Dobar programer, onaj ko je stvarno dobar, moze da zaradjuje i preko 5000eur mesecno BRUTO, a da ne digne guzicu iz Srbije. To o 1700eur ko radi ili su ljudi koji nisu nesto postigli u programiranju, ili pocetnici, ili naivci. Ja sa 10 godina iskustva imam klijenta sa kojim jedva 2 sata dnevno radim, radnim danima, a ugovor mi je 1100eur mesecno.
Bole, surova istina. Firma medijator je hitno tražila za veoma veliku firmu i odgovorno mesto ključnog čoveka. I iskusnog naravno. Odvela ga je sa radnog mesta gde je imao oko 1500 evra. Iz tri pregovora je izvukao maksimum. O pogodnostima koje se ne vide kroz sumu novca, ne bih.
Ovo je svetli primer, koji je iznenadio sve nas iz IT-a, jer je čovek to dogovorio i otišao za 15 dana. Došao je ogromni kamion sa dve prikolice, 27 tona, da ga preseli u Dojčland. Sve su mu preselili što je imao, o njihovom trošku.
A on i porodica otišli avionom. Nije morao ni šifonjer da podigne.
A tamo smeštaj u hotelu, dok ne kupi svoju nekretninu.
Zaista, svetao primer za jednu Srbiju. Sreća pa nas Nemci znaju kao poštene, a i sam čovek je ugodan primer. Zaslužio je svaki evro.
O drugim pojedinostima ne bih.
je da u odnosima firma firma koje se ovako uvodi , ugovor može da se raskine u svakom trenutku. Dakle firma nema apsolutno bilo kakvih obaveza prema radniku ( tj, drugoj firmi u ovom slučaju) ukoliko raskine ugovor. Ni približno onome što bi imala recimo prema radniku kome da otkaz. Ovaj dečko koji je pominjao 9000€ neto platu za "administratora domena" u Nemačkoj, relokacijski paket i smeštaj, očigledno živi u bajci. Čak i 9000€ BRUTO je Nemačkoj za taj posao više nego nerealna cifra. O ostalo da ne pričam.
Samo da ti kažem da se tvoj drug debelo za...o. Dobar programer danas u NS tuče i do 1700-1800. U Njemaćkoj (kako ti kažeš) ne može da dobaci neto do 3000. A znaš i sam koliko košta stan za mesec dana. Tako da, ko god nije programer će super proći u Nemačkoj u odnosu na platu ovde. Programeri će u najboljem slučaju biti na istom.
Prijatelju, smanji ribu, pobićeš decu.
Ajde da vidimo šta je tvoja definicija "dobar programer". Da li je to:
1) Radi u tuđoj firmi, za ugovor, učestvuje u razvoju, nema podređene
2) Radi u tuđoj firmi, za ugovor, učestvuje u razvoju, IMA podređene (team lead, ...)
3) Ima svoju firmu, učestvuje u razvoju ali i vija poslove, vija naplatu, vija radnike koji će da mu rade...
Ako su ti primeri koje imaš na umu 2 i 3, to nikako nije programer (posebno ne 3), a ako je 1 moram da te razočaram i da ti kažem da takvih u NS nema mnogo (naravno pod pretpostavkom da dobar znači dobar, prosečan ili malo iznad proseka a ne vrhunski).
Naravno, svako bira svoju sudbinu i da li će otići ili ostati ali iz ovog tvog pisanija mladi mogu da zaključe svašta što baš i nije tačno.
Priprema se teren u javnosti posto ce halava drzava sada da podigne poreze za pausalce do neba. Uvek kada oni iz vlade najave da ce negde da pomognu znaj da slede problemi. Kao rezultate ovih namera vec imamo 9000 zatvorenih malih firmi i ni jednu novu otvorenu. A ta brojka raste u korist zatvorenih firmi. U principu ovi neoliberali spremaju teren za velike igrace i kao pravi primerci svoje kratkovide vrste ne kapiraju da je bolje oslanjati se na veliki broj malih nego na manji broj velikih firmi. Kada ti jedna mala pukne, nikom nista ali kada jedna velika pukne onda se to i te kako oseti. A sve to govori da imamo posla sa velikom korupcijom u visokom drustvu.
primer 2 ti je već dovoljno odgovorio što se plate i uslova tiče. i moj drugar nije prošao ništa lošije od tog administratora. ono što je mnogo bitnije i što je poenta moje priče jeste što mu u nemačkoj niko nije tražio da se bavi kriminalom dok "tuče" famoznih 1800 EUR!
Sve stoji što si napisao samo bih dodao da osim poreza i doprinosa od 68% na PRETPOSTAVLJENU ZARADU VEĆU OD STATISTIČKOG PROSEKA , "poslodavac" iz ove priče prebacuje na "paušalca" iz ove priče i ostale troškove vezane za poslovanje (prostor, oprema, prevoz, kancelarijski materijal, rizik naplate i poslovanja).
Ovakav vid paušalca je višestruko jeftiniji za poslodavca od legalno prijavljenog radnika i to je najnoviji vid ucene i izrabljivanja radnika od strane "poslodavca", a ne pranje para.
Porez na dobit u Srbiji je 10-15%,pa svaki "poslodavac" koji ovaj porez plati može sa svog računa LEGALNO da podigne dobit tj KEŠ, ne treba mu "paušalac" za te svrhe.
Srbija najviše oporezuje prihod od rada 68%-pa je svaki legalno prijavljeni radnik u radnom odnosu veliko opterećenje za poslodavca.
Eto sad poslodavci smislili da sam radnik bude sebi poslodavac koji će da plaća te poreze na rad, snosi ostale materijalne troškove poslovanja, takse prireze i poreze , odgovara za zakonitost i uspešnost rada i može svakog momenta ostati bez posla ako loše radi kao sam svoj gazda, odnosno ako posao nije perfektno i u rokovima završen.I naravno za sve odgovara SVOM SVOJOM IMOVINOM kao privatni preduzetnik.
Da je tako isplativo biti paušalac, svi bi otvarali preduzetničke radnje, a ne bi se grčevito borili za posao kod države koja sve plaća i garantuje sva prava po osnovu radnog odnosa,
Znam administratora domena u Nemačkoj koji dobija 9000 evra mesečno, osnovna ugovorena plata, i to preko Skajpa. A tek da ti ne pričam o slanju kamiona i preselenju čitave porodice za Nemačku. I o smeštaju po dolasku. Pozdrav legendi, ovom prilikom, siguran sam da ima vremena da pročita.
Tako da, sve zavisi od čoveka. A nešto i od sudbine.
Redak je Srbin gazda koji pošteno plaća. Znam više Albanaca gazdi u Srbiji, koje poštenije postupaju prema radnicima.
Samo da ti kažem da se tvoj drug debelo za...o. Dobar programer danas u NS tuče i do 1700-1800. U Njemaćkoj (kako ti kažeš) ne može da dobaci neto do 3000. A znaš i sam koliko košta stan za mesec dana. Tako da, ko god nije programer će super proći u Nemačkoj u odnosu na platu ovde. Programeri će u najboljem slučaju biti na istom.
Ne vidim u čemu je problem? Na ovaj način na dobitku su i poslodavac i "radnik" tj paušalac i država, kojoj se ipak plati porez i doprinosi (i to ne mali).
Alternativa ovome bi bila rad na crno, gde su svi a pogotovo država u gubitku. Radnik bi verovatno bio na Nacionalnoj službi za zapošljavanje, na grbači državi.
Ja radim na ovaj način godinama, imam jednog "glavnog" poslodavca sa kojim imam ugovor, i radno vreme mi je uglavnom definisano ugovorom na 6 sati dnevno. Osim njega imam i druge klijente, za koje ne ovaj način mogu da radim legalno (ne moraju da me plaćaju u kešu već preko računa). Ti klijenti mi nisu "stalni" već povremeni. Posao za njih odradim od kuće naravno. Sa poslodavcem pravim ugovor na godinu dana i obnavljam ga (pod istim ili drugačijim uslovima). I poslodavcu je lakše, pošto ukoliko on ostane bez svog posla, neću mu ja biti "na grbači". I meni je čisto, pošto znam svoja prava, ali i obaveze..i ne dopušta mi da se "uljuljkam" već da konstantno tražim i druge poslove. Realno, u današnjem liberalno kapitalističkom sistemu ovo je budućnost, mora se čovek prilagoditi inače mu se crno piše...
Jak mi je ovaj strucnjak Jovan Beara. Kaze to su uglavnom programerske firme a covek ne razmislja da programeri su jedni od retkih profesija koji mogu da sede u Srbiji i da rade za strane firme. Jedini nacin da covek normalno stupi u "radni odnos" sa stranom kompanijom je da upravo otvori svoju firmu u Srbiji i ta tako posluje sa inostranstvom. Znam preko 100 kolega sto smo studirali zajedno. Svako ko ima svoju agenciju ima je upravo iz razloga sto radi za stranu firmu. I regularno placa porez i sve doprinose Srbiji. Tako da ove price o pranju para su totalna glupost. Jos jedno spinovanje mase. A to sto se pare gradjana Srbije iz budzeta "peru" i odlaze na privatne racune i nenamenski se trose o tome nema nikakvih vesti i niko ne razmislja o tome. Pa samo sada za izbore su izvukli 650 miliona dinara iz budzeta i pitanje koliko jos sa strane.
Nemaš pojma šta je paušal.
Paušal je kada ti Poreska uprava donese rešenje o plaćanju poreza i doprinosa na tvoju pretpostavljenu zaradu (68% poreska stopa).Pretpostavljena zarada računa se prema prosečnoj statističkoj plati.Za NS ona je u 2016 godini bila 62.000 dinara mesečno. Ti izračunaj koliko je 68% od te cifre.Radio ne radio,svira ti radio, ako ne platiš mesečnu akontaciju računa se kamata od preko 14 % godišnje! Pa ti vidi koliko je isplativo.
Svi koji vode knjige prijavljuju se na minimalnu osnovicu koja je 23.000 dinara mesečni i plaćaju TRI PUTA MANJE poreze i doprinose nego paušalci!
Od paušalaca država ima veći prihod, a radnik koji je registrovao privatni posao za plaćanje paušala plaća više.Njegov poslodavac plaća MANJE i ima radnika koga može otpustiti odmah-jer ga nije ni zaposlio po osnovu ugovora o radu.
Raspadanje drzave. I gazdi i radnicima bolje, na gubitku je samo drzava zbog poreza i dazbina, koji su preko deset puta ovim umanjeni, ali nikom nije zao jer je inteligentnoj osobi jasno da se danas time ne puni budzet, nego dzepovi malobrojnog olosa koji se docepao vlasti pa cerupa.
Hajde, pišite samo o tome.
Da nekom genijalcu na vlasti padne ne pamet da i ovo ukine.
Pa naravno da će svako ko može (a to su uglavnom programeri) da otvori agenciju. Nije valjda lud da uplaćuje kompletan iznos u penziono, kada su svi svesni da kad mi dodjemo na red za penziju, taj fond će isplaćivati neku siću. Radije će svako da zadrži te pare i investira za svoju budućnost, nego da mu neki bilmez ala Krkobabić raspolaže sa parama za budućnost.
mom drugu je to ponuđeno pre par godina. plata bi mu bila 50% veća, rekoše - dakle veliki deo uštede od poreza i doprinosa "poslodavac" bi preneo na njega. bio je samo jedan "mali" uslov: da preko njegove firme njegov "poslodavac" podiže i neke pare za sebe. on to naravno nije prihvatio. nastavio je da radi, no questions asked, ali je primetio da više nije "u cuker piksli" iako je bio jedan od najboljih programera. posle nekoliko meseci je dobio ponudu i otišao za njemačku. to je poslednji iz mog starog društva koji je pobegao iz Smrdije. rođeni i odrasli zajedno u NS, sad smo rasejani od Novog Zelanda do Kanade - bukvalno. Smrdija polako i sigurno ostaje bez stanovnika i to onih najboljih. kakvoj se budućnosti možete nadati vi što ste još ostali?
Osnivanjem svoje firme ili Agencije, radnik stiče pravo da radi samo onoliko koliko smatra da treba da bi ispunio odredbe ugovora. Ostale sate može da radi za druge firme.
Ne mora da iskazuje nikakvu lojalnost koja nije definisana ugovorom. Ukoliko dođe do odgovarajućih podataka, može da ih proda ili iskoristi za sebe, kako bi jeftinijim uslugama privukao klijente. Može da prikazuje troškove reprezentacije i nabvalja hranu bez poreza, kao poslovni trošak. I pelene može da kupuje kao poslovni trošak.
Masa je stvari koje se pokreću ovim.
Obično, jednostavno razmišljajući "stručnjak" nije ni svestan svih mogućnosti, niti u kom pravcu takav odnos može da ode.
U određenom trenutku, mogu sve Agnecije, svi radnici da podignu tužbu protiv matične firme, stave hipoteku na materijalna sredstva ili da svi istog sekunda daju raskid ugovora.
U svakom slučaju, po običaju, kod nas se ne razmišlja već stihijski deluje.
Iz nekog razloga, ovako se ne radi u matorom kapitalizmu. Valjda oni znaju zašto.
Biti pausalac u Srbiji je jako skupo a ovo pranje novca o kojem pisete je samo trenutno slatko.Naplata stize sa zadrskom i to nemilosrdno,potvtdice vam svaki zanatlija koji radi preko pausala.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Od radnika se sve češće traži da osnuju sopstvenu agenciju
Autor: Novosti/Foto: Pixabay
Info
•04.04.2017.
•09:00 > 08:34
Komentari 18
Neko Tamo
Iskren
Ovo je svetli primer, koji je iznenadio sve nas iz IT-a, jer je čovek to dogovorio i otišao za 15 dana. Došao je ogromni kamion sa dve prikolice, 27 tona, da ga preseli u Dojčland. Sve su mu preselili što je imao, o njihovom trošku.
A on i porodica otišli avionom. Nije morao ni šifonjer da podigne.
A tamo smeštaj u hotelu, dok ne kupi svoju nekretninu.
Zaista, svetao primer za jednu Srbiju. Sreća pa nas Nemci znaju kao poštene, a i sam čovek je ugodan primer. Zaslužio je svaki evro.
O drugim pojedinostima ne bih.
Bole
dule
04.04.2017 • 10:35
@ex chapman
Samo da ti kažem da se tvoj drug debelo za...o. Dobar programer danas u NS tuče i do 1700-1800. U Njemaćkoj (kako ti kažeš) ne može da dobaci neto do 3000. A znaš i sam koliko košta stan za mesec dana. Tako da, ko god nije programer će super proći u Nemačkoj u odnosu na platu ovde. Programeri će u najboljem slučaju biti na istom.
Prijatelju, smanji ribu, pobićeš decu.
Ajde da vidimo šta je tvoja definicija "dobar programer". Da li je to:
1) Radi u tuđoj firmi, za ugovor, učestvuje u razvoju, nema podređene
2) Radi u tuđoj firmi, za ugovor, učestvuje u razvoju, IMA podređene (team lead, ...)
3) Ima svoju firmu, učestvuje u razvoju ali i vija poslove, vija naplatu, vija radnike koji će da mu rade...
Ako su ti primeri koje imaš na umu 2 i 3, to nikako nije programer (posebno ne 3), a ako je 1 moram da te razočaram i da ti kažem da takvih u NS nema mnogo (naravno pod pretpostavkom da dobar znači dobar, prosečan ili malo iznad proseka a ne vrhunski).
Naravno, svako bira svoju sudbinu i da li će otići ili ostati ali iz ovog tvog pisanija mladi mogu da zaključe svašta što baš i nije tačno.
JPS
ex chapman
Paušalac 2
Ovakav vid paušalca je višestruko jeftiniji za poslodavca od legalno prijavljenog radnika i to je najnoviji vid ucene i izrabljivanja radnika od strane "poslodavca", a ne pranje para.
Porez na dobit u Srbiji je 10-15%,pa svaki "poslodavac" koji ovaj porez plati može sa svog računa LEGALNO da podigne dobit tj KEŠ, ne treba mu "paušalac" za te svrhe.
Srbija najviše oporezuje prihod od rada 68%-pa je svaki legalno prijavljeni radnik u radnom odnosu veliko opterećenje za poslodavca.
Eto sad poslodavci smislili da sam radnik bude sebi poslodavac koji će da plaća te poreze na rad, snosi ostale materijalne troškove poslovanja, takse prireze i poreze , odgovara za zakonitost i uspešnost rada i može svakog momenta ostati bez posla ako loše radi kao sam svoj gazda, odnosno ako posao nije perfektno i u rokovima završen.I naravno za sve odgovara SVOM SVOJOM IMOVINOM kao privatni preduzetnik.
Da je tako isplativo biti paušalac, svi bi otvarali preduzetničke radnje, a ne bi se grčevito borili za posao kod države koja sve plaća i garantuje sva prava po osnovu radnog odnosa,
Primer 2
Tako da, sve zavisi od čoveka. A nešto i od sudbine.
Redak je Srbin gazda koji pošteno plaća. Znam više Albanaca gazdi u Srbiji, koje poštenije postupaju prema radnicima.
limanac
Samo da ti kažem da se tvoj drug debelo za...o. Dobar programer danas u NS tuče i do 1700-1800. U Njemaćkoj (kako ti kažeš) ne može da dobaci neto do 3000. A znaš i sam koliko košta stan za mesec dana. Tako da, ko god nije programer će super proći u Nemačkoj u odnosu na platu ovde. Programeri će u najboljem slučaju biti na istom.
pajazlaja
Alternativa ovome bi bila rad na crno, gde su svi a pogotovo država u gubitku. Radnik bi verovatno bio na Nacionalnoj službi za zapošljavanje, na grbači državi.
Ja radim na ovaj način godinama, imam jednog "glavnog" poslodavca sa kojim imam ugovor, i radno vreme mi je uglavnom definisano ugovorom na 6 sati dnevno. Osim njega imam i druge klijente, za koje ne ovaj način mogu da radim legalno (ne moraju da me plaćaju u kešu već preko računa). Ti klijenti mi nisu "stalni" već povremeni. Posao za njih odradim od kuće naravno. Sa poslodavcem pravim ugovor na godinu dana i obnavljam ga (pod istim ili drugačijim uslovima). I poslodavcu je lakše, pošto ukoliko on ostane bez svog posla, neću mu ja biti "na grbači". I meni je čisto, pošto znam svoja prava, ali i obaveze..i ne dopušta mi da se "uljuljkam" već da konstantno tražim i druge poslove. Realno, u današnjem liberalno kapitalističkom sistemu ovo je budućnost, mora se čovek prilagoditi inače mu se crno piše...
BojanNS
Paušalac
Paušal je kada ti Poreska uprava donese rešenje o plaćanju poreza i doprinosa na tvoju pretpostavljenu zaradu (68% poreska stopa).Pretpostavljena zarada računa se prema prosečnoj statističkoj plati.Za NS ona je u 2016 godini bila 62.000 dinara mesečno. Ti izračunaj koliko je 68% od te cifre.Radio ne radio,svira ti radio, ako ne platiš mesečnu akontaciju računa se kamata od preko 14 % godišnje! Pa ti vidi koliko je isplativo.
Svi koji vode knjige prijavljuju se na minimalnu osnovicu koja je 23.000 dinara mesečni i plaćaju TRI PUTA MANJE poreze i doprinose nego paušalci!
Od paušalaca država ima veći prihod, a radnik koji je registrovao privatni posao za plaćanje paušala plaća više.Njegov poslodavac plaća MANJE i ima radnika koga može otpustiti odmah-jer ga nije ni zaposlio po osnovu ugovora o radu.
raspadanje
limanac
Da nekom genijalcu na vlasti padne ne pamet da i ovo ukine.
Pa naravno da će svako ko može (a to su uglavnom programeri) da otvori agenciju. Nije valjda lud da uplaćuje kompletan iznos u penziono, kada su svi svesni da kad mi dodjemo na red za penziju, taj fond će isplaćivati neku siću. Radije će svako da zadrži te pare i investira za svoju budućnost, nego da mu neki bilmez ala Krkobabić raspolaže sa parama za budućnost.
ex chapman
/
znam slucaj fizikalca kojem je gazda trazio da otvori firmu
vratite uslove osiguranja po clanu 15 na ono pre dolaska snsa pa ce biti mnogo drugacije
E, da
Ne mora da iskazuje nikakvu lojalnost koja nije definisana ugovorom. Ukoliko dođe do odgovarajućih podataka, može da ih proda ili iskoristi za sebe, kako bi jeftinijim uslugama privukao klijente. Može da prikazuje troškove reprezentacije i nabvalja hranu bez poreza, kao poslovni trošak. I pelene može da kupuje kao poslovni trošak.
Masa je stvari koje se pokreću ovim.
Obično, jednostavno razmišljajući "stručnjak" nije ni svestan svih mogućnosti, niti u kom pravcu takav odnos može da ode.
U određenom trenutku, mogu sve Agnecije, svi radnici da podignu tužbu protiv matične firme, stave hipoteku na materijalna sredstva ili da svi istog sekunda daju raskid ugovora.
U svakom slučaju, po običaju, kod nas se ne razmišlja već stihijski deluje.
Iz nekog razloga, ovako se ne radi u matorom kapitalizmu. Valjda oni znaju zašto.
jovan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H