Autor: Pištaljka

Info
26.10.2017.
08:13
Republički geodetski zavod potrošio je skoro milion evra na kupovinu satelitskog snimka na osnovu kog je planirano da se evidentiraju sve nekretnine u zemlji i koji je osnova za legalizaciju nelegalnih objekata, a na kom se u praksi ne vidi više stotina zgrada, kuća i drugih objekata.
  • ћирилица

    07.11.2017 08:51
    Има нешто труло у ГРЗ-у
    Када се прочита натпис '' Катастар на нивоу блокаде'', од 02.10.2017. год. може се закључити да у Републичком геодетском заводу има нешто труло већ дужи низ година.
    Наиме, крајем 2007. године, РГЗ је потписао уговор са конзорцијумом фирми "Simens IT solutions and services" i " MS GIS Informationssysteme".
    Уговор се односио на набавку софтнерске апликације за катастар непокретности.
    Због непоштовања уговора обе компаније конзорцијума, 2010-е раскинуле уговор и поднеле тужбу против РГз-а за накнаду штете, пред арбитражним судом у Стразбуру.
    Октобра 2014. окончан је поступак на штету РГЗ-а, а 22.септембра 2017. започет је процес новчаног извршења.
    Не види се прави разлог раскида уговора, а у објашњању "Simens-a" нису јасне улоге "Simens doo Beograd i "Atos IT Solution and services doo Beograd".
    Може се оправдано закључити да су РГЗ и београдске фирме " Simens" i " Atos IT", биле у дилу ради прибављања користи.
    Обзиром да је овај програм део легализације објеката, може се срачунати колико нас коштају радње за почетак легализације.
    - Изгубљени спор са "Simensom"----------------------------------------------1,2 мил. E
    - Набавка нове софтерске апликације--------------------------------------- 1,2 милl. E
    - Купљени сателитски снимак са ''рупама''------------------------------------1,0 мил. Е
    - Нови сателитски снимак--------------------------------------------------------1,0 мил. Е
    Но, мене не брине тај износ, већ што је директор, уместо осуде, добио ново руководеће радно место!
  • Етна

    04.11.2017 08:31
    Рупе у легализацији (наставак
    Због ограничавајућег фактора у броју карактера, нисам завршио коментар.
    Под притиском јавности сателитски снимак је објављен 01.10.2017, на порталу Геосрбија, да би 24 дана после тога и један дан после '' Пиштаљкиних'' питања склоњен од јавности.
    После скоро две године констатовано је да је купљени снимак са ''рупама''.
    Иако су меродавни ( Министарство, РГЗ,...), о квалитету снимка говорили са епитетима : ''Снимак високе резолуције'', '' Снимак савремене технологије и вештачке интелигенције'', добили смо снимак са ''рупама''. због облака и грања.
    Интересантно је, да се од усвајања Закона па све до интервенције ''Пиштаљке'', у свим информацијама појављивало само Министарство, а да се после интервенције ''Пиштаљке', Министарство огласило као ненадлежно и лопту пребацила у двориште РГЗ-а. Могло би се поставити много питања-како и зашто?. као например: Зашто нема квалитетног снимка и после две године?, зашто се Министарство огласило ненадлежним?, зашто снимак није више приступачан за све грађане?, зашто сателитски снимак није више приоритет у погледу легализације, него само један од извора информација? и зашто је уговор са ''Веком Гео'' тајна?. (Према наводима светске банке, снимак је купљен без тендера )
    Правих одговора нема, али је очигледно да досадашњи одговори меродавних (Министараство и РГЗ ) и скидање снимка са портала РГЗ-а, као и све радње око набављања снимка, сумњива работа! Зато ''Пиштаљка'' треба да настави са истраживањем.
  • ЕТНА

    02.11.2017 17:09
    Рупе у легализацији
    Коментатор, што пише ћирилицом, подсетио ме је да хронолошки коментаришем Сателитски снимак:
    Дана 28,11,2015, Министарка је изјавила да је снимак направила једна америчка компанија, специјализована за тај посао. Снимак ће бити на располагању после нове године.
    Дана 18.01.2016. Министарство је објавило да ће сателитски снимак бити објављен најкасније за месец дана. Снимци су већ прибављени, али још нису објављена на сајту Министарства. Снимак направила једна специјализована америчка компанија. Увид у снимак ће моћи да има сваки грађанин.За снимање је коришћена најмодернија технологија, тако да ће на њима бити могуће и увећање до 20 центиметара.
    Дана 28.03.2016. Ресорно Министарство је објавило, да ће сателитски снимак, који испоручује америчка компанија "Digital Globe", бити високе резолуције. Вероватно су хтели да нагласе његов квалитет, али нису дали датум изласка истог.
    Дана 18.04.2016. Министарство је објавило да ће у техничком смислу снимак бити објављен за месец дана.
    Од овог датума па све до дописа заштитника грађана т.ј. до 16.12.2016. владало је затишје у погледу сателитског снимка. У том допису се заштитник грађана осврнуо и на сателитски снимак и његове недостатке,
    Иако Министарство тврди да је упутило одговоре заштитнику грађана, без навођења датума, ја га нисам нашао.Или није договорено или је одговор избрисан.
    Но, иако је одговорено у траженом року од 60 дана, т.ј. до 16.02.2017. до дописа новинарке поново је било затишја од преко 5 месеци!
  • ћирилица

    27.10.2017 10:36
    ујдурма се наставља
    Проблем озакоњења објеката није од јуче и на њега је озбиљно упозорено још пре 10 месеци. Кренимо редом:
    Дана 16.02.2016. Допис заштитника грађана Републике Србије, упућен Министарству грађевинарства и јединицама локалних самоуправа. Дописом је заштитник грађана:
    1. Утврдио да Министарство није обезбедило услове за доследну примену Закона о озакоњењу објеката. ( Између осталих, указао је и на недостатке сателитског снимка ).
    2. Препоручио смернице за отклањање недостатака и
    3. Образложио утврђене чињенице и препоруке.
    Допис је послат на основу чињеница прикупљених током поступка по сопственој иницијативи и информација достављених од грађана.
    На њега је требало одговорити за 60 дана т.ј. до 16.02.2017. године.
    ( Допис је послат годину дана након доношења Закона о озакоњењу објеката 27.11.2015. године )
    Дана 09. 08. 2017. године, допис новинарке Снежане Министарству Грађевинарства, за приступ информацијама од јавног значаја.
    Дана 15.08.2017. Одговор Министарства грађевинарства новинарки за приступ информацијама од јавног значаја.
    Не знам да ли је Министарство одговорило заштитнику грађана, али је чињеница да је брзо реаговало на допис новинарке и то у року од 6 дана!
    Ово није први пут да Министарство и остале меродавне институције брзо реагују када изађу у јавност, т.ј. када буду ''притиснути''.
    Зато очекујем од новинарке да ће наставити акцију, тиме што ће се жалити Поверенику за информације, а према правној поуци из одговора Републичког геодетског завода.
  • Sreta

    26.10.2017 23:24
    Umanjenje povrsine?
    Igore, ne razumes materiju. Lepo su ti objasnili i tu nema nista sporno ni glupo. Nemoj kriviti druge zato sto neces ili ne mozes nesto da razumes.

    Drugi su problemi u RGZ. Isuvise je kriminala koji podrazumeva mito, korupciju, neljubaznost, rad na crno, kradje i sl.
  • nema deda mraza

    26.10.2017 12:55
    /
    jedan sa / voli bicikliste
    drugi sa / ne voli bicikliste
  • Igor

    26.10.2017 12:07
    Ma ovo je kap u moru u kriminalu i kiminalnih radnji u okviru RGZ. Ono što su oni uradili u procesu "reformi" odnosno digitalizacije graniči se sa slobodno mogu reći, ne sa glupošću, već ludilom. Lično su mi (a nisam jedini izolovani slučaj, već je to masovna pojava) prilikom prevodjenja zemljišnih knjiga iz nadležnosti sudova u digitalni format pri RGZ, umanjili površinu parcele na koju sam u tačnoj naznačenoj površini bio uknjižen odlukom suda u Zemljišnim knjigama, pod pomalo imbecilnim obrazloženjem da se spoljne granice parcele nisu menjale, već se samo umanjila površina parcele, kao da je sundjer. Pritom su sve ove manifetluke obavili pre 7-8 godina, nisu donosili nikakvo resenje, nisu me kao stranku obavestili o sprovedenom postupku tako da su svi rokovi za zalbe odavno istekli.
  • Jogi Letač

    26.10.2017 12:01
    @neko pismen, očigledno je da si upućen u tehnike snimanja iz vazduha ili iz svemira, ali se Zemljina površina ne snima iz geostacionarnih satelita, nego iz orbitalnih. Orbite se tako projektuju da satelit preleti i snimi sito područje nakon nekog vremena (obično dana) i to se naziva vremenska rezolucija.
    U današnje vreme već mogu da se nabave snimci kod kojih jedan pixel na površini Zemlje pokriva oko 0.5*0.5 m2, što je za potrebe utvrđivanja da li neka zgrada na terenu postoji ili ne, sasvim dovoljno. takvi snimci se moraju kupiti, nisu besplatno dostupni na google earth ili sličnim portalima. Snimanje dronom daje mnogo detaljnije podatke (veličina piksela je nekoliko cm) ali je obim posla mnogo veći, i što se tiče snimanja i obrade snimaka.
  • Kos

    26.10.2017 11:40
    U zatvor pa nek robija dok ne vrati svaki dinar.
  • d perovic

    26.10.2017 11:20
    Vojne i civilne karte...
    @pop milo jovovic
    =============
    - Pogledaj malo po stranim vojnim casopisima, ceste su slike sa takvih satelita gde se vide ljudi.
    Svojevremeno je bila u javnost pustena prica da su neciji (Ruski, SAD, zaboravio..) uslikali naslov na novinama koje je neki covek citao...
    - Osim toga, preciznost i detaljnost koja se trazi za vojne karte raznih namena nije potrebna za one (karte) koje se koriste u komercijalne svrhe.

    @evgenije
    ========
    U doba SFRJ je RGZ (i ostale institucije kojima su potrebne detaljne karte) uzimao/dobijao od VGI JNA karte odn. sekcije odredjenih oblasti. Na svim tim kartama/sekcijama su, pre davanja RGZ-u, "uklonjeni" svi vojni objekti (kasarne, skladista, aerdromske piste i sl.) koji za civiline potrebe nisu bitni.
  • ex chapman

    26.10.2017 10:55
    vraća mi se na grlo
    znači kome je oblak bio iznad kuće u trenutku snimanja, njegova kuća je legalna? e to se zove Božanska pravda :) jel' bilo mnogo oblačno nad Bajčetinom i tamo gde ministarka zadužena za legalizaciju ima nelegalan objekat (pročitao sam negde da i Mihajlovićka ima nelegalnu kuću, al ne sećam se gde)
  • :)

    26.10.2017 10:48
    @/
    Sva je rekao. O sebi :)
  • neko pismen - II put

    26.10.2017 10:47
    Ah, ti sateliti pt.2
    @Prale
    ========
    - Snimanje dronom (tipa kvadrokoptera, kakvi se najcesce vidjaju na TV-u) za sada nije moguce zbog dimenzija kamera koje se koriste za takva snimanja i kvaliteta samih snimaka koji su potrebni za izradu topografskih karata ili mapa. Potrazi po Internetu kakva se aero-
    foto tehnika koristi za snimanje terena iz aviona ili sa satelita. Osim toga, posle svakog aerofotosnimanja sledi faza svodjenja snimaka na horizontalnu ravan/projekciju da se eliminisu distorzije zbog zakrivljenosti Zemljine povrsine. Posle se radi identifikacija kontura objekata...a vise detalja postoji u geodetskim udzbenicima za predmete kartografija i fotogrametrija.
    - Konacni produkt svakog snimanja terena, bez obzira na nacin odn. tehniku (terestricko, avionsko, satelitsko) je geodetska (geografsko-topografska) karta ili plan (sto zavisi od trazene razmere).
  • Građanin

    26.10.2017 10:42
    Tradicionalno
    Šta je jedan milion, prema 36 miliona dolara datih Izraelu u vreme afere "Satelit" ?
    Neobična tradicija se nastavlja.
    No, bitno je da za dečje lečenje nema novca.
    Ali, eto, idu vanredni parlamentarni izbori 24 decembra, Vođa odlučio, treba da se raskine u potpunosti sa Rusima i da se posvetimo lizanju Zapada.
    Pa da vidimo sledeću neobičnu pobedu.
    A ond au amrtu predaja Kosova.
    Davidimo i te neobične uspehe Vođe.
    A vi ćutite i čekajte sreću od EU.
  • dMitar

    26.10.2017 10:34
    Smesno. Satelitski snimci... Da l' iko vise koristi svoju glavu? Moji drugovi odu na kampovanje i zakljuce da nemaju signala jer sateliti ne gotive udalena mesta... Daj se saberite, 2017ta je godina... Ukratko: deo sume su uzeli sebi a deo dali "svemirskoj agenciji" da im posalje amaterske snimke napravljenje sa dronom. Duduci jedni, duduci drugi.
  • evgenije

    26.10.2017 10:28
    Pre pet godina vojska je za potrebe Vojnogeografskog instituta za 2,7 miliona evra kupila moderan avion za aerofoto snimanja teritorije Srbije. Mislim, ako neko ima i mora da ima hiper giga mega ultra precizne karte, to je onda vojska. A da bi se izradile te hiper giga mega ultra precizne karte, moraju da imaju hiper giga mega ultra precizne snimke iz vazduha. Zašto se ova gospoda iz Geodetskog zavoda nisu obratili vojsci i kupili od njih snimke a za sporne oblasti ovi bi ponovo nadleteli te oblasti i napravili nove snimke. Koštalo bi daleko manje od ovih milion dolara a i vojska bi se vežbala što joj je između ostalog i u opisu posla, da vežbaju, usavršavaju se i obnavljaju već stečena znanja.
  • Mile

    26.10.2017 10:24
    Osionost je metod vladanja nestrucnih a partijski upodobljenih. Ali za nase novce jer im mi to dozvoljavamo. À d okle... ne znamo.
  • nervozni geodeta

    26.10.2017 10:05
    Hahaha! Pa ovo je super. Sledeci put kad mi se neko bude zalio na burek, reci cu mu da upise pekarsku skolu pa nek sam stavi sira koliko hoce!
  • pop milo jovovic

    26.10.2017 09:58
    Nisam siguran
    Geostacionarna orbita je na 36000Km visine, Nisam bas siguran da sa tolike udaljenosti nesto moze tako lepo da se vidi?
  • Nervirach

    26.10.2017 09:44
    Ima se, moze se. E,a da primimo malko rumuna da nam pokazu kako se radi sa go.nima.
  • Salamander

    26.10.2017 09:38
    Eto nove legalizacije
    Novih otimanja novaca, nove zle krvi.,,
  • Prale

    26.10.2017 09:32
    Postoje i druge tehnike
    Snimanje putem drona je preciznije i korisnije jer se vrsi ispod visine oblaka,mnogo je jeftinije i preciznije od satelitskih snimaka sa velike udaljenosti, na koje utice cak i sumaglica i smog a da ne pominjem oblake i ostale refleksije kao i negativne uglove.
  • /

    26.10.2017 09:28
    /
    "Postavljate puno stručnih pitanja. Nisam ja profesor da vam objašnjavam. Upišite Geodetski fakultet, tamo imate predmet satelitski snimci, pa saznajte" to kaze Direktor Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković!!!!!

    Ja mislim da nemam nista vise da kazem...strucnjak na delu!
    Ne zna da objasni ali zato zna da uzme milion evra iz nasih dzepova...

  • neko pismen

    26.10.2017 08:54
    Ah, ti sateliti...
    - Ni satelitsko snimanje, kao ni aerofoto(grametrijsko), nije savršeno. Jedan od razloga se navodi u tekstu - niska oblačnost nad određenom teritorijom, određenog dana i u određenom vremenskom trenutku. E zato se rade serije snimanja iste teritorije u različitim danima i u različita doba ne samo dana nego i godišnjeg doba (snimanje šuma, vodotokova, obale mora zbog plime i oseke i sl.) pa se vrši preklapanje snimaka i time se eliminišu oni beskorisni, delimično ili potpuno prekriveni maglom, snegom, oblacima, smogom, dimom, vodom i sl).
    - Kod aerofoto(grametrijskog) snimanja se ovi problemi rešavaju sa nekoliko nadletanja što ume da bude prilično skupo. Kod satelita je ponavljanje snimanja mnogo jednostavnija jer se radi o geostacionarnim satelitima - oni su uvek iznad iste povšine teritorije jer prate rotaciju Zemlje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna