Pušenje 20 cigareta dnevno uzrokuje i do 150 mutacija po ćeliji

Ćelije pluća osoba koje dnevno puše kutiju cigareta imaju visoku verovatnoću da tokom jedne godine imaju čak 150 mutacija, čime se izrazito povećava šansa za nastanak raka pluća, prenosi list "Science".

Istraživači koji su u spomenutom listu nedavno objavili svoja zapažanja identifikovali su alarmantan broj mutacija na organima poput grkljana (97 mutacija) i ždrela (39 mutacija).

Iako nije naročita tajna da pušenje cigareta povećava rizik od nastanka raka, od kojih je onaj na plućima najčešći, naučnici do sada nisu mogli da posmatraju direktnu molekularnu vezu između duvanskog dima i čak 17 tipova raka u ljudskom telu. Takođe, od ranije je poznato da duvanski dim uzrokuje genetske mutacije koje mogu dovesti do problema u procesu razmnožavanja ćelija. U posebnim okolnostima razmnožavanje izmiče kontroli i obične ćelije pretvara u rastući tumor.

Naučnici su proučavali ćelije 5.243 tumora, deo njih bio je uzrokovan pušenjem, a deo nije. Analizirajući konkretne mutacije u ćelijama tumora, stručnjaci su identifikovali koliko oštećenja na DNK može biti pripisano navici pušenja duvana.

Analiza je potvrdila direktnu vezu između broja cigareta (jedna kutija dnevno) i broja mutacija u ćelijama. Efekat je najveći u gradivnim elementima pluća, a mutacije primećene i u ćelijama usta (23 mutacije godišnje) te u bešici (18 mutacija) i jetri (šest mutacija).

Autor studije Ludmil Aleksandrov objasnio je da su naučnici sada prvi put posmatrali molekularne promene u DNK koje je uzrokovalo pušenje cigareta.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Zdravlje

Kako efikasno lečiti afte?

Afte su bolne ranice koje se pojavljuju u ustima, a bol se najviše javlja pri žvakanju ili kada se jede začinjena hrana.

Nedostatak joda u ishrani

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, nedostatak joda je jedan od uzroka oštećenja mozga u detinjstvu, što dovodi do poremećenog kognitivnog i motoričkog razvoja.