Novo otkriće moglo bi da se primeni u operativnim zahvatima i omogući otkrivanje novih načina lečenja koji će ubrzati izlečenje, kažu naučnici Laboratorije za molekularnu biologiju u Kembridžu, koji su rezultate istraživanja objavili u američkom naučnom časopisu "Science Translational Medicine".
Britanski naučnici prvi su ukazali na način na koji unutrašnji biološki sat utiče na zaceljenje ćelija kože. Profesor Džon O'Nil, vodeći naučnik laboratorije u Kembridžu, kaže da bi fenomen "mogao da upućuje na to da je ljudski organizam evoluirao na način da se zarastanje rana ubrzava tokom dana, u periodu u kojem je opasnost od povreda češća".
Unutrašnji biološki sat ili cirkadijalni ritam sastoji se od niza bioloških ritmova koji se zaokružuju u periodu od 24 sata, koliko treba Zemlji da se okrene oko svoje ose. Biološki sat ljudima omogućava da se prilagode različitim delovima dana i noći.
Cirkadijalni ritam je endogena pojava, što znači da počinje iznutra i samoodrživ je, kako bi mogao da održava organizam u istom stanju tokom menjanja uslova u okruženju, na primer tokom smenjivanja svetlosti i tame. On takođe igra ulogu u održavanju ravnoteže u vezi sa potrebom za snom i hranom, i prilagođavanju krvnog pritiska i telesne temperature.
Testiranja koja su u laboratorijskim uslovima sprovedena na ćelijama ljudske kože, fibroblastima i keratinocitima (najbrojnijim ćelijama epidermisa i folikula dlake, odgovornim za sintezu keratina koja se odvija u rožnatom sloju ili u stabljici dlake), pokazala su da su tokom diurnalnog (dnevnog) ciklusa biološkog sata, povrede zaceljivale skoro dvaput brže.
Rezultati su bili isti i u slučaju opekotina i njihovog zarastanja. Istraživanje sprovedeno na 118 pacijenata s opekotinama pokazalo je da je, ako bi povrede nastale tokom noći, tačnije između 20.00 i 8.00 sati, bilo potrebno 60 odsto više vremena da opekotine zacele.
Nakon 28 dana, takve rane zacelile bi u 95 odsto slučajeva, u poređenju sa samo 17 dana ako bi opekotine nastale između 8.00 i 20.00 sati, rekli su naučnici.
Glavni razlog bržeg zarastanja je mnogo brže premeštanje ćelije kože prema povređenom mestu tokom dana. U ćelijama se brže proizvode proteini, koji imaju ključnu ulogu u zaceljenju povrede. Treba napomenuti i da se rana "popravlja" vezivnim tkivom. Da bi zarasla, telo proizvodi veliku količinu kolagena koji obnavlja rasečeno ili oštećeno tkivo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar