Autor: Index.hr

Život
26.06.2023.
21:08
Leto je stiglo i sunce je već počelo da prži, a jedna od stvari koja nas uspešno hladi je upravo sladoled. Ili je možda đelato?
  • Duska

    30.06.2023 11:55
    Djelato
    Nisam sigurna da se kod nas pravi od slatke pavlake, u industrijske se stavlja palmino ulje, sto i pise na deklaraciji. Zato ne jedem sladoled kod nas. Ukus Italijanskog sladoleda je nezaboravan. Secam se da je stigao kombi sa slatkim pavlakom dok sam kupovala sladoled u Rimu...
  • Vlad@

    27.06.2023 09:57
    !!
    Ako vec morate da komentarisete svaku vest, molim vas da naucite da koristite znakove interpunkcije i kad se upotrebljava veliko slovo…. Pismenost nam je bas na nivou….
  • Mija

    27.06.2023 08:25
    Mija
    Mi stariji,odlicno pamtimo Mirjanu i njihov Sladoled! Moji su se doselili u Ns 1949 i prvi susret sa Sladoledom imao sam kod,njih u Dunavskoj! Uvek sam isao kod njih,kasnije i sa svojom decom do 1991 kada su,prekinuli sa tim poslom! Evo do dana,danasnjeg nikada nisam,probao i osetio,vise takav Sladoled! Mozda sam,sentimenalan u ovim,starim godinama ali mi nepca i dalje,traze taj Hladan i Sladak,ukus Vanile i Punca! Steta zaista...
  • S. N

    27.06.2023 06:46
    S. N
    U danasnje,vreme sa Aparaturom i Hemijama,svako moze da proizvodi Sladoled i da bude,Vrhunski! Da bi postao Majstor,polaze se sa rucno pravljenim Sladoledom,koliko je meni poznato! Razlika je samo u imenu i reklami,sto napisa jedan!
  • Rajan

    27.06.2023 06:28
    Rajan
    Razlika je u imenu ostalo su nijanse i preduzimljivosti Italijana koji su od Sladoleda napravili Svetski brend! Kao covek koji je proputovao i video dosta Sveta način proizvodnje svugde isti samo neko dodaje obrano mlako sa praškastim šećerom neko puter sa istim šećerom i ništa vise radi ukusa i gustine! I ja se mogu složiti da su na našem području Goranci najbolji majstori Sladoleda ali ne svi i jedina razlika je u reklami i ništa vise! Italijanu ulazu veliki novac u ovaj posao dok mi nimalo i svaki pojedinac i proizvođač je prepušten sam sebi i svojoj preduzimljovisti sto je greška! Ljudi sa ovih područja nemaju preduzetnicki duh i energiju koju krase velike nacije jer decenijama su se oslanjali na državne jasle sto je odlika nesposobnosti tog naroda! Mi imamo svoje majstore Sladoleda koji su medju prvima ali nemamo gore navedeno i zato se uvek divimo tudjem jer svoje nevidimo!
  • Rajan

    26.06.2023 23:00
    Rajan
    Razlika je u imenu! Ostalo su nijanse koje svako praktikuje da bi dobijo na sto boljem kvalitetu! Neko stavlja slatku pavlaku koja je od mleka i praškastih šećera neko puter uz isti praškasti šećer Itd! Suština i proizvodnja je ista samo treba znati kada i koliko! Za mene su Goranci jedinstveni ali ne svi u ovom poslu i imaju jedinstven recept za Sladoled! Tek kasnije su se pojavili Albanci koji su učili zanat od njih decenijama i imamo tu lažnu sliku! Treba čuvati onog ko te poštuje i ceni a ne stavljati sve u istu vreću! Ako razumete šta hoću reci ovim putem?!
  • Starosadjanin

    26.06.2023 22:00
    Starosadjanin
    Eeee na Kornet u Siti na Sladoled u Mirjanu! Tri ipo godine sam ziveo u Italiji i slobodno mogu napisati da nije bilo bukvalno nikakve razlike izmedju našeg Novosadskog i njihovog Italijanskog!
  • Vujkov

    26.06.2023 19:43
    @Bane
    Novi Sad je imao MIRJANU koliko je meni,poznato jos iz 1930 godine i rodjaci su sa Pelivanom iz BG. Vrhunski Majstori Sladoleda i Boze! Zatvorili su zbog,Tragicnih Smrtnih slucajeva,koji su ih zadesili u Porodici. Mislim da se bave,sada Industrijskom proizvodnjom Halve i ostalih Slatkih Proizvoda,koji se Izvoze Sirom sveta! Goranci nasi Sugradjani o kojima sem,Poreske Arhive nista nepostoji u Novom Sadu!
  • В. Малешев

    26.06.2023 18:57
    @Bane
    У потпуности се слажем са вашим Коментаром и Предлогом! НС је има стару Горанску Породицу која је Стварала Феноменалан сладолед и прва измислила Рум Пунч! Од 50-их смо Генерацијски одлазили на Сладолед који се није Топијо био је Густ Растегљив и Незаборавног укуса и слаткоће! Сваки одлазак је био Догађај у Посластичарници Мирјана и огроман Губитак је за НС што више неради колико знам из Породичних разлога! У тадашње доба без овакве Технологије и разних Адитива и даље су непревазиђена у свом Мајсторство! Хвала вам што сте Засладили многе Генерације НС!!!
  • Komentator.

    26.06.2023 17:30
    Koliko ja znam...
    Koliko ja znam, djelato je sladoled na italijanskom jeziku. Dakle, razlika je tacno onakva kao izmedju sladoleda i ajskrima.
  • Bane

    26.06.2023 15:49
    Bane
    Neznam za Italijane ali znam da najbolji Sladoled u Srbiji i Sire prave Goranci! Izuzetno cenjeni Majstori ovog Zanata! Imaju soecifican Recept koji se prenosi sa kolena na koleno vise od jednog Veka! Steta je sto mi kao Drzava sve to nebrendiramo jer su oni Gradjani Srbije koji bi prihvatili svaku vrstu podrske od svoje Drzave! Ovo pisem jer imam Iskrene Prijatelje medju njima ceo zivot i znam kako rade i razmisljaju! U ostalom imate Orginalnog Pelivana u BG koji je Istorija Knezevine Kraljevine Srbije i Jugoslavije! Ima tu jos dve Porodice koje se bave ovim Zanatom sa orginalnom recepturom jos iz Turskog Vremena! Licno sam video nagrade i pohvale iz Bolonje Istanbula Malage gde su uvek bili medju prvih troje I to Rucno se pravi i Takmici ali oni o tome negovore jer su i suvise Skromni i Stidljivi! Zaista treba to Iskkristiti u pozitivnom smislu!!! Hvala! PS: Slatka Pavlaka u polu smrznutom stanje u mesavini Sladoleda se pravila jos u 19 Veku u BG Turskoj imate to sve uredno zapisano u Arhivama sa potpisom Majstora!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna