Hipnoza sve češći metod lečenja

Sve veći broj medicinskih profesionalaca hipnozom leči probleme poput anksioznosti, migrene ili gojaznosti, jer je naučnim studijama dokazano da ta metoda pomaže brojnim pacijentima.

Dok je upotreba hipnoze kod zubara dobro poznata, tehnika može da pomogne i u rešavanju bihevioralnih problema, prenose mediji. 

Dva kongresa nedavno održana u Nemačkoj pokazala su da na hiljade lekara koristi hipnozu, a tehnika je posebno popularna među stomatolozima i psihoterapeutima. Ali među njima ima i traumatologa i babica.  Obuka za hipnoterapeuta traje nekoliko meseci i sertifikat se ne dobija lako. 

“Hipnozom se koristi više lekara nego što ljudi misle”, kaže Bernard Trenkl, član izvršnog odbora Međunarodnog društva hipnoterapeuta (ISH). 

Psiholozi i lekari koji hipnotišu pacijente više ne koriste klatna. Ne zato što ne deluju, već zato što ne žele da se uz tehniku vežu previše ezoterija i popularnih mitova. Danas se pacijenti u stanje hipnoze dovode sporim i uspavljujućim govorom. 

Hipnoza je priznata u mnogim poljima, pa i u pružanju pomoći pacijentima koji žele da prestanu da puše.  Bol pri porođaju, migrene, fobije, gojaznost, nesanice i seksualne disfunkcije takođe se uspešno rešavaju ovom metodom. 

Tehnika se ne preporučuje u slučaju akutnih psihoza ili teških poremećaja ličnosti.  Hipnoza ima nešto zajedničko s meditacijom, naime, u oba je slučaja reč o stanjima promenjene svesti. Razlika je u tome što se u meditaciji potpuno isključuje uticaj ambijenta oko osobe kako bi se stvorila unutrašnja praznina, a kod hipnoze pacijent postaje izuzetno usredsređen na svoju unutrašnjost. 

Fokus je na unutrašnjoj slici koju sugeriše hipnotizer, bilo da je reč o spokojnom jedrenju morem ili skijanju na tihom bregu. Ta slika blokira sve nadražaje koji remete proces, pa se na taj način isključuje bol kod pacijenta ili se briše njegov strah. 

Pacijenti ne mogu biti hipnotisani protiv svoje volje i u postupku moraju da sarađuju. Iskustva su pokazala da je otprilike 10% populacije nemoguće hipnotisati. Hipnoterapeuti smatraju da pacijent pod hipnozom može da reši mnoge fizičke i psihičke probleme koristeći se izvorima svog organizma za samolečenje.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.