Početak trgovine vodom na finansijskim berzama pojedini stručnjaci smatraju načinom racionalnije potrošnje osnovnog resursa, dok javnost zazire od mogućnosti da bogati kupe sva globalna vodoizvorišta.
Broj radnika zaraženih Kovidom-19 je opao u poređenju sa prethodnom sedmicom, pokazala je najnovija anketa Privredne komore Srbije. Neočekivan je nalaz da je relativno mali broj obolelih u trgovini. S druge strane, veoma visok procenat obolelih je zabeležen u sektoru saobraćaja.
Na osnovu ankete koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije (UPS), 54 odsto preduzeća izjasnilo se da je pandemija veoma negativno uticala na njihovo poslovanje, čak 40 odsto njih imalo je ugroženu likvidnost, dok su najteže pogođena mala preduzeća, sa do deset zaposlenih.
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da javni dug Srbije iznosi između 56,7 i 57,8 odsto Bruto društvenog proizvoda i ocenila da je to zaduženje "bezbedno ispod 60 procenata".
Aleksandar Vlahović, predsednik Saveza ekonomista Srbije, i kaže da tek u toku 2021. godine možemo da dođemo do pravog bilansa negativnih efekata epidemije na našu još uvek nezavršenu ekonomsku tranziciju i privredu u celini.
Kina je saopštila da će preduzeti kontramere kao odgovor na najavu Njujorške berze da će iz trgovine isključiti tri velike kineske telekomunikacione kompanije, što je najnovija epizoda zaoštravanja odnosa između Pekinga i Vašingtona.
Program planiranih infrastrukturnih investicija "Srbija 2025", vredan 14 milijardi evra, bio je neostvariv i bez pandemije, a sada će podbačaj u odnosu na plan sačinjen krajem 2019. godine biti još veći, rekao je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Milojko Arsić.
U Nemačkoj je od nove godine benzin na pumpama poskupeo za oko 20 centi po litru, a koncept vlade o zaštiti životne sredine može doneti i nova povećanja cena goriva.
Pandemija kovida-19 gurnula je globalnu ekonomiju u jednu od najgorih recesija ikada i još uvek je neizvesno kada bi moglo da dođe do potpunog privredog oporavka.
U godini koja je protekla pandemija je oblikovala sve segmente života, svuda u svetu. Međutim, izgleda da je Srbija i ovoga puta izuzetak; država je kod nas strah uzročen virusom iskoristila da kreira ambijent u kojoj je glavni akter, posebno u ekonomiji, tamo gde bi trebalo da bude minimalno prisutna.
Predsednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović izjavio je da 2021. godina donosi neizvesnost i da je zato privredni rast i budžet trebalo planirati restriktivnije, jer smatra da je planirani rast od šest odsto dosta optimističan, a ako se ne ostvari, to će povećati fiskalni deficit i posledično tome i javni dug.
Poreska uprava Srbije objavila je danas spiskove najvećih poreskih dužnika, a na čelu su se po kategorijama našli "Beobanka", "Impuls petrol", "Mera invest" i preduzetnik SWM.
Vlada Srbije je dokapitalozovala nacionalnu avio-kompaniju Er Srbija, tako da je državno vlasništvo povećano sa 51 na 82 odsto, dok je udeo Etihad ervejza umanjen sa 49 na 18 odsto, saopštilo je danas Ministarstvo finansija.
Ministar finansija Srbije Siniša Mali danas je, sa zastupnikom Nove ljubljanske banke (NLB) Branislavom Marićem, potpisao Ugovor o prenosu akcija između Republike Srbije i NLB banke d.d. Ljubljana, čime je okončan proces prodaje Кomercijalne banke.
Poreska uprava Srbije je saopštila da prva rata odloženog plaćanja dugovanog poreza i doprinosa pravnih lica, preduzetnika i poljoprivrednika dospeva na naplatu 10. februara iduće godine.
Iako ne postoje zvanični podaci, procenjuje se da je zbog pandemije broj zaposlenih koji su na "crnoj listi" banaka, odnosno ne mogu da dobiju kredit, u poslednja dva meseca gotovo udvostručen i da se kreće između 35.000 i 40.000 ljudi.