova i o toj temi postoje diskusije.
Naučnik Skot Kraus koji proučava morske sisare rekao je da je broj sudara u pomenutoj studiji možda precenjen zbog načina tumačenja ožiljaka na grbavim kitovima, ali da su nalazi autora studije ipak validni.
Do smrti kita došlo je u 25 od 108 utvrđenih sudara brodova i kitova od 1978. do 2011. u blizini Aljaske, navodi se u izveštaju iz 2012. godine u časopisu posvećenom životu u moru.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar