Molio bi redakciju 021 da istrazi i kvalitet hleba u Vojvodini, stigla je informacija da sav hleb u Vojvodini, zbog kvaliteta pesnice, sadrzi 2x tokisna od dozvoljene mere, analize su uradjene i cuvaju se skrivene od javnosti !!! smernica za dalje istrazivanje TF UNS
NAIVCI Zar niste videli pre oko dve nedelje informaciju da su Srbija I BIH najveći zagađivači Evrope zbog termoelektrana ? Hoće da nam ugase siguran izvor el. energije i da za skupe pare prodaju vetroparkove i solarne panele zna se preko koga i kako, a da preko proverenih distributera ukinu monopol državnih EDB.
Ako u datoj godini pređu preko dozvoljene sume emisija, ili ako potroše više nego što kupe, kompanije plaćaju kaznu koja trenutno iznosi 100 evra po toni ugljen dioksida. Dakle, ako se u Srbiji ne desi tranzicija na obnovljive izvore energije, njen put u EU bi mogao biti usporen činjenicom da bi se država našla u situaciji da bira između članstva i energetske krize.
Nisam siguran da ce moderator sajta 021.rs objaviti text ali se nadam da ako budu objavljeni moji postovi neka se rasire po internetu gde se ovalve vesti cenzurisu i guse od strane vlasti i njihovih medija.
Takođe, od tih umanjenih profita, po profesoru doktoru Branku Kovačeviću, predsedniku Nadzornog odbora EPS-a, država uzima i do 70% profita. Sve to u trenutku kada Fiskalni savet ocenjuje da je nedostatak investicija u Elektroprivredu Srbije (EPS) razlog za usporenje stope rasta i da je potrebno povećati te investicije na 800 miliona evra do 2025. da bi se povećali kapaciteti i ispunili standardi zaštite životne sredine. Prema Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj, povećanje poreza na emisije ugljen dioksida bi doprinelo povećanju BDP-a Srbije za 1%, što bi moglo da se povrati u ekonomiju u vidu investicija u zelenu energiju. Ali zavisnost od uglja se odražava i na političku scenu, jer poskupljenje struje, do kojeg bi došlo ako bi se ukinule subvencije termoelektranama, dovele bi do nemira u društvu. Činjenica da se i do 70% električne energije u Srbiji proizvede iz uglja, uz propratna zagađenja, dodatno otežava pristup Srbije Evropskoj uniji jer bi u tom slučaju, kako ocenjuje direktor Evropske energetske zajednice Janez Kopač, sve termoelektrane na ugalj bankrotirale. Da bi mogle da emituju gasove koji zagađuju vazduh i proizvode efekat staklene bašte, članice EU moraju za to da kupe „prava“ na karbonskom tržištu Evropske unije. Svaka kompanija kupuje određenu sumu štetnih gasova koje može da emituje i ta suma se smanjuje iz godine u godinu. Trenutna cena tone ugljen dioksida iznosi 25 evra, a do 2028. bi trebalo da iznosi do 40 evra.
Treba se suočiti sa činjenicom da je Srbija zavisna od „prljave energije“.
Termoelektrane Nikola Tesla, Kolubara, Kostolac i Morava, koje su u mreži Elektroprivrede Srbije, godišnje proizvedu više od 50% električne energije Srbije. Sve koriste ugalj. Organizacija Energetska zajednica je u svojim analizama otkrila da je Srbija od 2015. do 2017. subvencionisala proizvodnju električne energije od uglja. Dakle, pucali smo ne samo sebi u nogu, već i svetu. U 2017. Srbija je dala 80,1 milion evra u te svrhe dok je 2016. izdvojila 115,8 miliona, što je svrstava na drugo mesto po veličini takvih subvencija, odmah iza Ukrajine. Za isto to vreme, Srbija je uložila svega 34,8, odnosno 24,5 miliona za subvencije sektoru obnovljivih izvora energije. Štaviše, 2017. su otpočeli radovi na bloku B3 termoelektrane Kostolac koji bi trebalo da poveća proizvodnju kopa „Drmno“ na 12 miliona tona uglja, sa trenutnih 9. Ovaj projekat je 85% finansiran od strane Kineske banke za uvoz i izvoz. Ove subvencije umanjuju cenu „prljave energije“ za potrošače, koji u Srbiji u proseku plaćaju 59,10 evra po megavatu električne energije. Ali imajući u vidu da je cena proizvodnje energije od uglja 55,80 evra po megavatu, Srbija umanjuje svoj povrat na ulaganja i samim tim otežava tranziciju na obnovljive izvore energije. Cene struje bez subvencija bi se povećale 52%, na 89,80 evra po megavatu, što znači da Srbija gubi oko 30 evra dodatnih prihoda po megavatu.
Ovim gasovima se remeti i atmosfera, u kojoj dolazi do promena gasnih kompozicija vazduha. Tako da emisija štetnih gasova može da izazove bolesti disajnih puteva ili smrt kod ljudi. Naime, svake godine zapadnobalkanske termoelektrane izazivaju preranu smrt dece, hiljade slučajeva bronhitisa i koštaju sisteme javnog zdravstva i ekonomiju zemalja koje pate od posledica klimatskih promena između 6,1 i 11,5 milijardi evra. U 2016, srpska termoelektrana Kostolac B je bila najveći zagađivač vazduha u Evropi po količini emisije sumpor dioksida, koja je tada iznosila 128.000 tona. Kostolac B i Ugljenik u Bosni i Hercegovini zajedno proizvedu 25% svih emisija sumpor dioksida u Evropi. Sumpor dioksid oksidira sa vodenom parom u atmosferi i stvara kiselu kišu. Kada padne na tlo, kisela kiša sprovodi aluminijum iz zemlje do vode kojoj se povećava pH vrednost i time utiče na kvalitet pijaće vode. U Srbiji su Kolubara A, Nikola Tesla A i Kostolac A i B 2016. ukupno proizveli 9.275 tona prašine prečnika manjeg od 10 mikrometara (PM-10), koja je sadržala različite kiseline i teške metale poput olova, kadmijuma, nikla i arsena i koja ima očigledno negativan uticaj na zdravlje. Sami kopovi uglja štetno utiču na stanovnike obližnjih naselja, što su i potvrdili meštani Velikih Crljena koji već godinama pate od „buke, smrada i prašine“. Ljudi iz okoline Kolubare su takođe protestovali ispred resornog ministarstva jer, kako kažu, „ne mogu da dišu bez pumpica i inhalatora“.
Čak i ako predsednik ne veruje da Srbija ima uticaja na svetsku životnu sredinu, potrebno je samo da se osvrne na takozvane „elementarne nepogode“ koje su zadesile Srbiju proteklih godina, pa da uvidi da bi bilo pametno da se bolje pozabavi ovim domenom politike.
Ali Srbija ne samo da pati od posledica promena već, suprotno tvrdnjama predsednika, aktivno učestvuje u pogoršanju klimatskih promena svojom energetskom politikom. Prema izveštaju Alijanse za zdravlje i životnu sredinu, na Zapadnom Balkanu se trenutno nalazi 16 zastarelih termoelektrana na ugalj koje zagađuju vazduh i utiču na zdravlje građana zemalja Evropske unije. Termoelektrane koriste ugalj za proizvodnju električne energije, a tokom sagorevanja ugalj emituje ugljen dioksid u atmosferu i daje najveći doprinos antropogenom uticaju na pogoršanje životne sredine. Ugljen dioksid je jedan od gasova koji proizvode efekat staklene bašte koji remeti količinu zračenja koje Zemlja prima od Sunca i vraća u svemir – time što zadržava te gasove u atmosferi ili ih vraća na Zemlju. Tako se Zemlja postepeno zagreva i remeti se biosfera, što dovodi do izumiranja i smanjenja biodiverziteta, ne samo u zemlji gde se to dešava, već širom sveta. Prema nalazima Mirjane Bartule sa Metropolitan univerziteta u Londonu, 171 vrsta i podvrsta flore u Srbiji ima status izumrlih ili kritično ugroženih vrsta.
Elem, svetski biološki sistem je uzajamno povezan i samim tim je nemoguće izolovati posledice klimatskih promena. Svaka zemlja doprinosi njihovom pogoršanju i svaka zemlja pati od njihovih posledica. Tako da povećanje prosečne temperature za 2 stepena Celzijusa, ili više, može imati kobne posledice i za Srbiju, a i Srbija doprinosi tome da se prosečna temperatura povećava. Prema istraživanju organizacije USAID iz 2017, klimatske promene u Srbiji bi uticale na javno zdravstvo, pogotovo na starije osobe, koje čine 17% populacije i koje se dovode u opasnost od toplotnog udara. Takođe, suše bi pogodile poljoprivredu, koja ima značajan udeo u bruto domaćem proizvodu. Vlažnije i toplije prilike stvaraju idealne uslove za razmnožavanje tropskih komaraca koji prenose denga groznicu, a koji su se po prvi put pojavili u Srbiji 2009. (Da ne pominjemo histeriju stvorenu u tabloidima o tigrastim komarcima i vektorima groznice Zapadnog Nila.)
Takođe, 2014. godine poplave su uništile 100.000 domova širom Zapadnog Balkana, a voda je srušila ili oštetila 280 mostova, odnela 33 žrtve i napravila štetu od 1,7 milijardi evra. Samo u Srbiji je bilo ugroženo 1,6 miliona ljudi. Tada je u zapadnoj Srbiji palo više od 200 mm kiše tokom nedelju dana, što je prosečan nivo padavina za tromesečni period. Prema poslednjem izveštaju Ujedinjenih nacija, svet može da očekuje povećanje broja i učestalost ovakvih nepogoda, a za to su zaslužne klimatske promene.
Imam aplikaciju AirCare pomenutu u ovom tekstu. Nije da mi je bila potrebna juče jer se vazduh koji udišemo bukvalno mogao VIDETI. Juče u 18:30 aplikacija je pokazivala sledeće vrednosti:
PM10 216
PM 2.5 127
AQI 120
Podatke imam jer sam ih slikala i slala drugarici, (lokacija merenja Rumenačka ulica).
Sve je to debelo zagađenje (crvena zona) i piše da je kvalitet vazduha opasan, da se zatvore prozori, izbegavaju aktivnosti na otvorenom, pominju se maske itd etc.
Koliko znam, nedeljom vazduh u NS obično bude relativno čist, imajući u vidu podatke s ove aplikacije. Međutim, u ponoć su ove vrednosti još porasle.
Danas je situacija bolja, ali nikako bajna (AQI 61 trenutno), vreme je da se zabrinemo i to jako i da pritisnemo nadležne da se ovo nekako reši.
ma sve je u redu, verujte politicarima i zaposlenima u drzavnim institucijama jer oni rade sve sto je u njihovi moci i zele svom narodu samo najbolje...verujte nasim medijima jer i oni iznose samo istinu i objektivno prate desavanja u realitijima...nikad nam nije bilo bolje a za vazduh cemo lako...bitno je da imamo neprijatelje jer bez neprijatelja nema patriotizma...a to je za nas najvaznije, vaznije i od vazduha...
Postoji istina - ako se neka merenja preskoce, gradovi mogu da izgledaju cistiji nego sto jesu. Ali, ako se koriste ista merenja (PM2.5, PM10, O3, NO2, SO2), i isti uredjaji (ista kalibracija) vrednosti se mogu porediti izmedju sebe. Neki drugi gradovi mogu biti zagadjeniji za materije koje se ne mere, ali ne mogu biti manje zagadjeni za ove parametre.
BeoEko sajt zapravo ne daje ni jednu od ovih vrednosti nego samo agregiranu informaciju "stepen zagadjenja" bez vrednosti preko kojih su dosli do toga. Sa te strane, AirVisual bar moze da bude kontrolisan za svoje izjave.
I na kraju - BeoEko zapravo ocenjuje vazduh kao "zagadjen". Mozemo da se svadjamo gde je zarez i sta je previse, ali cak i u generalnom zakljucku, oba izvora se slazu.
Мерење даје предуслов да се на улицама не возе возила старија од 15 год. Једино је нејасно када на мерењу за време техничког прегледа возило избацује прекомерну количину СО2 зашто им се даје продужетак регистрације.
Nije nikada bilo ovakvo zagadjenje. Sada nemamo industriju, a samo od automobila i od loženja? Evo, bilo je lepo vreme, nije ni bilo loženja. Automobili da, ali bilo ih je i pre mesec dana.
Ne verujem i ne možete me ubediti.
Ali ovi naši genijalci su stvarno fantastični... Kaže ukoliko u nekom gradu ne postoji uređaj koji meri te čestice onda je vazduh prikazan kao čist pa je to nepouzdano. ALO!! Kod nas POSTOJI taj uređaj i stanje je ZASTRAŠUJUĆE!!! Šta me briga ako je Hong Kong još zagađeniji ali se ne vidi, mi živimo u EKSTREMNO zagađenom vazduhu. I umesto da se nešto preduzme oni smišljaju izgovore.... Ma najbolje da ništa ni ne radimo, svi da počnemo kući da ložimo gume i otpad, skidajte filtere sa dizelaša daj da što pre nestanemo, kada ne znamo da se pobunimo ako ne za sebe ono barem zarad naše dece....
Beograd su gradili turci...pa onda Tito...kada ste trebali da krenete u korak sa novim vremenom i sa ostalim gradovima u evropi vi ste krenuli drugim putem...sa kradjom na svim mestima i nivoima....E sada kada svi evropski gradovi imaju metroe, cist grad....."vama" je sve stiglo na naplatu. Manje kradite i vise ulazite u ekologiju...
Otkad znam za sebe nikad se još nije desilo da su vlasti saopstile da se ostane kod kuće ili tako nešto nego uvek nema razloga za brigu, nema opasnosti po okolinu. Još se ne zna ni šta je iscurelo ali odmah saopštenje da nema opasnosti. Isklizne voz iz šina pun ko zna čega ali odmah nema opasnosti. Najgore sto puno ljudi veruje u te bajke. Išao sam u srednju školu u Pančevu pocetkom ovog veka i bilo je dana kad se nismo videli bukvalno od zagađenja. A na radiju nema opasnosti, koncentracija tamo nekog otrova je samo 17 puta veća od uobičajene.
Prenaseljenost,nedostatak zelenih površina,nedostatak drveca,trula vozila i izduvni gasovi,septičke jame,kanalizacija direktno u kanale otvorenog tipa,namenjeni za slucaj poplava, deponije, neadekvatno odlaganje otpada, uz sve to i prljavština,neredovno ili nikakvo pranje i održavanje ulica i trotoara . Mnogo smo prljava nacija. 80 i nekih Priština,Kosovo Polje, a sada da dodam 2019. Beograd su najprljaviji u okruženju. Uporedite Sloveniju sa nama . Slovenija je uvek blistala od čistoce, zelenilo,pokošene zelene površine,a mi ?Korovi,plastika,smece,posečeno drvece....... .
ovo bi trebalo da je glavna vest na svim televizijama i u svim novinama a ne s400 . Pogušićemo se svi kompletno, uključujući i ove na vlasti. Pa nije kao da oni dišu specijalne naprednjačke rezerve vazduha, alo ljudi, osvestite se! I vaša deca udišu ovaj vazduh, pa kako vam to nije broj 1 u prioritetima??
Колико је држава, тј. политичари у служби државе да здушно и берићетно решавају заштиту грађана и грађанки од загађења ваздуха куповином пола милиона маски из Кине, како би их продавали јадном и отрованом народу од ваздуха и политике (како је објављено на: https://www.srbijadanas.net/). Уколико реше загађење маскама предлажем да реше и гладовање народа. За овај случај нека набаве елоквентни и брижни политичари медикаменте за смањење апетита. На овај начин решиће проблем глади, уградиће се у цени медикамената и смањиће потрошњу хране. Једним метком "убијају" милион птица?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Kvalitet vazduha: Ko i kako meri zagađenje u Srbiji
Autor: BBC News na srpskom
BBC
•28.10.2019.
•08:36 > 09:00
Komentari 28
/
biciklista
/
pajo patak
Mad Hatter
Nisam siguran da ce moderator sajta 021.rs objaviti text ali se nadam da ako budu objavljeni moji postovi neka se rasire po internetu gde se ovalve vesti cenzurisu i guse od strane vlasti i njihovih medija.
Mad Hatter
Mad Hatter
Termoelektrane Nikola Tesla, Kolubara, Kostolac i Morava, koje su u mreži Elektroprivrede Srbije, godišnje proizvedu više od 50% električne energije Srbije. Sve koriste ugalj. Organizacija Energetska zajednica je u svojim analizama otkrila da je Srbija od 2015. do 2017. subvencionisala proizvodnju električne energije od uglja. Dakle, pucali smo ne samo sebi u nogu, već i svetu. U 2017. Srbija je dala 80,1 milion evra u te svrhe dok je 2016. izdvojila 115,8 miliona, što je svrstava na drugo mesto po veličini takvih subvencija, odmah iza Ukrajine. Za isto to vreme, Srbija je uložila svega 34,8, odnosno 24,5 miliona za subvencije sektoru obnovljivih izvora energije. Štaviše, 2017. su otpočeli radovi na bloku B3 termoelektrane Kostolac koji bi trebalo da poveća proizvodnju kopa „Drmno“ na 12 miliona tona uglja, sa trenutnih 9. Ovaj projekat je 85% finansiran od strane Kineske banke za uvoz i izvoz. Ove subvencije umanjuju cenu „prljave energije“ za potrošače, koji u Srbiji u proseku plaćaju 59,10 evra po megavatu električne energije. Ali imajući u vidu da je cena proizvodnje energije od uglja 55,80 evra po megavatu, Srbija umanjuje svoj povrat na ulaganja i samim tim otežava tranziciju na obnovljive izvore energije. Cene struje bez subvencija bi se povećale 52%, na 89,80 evra po megavatu, što znači da Srbija gubi oko 30 evra dodatnih prihoda po megavatu.
Mad Hatter
Mad Hatter
Ali Srbija ne samo da pati od posledica promena već, suprotno tvrdnjama predsednika, aktivno učestvuje u pogoršanju klimatskih promena svojom energetskom politikom. Prema izveštaju Alijanse za zdravlje i životnu sredinu, na Zapadnom Balkanu se trenutno nalazi 16 zastarelih termoelektrana na ugalj koje zagađuju vazduh i utiču na zdravlje građana zemalja Evropske unije. Termoelektrane koriste ugalj za proizvodnju električne energije, a tokom sagorevanja ugalj emituje ugljen dioksid u atmosferu i daje najveći doprinos antropogenom uticaju na pogoršanje životne sredine. Ugljen dioksid je jedan od gasova koji proizvode efekat staklene bašte koji remeti količinu zračenja koje Zemlja prima od Sunca i vraća u svemir – time što zadržava te gasove u atmosferi ili ih vraća na Zemlju. Tako se Zemlja postepeno zagreva i remeti se biosfera, što dovodi do izumiranja i smanjenja biodiverziteta, ne samo u zemlji gde se to dešava, već širom sveta. Prema nalazima Mirjane Bartule sa Metropolitan univerziteta u Londonu, 171 vrsta i podvrsta flore u Srbiji ima status izumrlih ili kritično ugroženih vrsta.
Mad Hatter
Takođe, 2014. godine poplave su uništile 100.000 domova širom Zapadnog Balkana, a voda je srušila ili oštetila 280 mostova, odnela 33 žrtve i napravila štetu od 1,7 milijardi evra. Samo u Srbiji je bilo ugroženo 1,6 miliona ljudi. Tada je u zapadnoj Srbiji palo više od 200 mm kiše tokom nedelju dana, što je prosečan nivo padavina za tromesečni period. Prema poslednjem izveštaju Ujedinjenih nacija, svet može da očekuje povećanje broja i učestalost ovakvih nepogoda, a za to su zaslužne klimatske promene.
Bond
Novosađanka
PM10 216
PM 2.5 127
AQI 120
Podatke imam jer sam ih slikala i slala drugarici, (lokacija merenja Rumenačka ulica).
Sve je to debelo zagađenje (crvena zona) i piše da je kvalitet vazduha opasan, da se zatvore prozori, izbegavaju aktivnosti na otvorenom, pominju se maske itd etc.
Koliko znam, nedeljom vazduh u NS obično bude relativno čist, imajući u vidu podatke s ove aplikacije. Međutim, u ponoć su ove vrednosti još porasle.
Danas je situacija bolja, ali nikako bajna (AQI 61 trenutno), vreme je da se zabrinemo i to jako i da pritisnemo nadležne da se ovo nekako reši.
/
@skeptik
i lozenje je na malom procentu od nekadasnjeg
vecina je presla na gas. delovi grada koji su lozili nestaju
deki
XyX
GolemMozak
Opazanje
BeoEko sajt zapravo ne daje ni jednu od ovih vrednosti nego samo agregiranu informaciju "stepen zagadjenja" bez vrednosti preko kojih su dosli do toga. Sa te strane, AirVisual bar moze da bude kontrolisan za svoje izjave.
I na kraju - BeoEko zapravo ocenjuje vazduh kao "zagadjen". Mozemo da se svadjamo gde je zarez i sta je previse, ali cak i u generalnom zakljucku, oba izvora se slazu.
laza
100% Таксиста
skeptik
Ne verujem i ne možete me ubediti.
Marko
Beton
pera
Zexon
box
Bogdan
komsija
Dr Miggyy
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H