Autor: BBC News na srpskom

BBC
30.09.2024.
14:37 > 14:45
Dve trećine zemalja u svetu, među kojima i Srbija, beleži pad nataliteta, a broj stanovnika raste samo u podsaharskoj Africi.
  • Za BBC...

    01.10.2024 13:36
    ...i prevodioce
    U tekstu se ne radi se o opštoj stopi fertiliteta, nego o ukupnom fertilitetu. Opšta stopa se računa kao br.živorođene dece na 1000 žena fertilne dobi a ukupan fertilitet se dobija kada se podeli ukupan broj žena fertilne dobi sa brojem živorođene dece i to je onda to 1,5 u V. Britaniji umesto poželjnih 2,4. Slično je i kod nas. Novinari, mora to da vam pogleda neko ko zna. Ne možete samo pustiti u Google translate.
  • Новосађанин

    01.10.2024 00:58
    Није битан број становника него старосна структура. Занимљиво да се нуде само два "решења": имигранти и померање границе за пензију. Оба доносе више штете него користи. А трећи, мотивисање и донекле приморавање људи да имају потомство се уопште не помиње мада ће на крају то бити једино решење. Ако немаш бар двоје деце нема пензије, плаћаш много виши порез и слично. То можда није у складу са "вредностима" која се тренутно промовишу у већем делу света али еволуција не пита него ради своје.
  • Realista

    30.09.2024 20:01
    kapitalistička uspavanka
    Ko je uopšte došao sa idejom da se populacija mora održavati na istom broju? I zašto radnička klasa mora kasnije u penziju? Da bi zaradila dovoljno za prekobrojno beskorisnu armiju trutova koji sebe zovu državna administacija i vraćala kredite koji su uzeti pre nego što su se mnogi i rodili? Postoje statistički podaci da je recimo početkom XX veka u srbiji radni vek iznosio 35g. za muškarce i bilo je 800.000 stanovnika pa je srbija funkcionisala bolje nego 1981. godine kad je imala 10 miliona stanovnika. Sve je u prilagođavanju potrošnje prema broju stanovnika a ne obrnuto, kako nas savetuju ovi "vajni" stručnjaci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna