Gljivice mogu da pokrenu mentalne bolesti

Američki istraživači otkrili su vezu između infekcije izazvane gljivicom kandidom i nastanka šizofrenije kod muškaraca i mentalnih problema kod žena.

Studija koju su nedavno sproveli i objavili u časopisu "Šizofrenija" sugeriše da gljivična infekcija može da ima produžene, ili kasnije posledice na telo i mozak. Ova istraživanja su u ranoj fazi, pa se ne može sa sigurnošću reći da gljivične infekcije izazivaju mentalne bolesti, ali je sasvim pouzdano pronađena veza između njih, koja dalje treba da se ispituje.

- Rano je reći da jedna infekcija kandidom može da uzrokuje mentalni problem - rekao je dr Emili Severans, vođa istraživanja iz medicinske škole Džon Hopkins univerziteta. - Međutim, većina gljivičnih infekcija mora da bude lečena u ranom stadijumu, a lekari bi trebalo posebnu pažnju da obrate kod pacijenata sa već postojećim mentalnim problemima.

Gljivica kandida uobičajeno se nalazi u ljudskim crevima. Ali, ona počinje da se razmnožava i buja u toploj, vlažnoj sredini, izazivajući svrab, crvenilo, a karakteristično je i da se lako prenosi na drugoga.

Ove infekcije se mogu prevenirati ako se jede manje šećera, izbegavaju neopravdano propisani antibiotici i održavanjem higijene, iako se i pored svih ovih preventivnih mera, gljivične infekcije javljaju u velikom broju. Gotovo 75 odsto odraslih žena u SAD imalo je barem jednu vaginalnu gljivičnu infekciju tokom života, a gljivična infekcija usta i grla veoma je česta kod beba.

Tim naučnika testirao je 808 osoba, neke od njih su imale šizofreniju ili bipolarni poremećaj, a druge nisu imale istoriju mentalnih bolesti. Zatim su uzeli u obzir i druge faktore poput godišta, rase, socio-ekonomskog statusa, lekova koje piju... Pronašli su da 26 odsto muškaraca sa šizofrenijom ima antitela na kandidu, što znači da su nekada u životu bili inficirani ovom gljivicom, u poređenju sa samo 14 odsto muškaraca u kontrolnoj grupi koji nisu imali mentalnih problema.

Faktori koji mogu da povećaju rizik od dobijanja gljivične infekcije:

* stres
* manjak sna
* bolest
* loše navike u ishrani, posebno previše slatkiša
* trudnoća * menstruacija
* uzimanje steroida, kontraceptivnih pilula i antibiotika
* hormonske promene Lečenje se sprovodi antimikoticima u obliku krema, tableta i vaginaleta

75% žena u Americi imalo je gljivičnu infekciju u životu

33% žena ima ponavljane gljivične infekcije

15% muškaraca dobije infekciju nakon seksualnog kontakta sa zaraženom partnerkom

Ista veza nije pronađena kod žena, ali su žene koje su već imale psihičkih problema imale znatno lošiju memoriju ukoliko su ranije bolovale i od gljivičnih infekcija.

- Iako ne možemo da preciziramo kakva je to veza između infekcije kandidom i psihološkog procesa u mozgu, naši podaci pokazuju da su neki faktori povezani sa gljivičnom infekcijom, što bi nadalje trebalo detaljnije ispitati - kaže dr Severans.

Postoji, međutim, mnogo ograničenja ove studije - na primer istraživači nisu uspeli da eliminišu sve spoljne faktore koji dovode, odnosno izazivaju gljivičnu infekciju: dijetu i trenutno stanje imunog sistema. Naučnici, takođe, nisu mogli da otkriju u kom periodu života, i u kom delu tela se javila gljivična infekcija, kao i koliko često se javljala kod ispitanika koji su učestvovali u studiji.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Orwell Vegan

    29.05.2016 11:31
    Otrovi
    Za lecenje kandide i helikobaktera nikad ne bih preporucio lekove farmacijske industrije. Propolis veoma efektivan, obavezno sok od mladog kupusa, lan itd.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.