Info
27.11.2015.
11:35 > 12:55
Muke zakupaca stanova i stanodavaca neće biti manje ni posle usvajanja novog Zakona o stanovanju. Predstavnici podstanara tvrde da im je uskraćeno i ono malo prava koja su imali po važećem zakonu.
  • Danica

    20.10.2020 10:22
    Tibet
    Nije moguce u Srbiji uvesti zakon kao sto je na primer u Nemackoj.Prvo što u Srbiji stanari ostaju u iznajmljenom stanu samo privremeno a to je par meseci ili samo par godina u svom životnom veku.A u Nemackoj je sasvim normalno da ljudi ostaju u iznajmljenom stanu ceo svoj zivotni vek.Sa tim u vezi računi su već od samog početka stanovanja na ime korisnika stana a ne na ime vlasnika.Takodje stanovi se izdaju prazni i vlasnici se po par decenija nikada i ne vide sa svojim stanarima,stanarima se uplaćuje na žiro račun,automatizovano banka odbija od ličnog dohotka.I td. I td.A u Srbiji ako se stanari zadržavaju po par meseci i još u namešteno stanu onda je to presipanje iz šupljeg u prazno za stanodavca.Stanodavac dok kupi stan,opremi ga,pokazuje stanarima,ganja ih za racune i nikada nema mira i druge sekiracije,onda ima samo stetu.
  • Zorica Selaković

    24.04.2018 15:36
    stanodavac
    Moj savet je nikako nemojte sklapati ugovor sa stanarima i nikako ih ne prijavljujte.Sve radite na crno.Nikako sud samo dovedete tabadžiju polomi im kosti pa da vidiš kako lete đubrad i to kroz terasu,a za njima stvari.Ja sam se sama naplatila pošto sam imala ključeve.
    Kakav sud,preuzmite stvari u svoje ruke.
  • G

    30.11.2015 11:25
    @Ivans - da vi sada izvinete, ali u normalnim državama stanar nije ni u kakvoj obavezi da renovira stan nakon što završi sa stanovanjem samo zato što je stan takav bio pre useljenja. Npr. u SAD, stanar nije u obavezi da kreči i farba ako je stan korišćen na predviđen način - kako oni to zovu "wear and tear", osim ako je bio toliko glup da potpiše takav ugovor. Stanar jeste obavezan da ispravi sva oštećenja koja su nastala njegovom krivicom odnosno nepredviđenim korišćenjem.
    To je kao kada biste iznajmili automobil i potom posle godinu dana korišćenja kad ga vratite u agenciju oni od vas traže da im vratite automobil sa istom kilometražom kakva je bila pre nego što ste ga iznajmili pa vam zbog toga zadrže depozit.
  • Sinisa

    28.11.2015 15:19
    za gosp.Sunčicu
    Draga gospođo Sunčice, naravno da ima loših stanodavaca, ne bih nikoga da branim. Sami ste krivi što ste iznajmljivali loše stanove, niko vas nije naterao. Shvatam Vaš problem, ali ste ovde promašili temu! Pričamo o tome kako da odjavimo podstanara sa adrese ako on to ne želi, i uopšte kako se štite prava stanodavaca.
  • Suncica

    27.11.2015 20:22
    Podstanari
    E pa ovako dragi stanodavci. Suprug i ja imamo poduzi podstanarski staz vecinom u NS a od septembra i u Beogradu.Pa cu podeliti svoja iskustva. Mogu reci da ni jedan stan nisam zatekla onako kako sam ga ostavila i da cu u buduce zahtevati da sve bude funkcionalno i cisto a ne da litar sone kiseline potrosim da oribam kadu, da imam poplavu posle tusiranja jer curi kada, da sve slavine kaplju, wc curi, roletne bez gurtni i kutija, kuhinja bez trofaznog sukoa za sporet, vrata bez kvaka... Takodje cu traziti i ugovor da se potpise da se definise vreme posete stanodavca a ne da mi u 21h dodje po kiriju. Nigde ni jedan dinar nismo ostali duzni a mogu reci da je samo jedan covek bio fer i korektan gazda, sam je samnjio cenu kirije, dolazio nam jednom u 3 meseca, ugradio klimu i kada smo rekli da odlazimo hteo je da smanji jos cenu kirije. Kod njega smo bili 4 godine!
  • Igor

    27.11.2015 20:04
    Kao da nema pravnog resenja za izdavanje nekretnina, koji je pravedan za obe strane. Kao da je to neka silna nauka. A porez na nekretnine treba da je progresivan, porez na treci stan i treba da bude veci od poreza prvog stana iste kvadrature.
  • pero

    27.11.2015 19:55
    sirotinjo
    i bogu si teska tko hoce da ida stan legalno za 20 posto poskupljuje stanarina
  • Siniša

    27.11.2015 18:18
    -
    Ako prijavite podstanara i platite porez za njega, treba i da ga prijavite na vašu adresu. Kada nekog prijavite samo on lično može da se odjavi, tako da može da se desi da ode iz stana a da još godinama bude prijavljen na vašu adresu. I tako vama ili sledećim podstanarima može da dođu razne prijave i kazne na njegovo ime ili da ga policija traži u pola noći, i vi to nikako ne možete da promenite. Da li o tome piše nešto u novom zakonu? Ja izdajem stan jer imam kredit u francima, pa tako pokrivam deo rate. Još da platim i porez, bolje da odmah vratim stan banci, da se više ne patim!
  • stanodavac

    27.11.2015 18:16
    nemanja
    dok sam ti izdavao stan placao sam redovno porez na imovinu 50% uvecanu. Vise bi mi se isplatio da sam placao porez na izdavanje. A ostavio si mi unisten stan, neokrecen i dugove prema Informatici.
  • vlasnik

    27.11.2015 18:13
    Kakav zakon? Da zastiti podstanare koji ostavljaju dugove, unistene stvari.... Jednostavno nestanu. I hteli bi duplo oporezivanje. Vise platimo kroz porez na imovinu no sto bi dobili na izdavanje. Resila je to drzava davno u svoju korist.
  • ivans

    27.11.2015 16:15
    Opet izmašljamo vruću vodu
    Gospodo nadležni! PREPIŠITE NEMAČKI ZAKON PO KOME JE SVE I U DO TANČINA IZDEFINISANO! Ne postoji izdavanje stana bez plaćanja poreza, ne postoji neplaćanje stanarine itd.
    Zna se: Podastanar mora da ostavi stan u stanju u kom ga je zatekao (krečenje, farbanje se podrazumeva). Zbog toga je i predviđen depozit od 1000 do 3000 eura, u zavisnosti od kvadrature stana.
    I da ne davim, PREPIŠITE, NE FILOZOFIRAJTE !
  • 27.11.2015 14:01
    stanodavci već PLAĆAJU porez skoro duplo veći nego kad ne izdaju stan. Znaci ko ne stanuje u svom stanu nema umanjenje poreza plaća mnogo veći porez.
    Za sada samo mtrvima naplacuju sve trostruko. Na američki način sahranjivanja.
  • Hmm

    27.11.2015 13:36
    podrška podstanarima!
  • LOL

    27.11.2015 13:07
    ........
    Nikad ta tema nije bila kod nas posteno regulisana niti ce.Ja imam stan koji izdajem za veoma male pare cisto da ne stoji prazan.Pacam punu cenu poreza posto ne zivim u stanu i on nije mali. Ugovor sam sklapao ranijih godina sve dok mi jedna podstanarka nije ostavila toliki dug da sam morao dici kredit da ga platim a u policiji su rekli da ne mogu nista ve na osnovu OVERENOG ugovora mogu privatno da ih tuzim. Raspitao sam se posle kod pravnika i saznao da nema potrebe da bacam pare ni ja i podstanar na overavanje ugovora jer ne overen a potpisan ugovor je takodje pravosnazan kod privatne parnice.
  • 27.11.2015 12:53
    Ma samo neka su podstanari zasticeni. A ko ce zastititi vlasnike stanova (vecina je teskom mukom dosla do tih stanova) od bahatih, bezobraznih, nekorektnih podstanara kojima ne mozes nista ni kad imas ugovor?
  • Nemanja

    27.11.2015 12:51
    Kada bi stanodavci(zakupodavci) placali porez drzavi taj iznos bi se verovatno prevalio na podstanare(zakupce) kroy povecan iznos kirije. Nazalost ovde uvek sirotinja nagrabusi. Ja sam kao student uvek redovno placao kiriju ali nijednom stanodavcu nikad nije padalo na pamet da placa porez.
  • 27.11.2015 12:45
    Nema pomoći podstanarima. Sve namete koji dobiju zakupodavci prebaciće na podstanare.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna