Tokom naučne studije, oni su zaključili da se u bestežinskim uslovima imunološki sistem ljudi ponaša kao da je reč o bolesti, jer ljudsko telo ne zna šta da radi, pa uključuje sve moguće sisteme zaštite.
U zaključcima objavljenim u naučnom časopisu "Nature scientific reports" oni navode da se uticaj svemirskih letova na ljudsko telo aktivno proučava od sredine 20. veka.
Let u svemir utiče na metabolizam, termoregulaciju, srčane bioritme, rad mišića, respiratorni sistem i druge funkcije ljudskog tela.
Proteini su supstance koje igraju glavnu ulogu u procesima prilagođavanja tela na određene uslove, pa su naučnici obratili pažnju upravo na njih.
Kako bi što detaljnije ispitali efekte bestežinskog stanja na fiziologiju čoveka, naučnici su analizirali koncentracije 125 belančevina u krvnoj plazmi 18 kosmonauta iz Rusije koji su se dugo nalazili na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Kosmonauti su testirani 30 dana pre leta, te odmah nakon povratka na Zemlju i sedam dana nakon povratka.
Ispitane belančevine su biomarkeri koji se koriste za otkrivanje neinfektivnih ljudskih bolesti. Rezultati su pokazali da se promenila koncentracija onih belančevina koje učestvuju u regulaciji urođenog imuniteta, pa telo reaguje na svemirski let kao na bolest na molekularnom nivou.
Takođe, rezultati istraživanja pokazuju da tokom leta u svemir procesu prilagođavanja na nove uslove podležu sve ključne vrste ćelija, organa i tkiva u ljudskom telu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar