Pet saveta ginekologa za zdravu vaginu

Vaša vagina biće zdrava ukoliko se budete pridržavali saveta stručnjaka.

Svaka žena trebalo bi sa puno pažnje da brine o zdravlju svog intimnog područja. To će lakše sprovesti u delo ako se bude pridržavala pravila koje preporučuju ginekolozi:

1. Nemojte se sami lečiti

U apotekama postoje sredstva za lečenje vaginalnih infekcija koja se mogu kupiti bez recepta, a neke žene koriste ih "na svoju ruku" kada primete promene u boji iscedka ili osete svrab. Ovakvo "lečenje" nikad ne treba da sprovodite. Tačnije, pre korišćenja bilo kakvih lekova, masti ili domaćih smesa trebalo bi da se konsultujete sa ginekologom i obavite pregled kako bi se tačno utvrdilo kakva je priroda vašeg zdravstvenog problema i čime ga treba lečiti.

2. Pazite kod odabira donjeg veša

Tange ili obične gaćice? Po pitanju ovog izbora stručnjaci imaju podeljena mišljenja. Dok jedni smatraju da žene ne bi trebalo nikad da nose tange, drugi nemaju ništa protiv toga dokle god su one udobne i nisu previše uske. Tesan donji veš može da iritira vaginu, a postoji i mogućnost prenosa bakterija sa anusa. Najvažnije je da svakodnevno menjate gaćice, pravilno ih perete i pazite na higijenu.

3. Ne pretpostavljajte da su jake menstruacije normalne

Za jake menstruacije koje traju više od pet dana i tokom kojih uložak ili tampon menjate svaka dva sata jer se brzo natope, obavezno morate da kažete ginekologu. Neke žene imaju jače i duže menstruacije, ali kod mnogih one mogu da upućuju na neki zdravstveni problem.

4. Ne krijte bolan seks

Mnoge žene i dalje je sramota da pričaju o problemima u seksualnom životu sa svojim ginekologom. Međutim, ako je jedan od tih problema bol, onda to nikako ne bi trebalo da sakrivate jer uzrok mogu biti ozbiljnije prirode poput vaginalne infekcije, mioma, endometrioze ili ciste.

5. Ne verujte svemu što pročitate na internetu

Većina nas sklona je "guglanju" svih simptoma koje primetimo. Internet nije ginekolog i ne može da obaviti preglede koji su potrebne da bi se ustanovilo koji problem imamo. Dijagnoza se ne postavlja na internetu, a svaki simptom treba shvatiti ozbiljno i o njemu obavestiti ginekologa.

Autor: 021

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.

Nedostatak joda u ishrani

Nedostatak joda može uzrokovati različite probleme sa kožom i kosom, jer je jod važan za pravilno funkcionisanje štitne žlezde, koja utiče na rast i regeneraciju tkiva.