Loše navike tokom i nakon kupanja

Tuširanje - koliko teško može biti? Izgleda da može, pogotovo kad su u pitanju određene navike pod tušem koje radimo čitav život, a nismo svesni da sebi time nanosimo štetu.

Dermatolog Patriša Feris objašnjava kako smo starenjem sve više podložni suvoj koži, te kako je potrebno prilagoditi svoje navike pod tušem, ali i pobrinuti se za to da pravilno negujemo svoju kosu.

Loša navika br. 1: Ne perete stopala

Ukoliko želite da izbegnete problem sa gljivicama ili bakterijama, jako je važno da prilikom tuširanja operete stopala. Posebno važno je da operete deo između prstiju i nakon tuširanja ga temeljno osušite kako ne bi došlo do razvijanja gljivica.

Loša navika br. 2: Ostavljate sunđer za tuširanje na vlažnom mestu

Sunđer za tuširanje je vlažno i idealno plodno tlo za razvoj bakterija.

"Sunđer za tuširanje pun je mrtvih ćelija kože, koje su idealna hrana za bakterije", pojašnjava dermatolog dr Sejal Šah. Iz tog razloga sunđer treba temeljno isprati, osušiti nakon tuširanja, i čuvati na suvom mestu.

Loša navika br. 3: Sušite se previše grubo

Trljanje kože peškirom kako biste uklonili višak vode s nje je definitivno loša ideja budući da iritira već osetljivu kožu. Umesto toga, preporučuje se da kožu nežnim "tapkanjem" osušite suvim peškirom.

Loša navika br. 4: Perete kosu svaki dan

Sigurno znate kako prečesto pranje kose nije dobra ideja.

"Neko ko ima tanku, svilenu, osetljivu kosu bi trebalo da izbegava svakodnevno pranje kose. U tom slučaju kosu treba šamponirati ne više od dva puta nedeljno kako bi se očuvalo prirodno lučenje ulja koje održava vlažnost kose", objašnjava frizerka Andrea L. Hejden.

U slučaju kovrdžave i guste kose, šamponiranje se preporučuje jednom nedeljno.

Loša navika br. 5: Ne nanosite losion neposredno nakon tuširanja

Ukoliko ne nanesete losion na kožu neposredno nakon tuširanja, činite štetu vašoj koži.

"Jako je važno naneti losion na kožu dok je još vlažna", kaže dermatolog dr Sejal Šah.

Loša navika br. 6: Preskačete tuširanje nakon vežbanja

Mislite kako je nakon vežbanja jedini razlog za tuširanje izbegavanje neugodnog telesnog mirisa?

"Neugodan miris znoja nije ono zbog čega biste trebalo da se brinete, već činjenica da je znoj koji ostaje i suši se na koži idealno plodno toplo za bakterije, što može dovesti do osipa i iritacije", kaže dr Holi L. Filips za "Womens Health magazin".

Loša navika br. 7: Tuširate se predugo

Iako većina nas uživa u dugim tuš sesijama i toploj vodi, ova navika nije dobra za našu kožu, budući da uklanja neophodnu vlažnost. Iz tog razloga koža može postati suva i iritirana.

"Ne bi trebalo da se tuširate duže od pet do 10 minuta. Što kraće, to bolje", kaže dermatolog Patriša Feris.

Loša navika br. 8: Stavljate regenerator na koren kose

Najgora stvar koju možete učinite za svoju kosu je da stavite regenerator na koren kose, što će dovesti do nepotrebnog lučenja ulja i mašćenja kose, savetuju stručnjaci za negu kose.

Umesto toga, regenerator stavljajte samo na vrhove - to su delovi kose kojima je potrebno najviše nege i vlažnosti.

Loša navika br. 9: Tuširanje ne završite hladnom vodom

Neposredno nakon završetka ispiranja toplom vodom iskačete iz kade ili ispod tuša? Stručnjaci preporučuju da tuširanje završimo hladnim mlazom vode.

"Neposredno pre kraja tuširanja, okrenite mlaz na hladnu vodu i tuširajte se njome 30 sekundi. Tuširanje hladnom vodom je povezano sa tolerancijom na stres, jačim imunološkim sistemom, trošenjem masnih naslaga i ima antidepresivna dejstva", piše na stranici Self.com.

Loša navika br. 10: Zamotate dugu kosu u peškir

Kako stoji na stranici SheScribes.com, umatavanje kose u peškir je loša ideja budući da uzrokuje stres za kosu i nanosi joj štetu, te može dovesti do ispadanja vlasi.

Umesto toga, preporučuje se da nežno "gnječenjem" peškirom uklonite višak vode iz kose.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.