Iako lekari tvrde da je prestanak pušenja jedini način da zaštite svoje zdravlje, novo istraživanje pokazuje da vas vino može zaštiti od štete koju uzrokuju cigarete.
Crno vino sadrži visok nivo fenola koji podstiče stvaranje azotnog oksida koji pomlađuje koronarne arterije. Prema studiji koju je objavio "The American Journal of Medicine", čaša ili dve crnog vina pre cigarete mogu zaštititi krvne sudove i od najgorih šteta.
Međutim, istraživači nemačkog Univerziteta "Saarland" upozoravaju da rezultati istraživanja ne treba da se uzmu zdravo za gotovo jer su u fokusu bili povremeni pušači, a ne zavisnici. Ipak, rezultati su pokazali da crveno vino deluje kao štit za arterije.
Istraživači su ispitivali različite biohemijske procese u krvi i krvnim sudovima 20 nepušača koji su pristali da ispuše tri cigarete. Polovina ispitanika pila je crno vino jedan sat pre pušenja sve dok im nivo alkohola u krvi nije bio 0,75 promila. Uzorci krvi i urina uzeti su pre eksperimenta i 18 sati nakon konzumiranja cigareta. Rezultati su pokazali da ispitanici koji su konzumirali vino pre cigareta nemaju promene na ćelijama u krvnim sudovima.
Takođe, pušenje može uticati i na aktivnosti telomeraza. Naime, telomeraze služe kao zaštitne kape na hromozomima, a te kape se tokom starenja mogu skratiti ili izgubiti zaštitnu sposobnost. Istraživači su utvrdili da je delovanje telomeraza smanjeno za 56 odsto kod osoba koje nisu pile vino, dok je kod druge grupe zabeleženo smanjenje od 20 odsto.
Budući da je istraživanje bilo ograničeno na mlade nepušače, nije jasno da li se rezultati odnose na starije, bolesne ili hronične pušače.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
dobrotvorka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar