Zbog srčanih tegoba, stent sve potrebniji i mladima

Umesto boravka u prirodi, mnogi su ovih dana potražili pomoć lekara.
Razlog su nagle vremenske promene, zbog kojih mnogima srce ubrzano kuca, a bol se širi u grudnom košu.
 
Zbog takvih tegoba u julu su kardiolozi Kliničko-bolničkog centra "Bežanijska kosa" ugradili 180 stentova, dvostruko više nego u istom periodu prošle godine. Ugradnju stenta, ove godine olakšava i nova metoda.
 
Poput mnogih koji dožive infarkt i Lazar Babić osetio je jak, razarajući bol u grudima. To je pre desetak dana bio signal da mora hitno da ode do bolnice.
 
"Tri puta sam osetio izuzetno jake bolove. S tim što je prvi bol bio najjači, ali je najkraće trajao. Bol je bio u predelu grudi, kao kocka. Znoj i bol. Blizu nesvesti sam bio", kaže Lazar Babić.
 
Zahvaljujući brzoj reakciji lekara i savremenim metodama lečenja, Lazar danas govori, hoda, vežba sa fizioterapeutima i oseća se dobro.
 
"Svaki dan je sve bolje i bolje, posle trećeg dana, kako kaže moj drugar, dva, tri basketa sam mogao da odigram", ističe Lazar Babić.
 
Ugrađen mu je stent metodom optičke koherentne tomografije, a pomoću ovog vlakna lekari su mogli da vide kako izgleda njegov krvni sud iznutra. Ovu metodu kardiolozi sa Bežanijske kose rade u saradnji sa kolegama iz Kliničkog centra Srbije.
 
"Optička koherentna tomografija je optička invazivna vizualnizaciona metoda koja se sastoji od jednog optičkog vlakna, koji se uvodi preko žice. To je standardna procedura u interventnoj kardiologiji i služi da se iznutra izvrši vizualizacija samog zida krvnog suda i samog implantiranog stenta. Sagledavanjem načina na koji je stent implantiran možemo da predupredimo određeni broj komplikacija, koje se u svakodnevnoj praksi dešavaju", objašnjava doktor Saša Hinić, načelnik kardiologije KBC "Bežanijska kosa".
 
Za pet meseci, na taj način operisali su 10 pacijenata.
 
"Ovo je jedna nadogadnja koja treba da omogući tim bolesnicima da imaju manje komplikacija i da pre odu kući. Sve one bolesnike koje smo lečili ovom metodom smo uspešno lečili", kaže Hinić.
 
Godišnje u Srbiji oko 30.000 ljudi doživi srčani udar. Svaki drugi pacijent zahteva hitnu intervenciju na krvnim sudovima. Zabrinjavajuće je da je sve više i mladih sa ovim tegobama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • hint

    31.07.2016 13:44
    Nisu srcane tegobe same od sebe vec od nezdrave hrane.

    prvi deo:
    https://youtu.be/BhBq-x0zFFI

    drugi deo:
    https://youtu.be/cTBEMG6uTrc


Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.