Naučnici prave atlas ljudskih ćelija

Naučnici su pokrenuli svetsku inicijativu kojom žele da mapiraju i opišu svaku ćeliju u ljudskom telu, stvarajući time veliki atlas koji bi mogao da promeni naučno razumevanje ljudskog rasta i nastajanja bolesti.

Cilj atlasa ljudskog tela, čija će izrada verovatno trajati duže od decenije, jeste da odredi sve vrste i svojstva svih ljudskih ćelija u tkivima i organima. Ćelije su ključne za razumevanje biologije zdravlja i bolesti, ali naučnici još uvek ne znaju koliko ih imamo, koliko vrsta postoji, i koliko se one razlikuju od organa do organa, rekao je jedan od autora projekta.

"Inicijativa o atlasu ljudskih ćelija je početak nove ere razumevanja ćelija", istakla je Sara Tejman sa britanskog instituta Sanger. "Otkrićemo nove vrste ćelija, saznaćemo kako se one menjaju tokom rasta i bolesti, i steći bolje shvatanje biologije", dodala je Tejmanova.

Projekat trenutno vodi grupa naučnika Instituta Brod s MIT-a i Harvarda u SAD-u, Instituta Sanger i Velkom Trasta u Velikoj Britaniji, ali ideja je da u njemu učestvuju naučnici i donatori iz celog sveta.

Atlas će biti dostupan celom svetu, a naučnici se nadaju da će to potpuno promeniti istraživanje ljudskog razvoja i progresije bolesti poput astme, Alchajmerove bolesti i raka.

Ljudsko telo se sastoji od milijardu ćelija, osnovnih jedinica života koje se dele i rastu, i u fazi embriona preuzimaju određene funkcije koje postepeno dovode do razvoja različitih vrsta ćelija, poput kožnih ili neurona.

Do nedavno je naučno znanje o ćelijama bilo ograničeno na ono što se može zaključiti posmatranjem pod mikroskopom ili genetskom analizom grupisanih ćelija. Tehnološki napredak u području poznatom kao genomika jedne ćelije doveo je do toga da naučnici danas mogu da izdvoje individualne ćelije iz različitih tkiva i organa, analiziraju njihova svojstva i mere i opisuju koji se molekuli u njima stvaraju.

"Sada imamo alate za razumevanje onoga od čega smo sastavljeni, što nam omogućuje da shvatimo kako naša tela funkcionišu, i da otkrijemo šta se događa sa svim tim elementima tokom bolesti", rekao je Aviv Regev s instituta Brod, koji radi na projektu. "Verujemo da će uspešan opis svih ćelija u zdravom ljudskom telu uticati na gotovo sve aspekte biologije i medicine u decenijama koje dolaze", zaključio je Regev.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.