Jeste li se ikada zapitali zašto se s godinama lakše debljamo?
"Postoji nekoliko razloga zbog čega se s godinama lakše debljamo, ali najveći je gubitak mišićne mase koji se sa starenjem događa kod svakog čoveka", kaže dr Kerolajn Apovijan, direktorka Centra za nutricionizam i kontrolu telesne težine u Bostonu i potpredsednica Udruženja za gojaznost, a prenosi
avaz.ba.
Deo mišićne mase koji je definisan najvažnija je stvar koja određuje brzinu metabolizma. Drugim rečima, što je mišićna masa veća, to ćemo sagoreti više kalorija.
Mišićna masa počinje da se smanjuje oko 30. godine, a taj proces zvan sarkopenija ubrzava se oko 40. godine.
"Ako ne preduzmemo nešto da zaštitimo i izgradimo tu definisanu mišićnu masu, našem telu će trebati manje kalorija da se udeblja, metabolizam će se usporiti, a izgubljenu mišićnu masu zameniće masno tkivo", objašnjava dr Apovijan.
Uz sarkopeniju, krivci za veću sklonost debljanju i otežano mršavljenje kako starimo su i hormonske promene, veća sklonost sedećem načinu života, povećana količina stresa i manjak sna zbog sve većih odgovornosti i obaveza.
Tri saveta kako sprečiti smanjenje mišićne mase:
1. Radite vežbe s tegovima barem dvaput nedeljno, povećavajući s vremenom i težinu tegova i intenzitet vežbanja;
2. Naspavajte se jer san omogućava telu da se oporavi, a mišićima da se obnove;
3. Jedite hranu bogatu nemasnim proteinima. Najbolji izvori takvih proteina su jaja, riba i perad, tofu, orašasto voće i semenke. Takođe je važno ne preskakati obroke u želji da "sačuvamo" kalorije za veći obrok kasnije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
adadada
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar