Vožnja rolerkosterom odlična protiv kamenja u bubrezima
Do tog otkrića su došli urolozi Univerziteta Mičigen koji su primetili uzorak nakon što su njihovi pacijenti sporadično odlazili u tematske parkove kao što je Diznilend, ali i u mnogo manje luna parkovi.
Možda se stručnjaci ne bi toliko obazirali na tu činjenicu da zaista nisu primetili kako je nekim pacijentima kamenje u bubregu ili smanjeno ili su jednostavno nestalo, izbacili su ih kroz urin nakon što su se ranije vozili rolerkosterom. I tada su počeli da povezuju.
Kod pacijenata koji su se vozili na srednje velikim rolerkosterima nakon vožnje se smanjila količina kamenja u bubrezima, a jedan pacijent i sam je primetio da svaki put kada se vrati sa svojom porodicom iz poseta tematskom parku bukvalno ispiški jedan kamen.
Tako je ova informacija odjednom postala jako važna da bi se ignorirala pa su doktori predvođeni doktorom Dejvidom Vartingerom odlučili da jedan vikend utroše na ludu zabavu na rolerkosterima. Sa sobom su poneli jedan bubrežni kamen umočen u urin koji su dobro zapakovali kako se sadržaj ne bi prosuo po slučajnim prolaznicima i poslali kamen na čak 200 vožnji.
Prema istraživanju, centripetalna sila srednjeg intenziteta vrteške može pomoći pacijentima da im nakon vožnje, kroz urinarni trakt izađe bubrežni kamenac manji od pet milimetara, a posebno ako su sedeli u zadnjem delu vozića.
Osim toga, vožnja pomaže i onima s većim kamenom, na način da im pomaže da on za vreme okretanja i velike brzine čak i pukne, razlomi se na manje komade, odnosno, pomaže onima čije je bubrežno kamenje već puklo. Iako ova metoda ne može pomoći da se izbaci veliki kamen, svakak pomaže da njegovi sitni fragmenti lakše izađu. I na taj način dokazano čisti ceo organizam.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar