Autor: Novosti

Info
25.07.2018.
09:40
Ministarstvo kulture i informisanja prosledilo je Vladi Predlog izmena i dopuna Zakona o službenoj i javnoj upotrebi jezika i pisma.
  • слово љубве

    25.07.2018 23:02
    подсетник
    „Ој Лазаре, од Србије главо!
    Нит' је било, нити може бити:
    Једна земља а два господара,
    Једна раја, два харача даје
    Царовати оба не можемо,

    Ко разуме схватиће.
  • G

    25.07.2018 22:38
    @V - već sam vam jednom napomenuo da je znak veoma teškog mentalnog stanja kad patološki u svakom neistomišljeniku vidite upravo mene. Vaša veoma zabrinjavajuća opsesija ukazuje da ste teško mentalno obolelo lice kojem je neophodno što hitnije lečenje, bez obzira što o svemu, pa i o temi ćirilica-latinica imate stavove identične stavovima ratnog rukovodstva ustaškog pokreta.
  • V

    25.07.2018 20:51
    ravnopravnost i izbor
    latinica je sporedno pismo u npr. bugarskom i makedonskom - jezicima koji ne koriste latinicu i nemaju standard latiničnog pisma, ali je zbog jednostavnosti u sredstvima komunikacije stvorena nekakva spontana bugarska i makedonska latinica...

    To nije situacija u srpskom koji ima 2 pisma i standard latiničnog pisma koje se uči u obaveznoj osnovnoj školi u okviru srpskog jezika, a ne stranog.

    Mogu pojedini izmišljati da je latinica podređena, sporedna, ali sve što se napiše ćirilicom može se napisati i latinicom, a da to i dalje bude standardni srpski jezik.

    Nek pojedini maštaju nacionalističke snove, ipak će latinica biti i ostati jedno od 2 pisma srpskog jezika koje je isključivo iz političkih i nacionalističkih razloga gurnuto u ilegalu.

    Ćirilica se ne štiti nametanjem, zabranama i kaznama i oba pisma su došla sticajem istorijskih okolnosti, samo sa različitih strana sveta.
  • Петровград

    25.07.2018 15:55
    Preambula

    Сила је широк појам подложан манипулацији. Ја, рецимо, нисам могао да положим пријемни на факултету ако исти нисам писао на српском језику и ћирилици. То је пракса као и свуда у свету. То како ће неко да се дописује на Фејсбуку или оставља коментаре није толико ни битно. Битна је институционализација ћирилице као српског писма, и латинице као споредног, секундарног писма које је сплетом историјских околности, а ту пре свега мислим на дубровачку књижевност, нашла место у српском језику.
  • niko

    25.07.2018 15:42
    Zakon odrzanja vrste
    Prema Darvinovoj teoriji evolucije, prezivljava samo ono sto se prilagodi promenama.

    Prema zakonu zastite ugrozenih vrsta, zooloski vrtovi se pretvaraju u utociste i rezervate ugrozenih vrsta.

    Prema "Oficiru s ruzom"... pukla im je revolucija medju nogama burzoazije.

    Prema Avramovicu, zatvorena ekonomija moze da uspe samo ostrom disciplinom.

    Sta je osnovni zajednicki sadrzilac za sve gore navedeno?

    INFERIORNOST NE-EFIKASTNOSTI.

    Jezik se menja iz generacije u generaciju. Nove ideje pristizu, prilagodjavaju se i prilagodjene usvajaju.

    Nekada smo imali radio I TV voditelje skolovanog glasa, dikcije, gramatike sopstvenog jezika sa dozvoljenom upotrebom stranih reci i pojmova lingvisticki podvrgnutim padeskim promenama.
    Danas imamo polu-obrazovane novinare I VAZDUPLOHOVNIH poslanike koji se takmice ko ce vise ISPROCESUIRATI stranih reci po nacelu: DA GI EBEM ILJADU DVESO TONE S ULAZ NA SUD SA STRANU OD PIJAC...

    Cirilica nije ineriorna... inferiorni su oni sto je propagiraju. Njih treba u rezervate... ne pismo.

    No... prilagodljivi uvek nadju nacin da prezive. Narod uvek prezivi.
    Deca oligarhije propadaju. Novi ce uvek potisnuti zacaurene.

    Neki novi klinci ce odluciti kojim pismom buducnost se pise.

    Neka bude tako. Hrabri mladi neki novi klinci... samo napred... u nove i promene i pobede.
  • Preambula

    25.07.2018 14:52
    Nista ne ide na silu. Nikog ne mozes naterati da koristi cirilicu na silu. Kontraproduktivno je. Cirilica ce biti na jos vecem gubitku,jer ce i Srbi,namerno da koriste latinicu.Cinjenica-latinica i arapski brojevi su u svetu prevladali. Podrazumevam romanticarsko pominjanje,pokazivanje bogatstva pisma i jezika,popularizaciju pisanja-ali tocak se ne moze zaustaviti.U Vojvodini se to radi na silu,mimo zakona Licno-nisu mi hteli izdati licnu kartu na latinici kao ni izvode iz katastra, MKR,drzavljanstvo...
  • Петровград

    25.07.2018 14:31
    Jogi letač

    Има истине и то око информатике би се могло решити када би се укључила струка. Мада, када се користи латинична опција с квачицама писање постаје подједнако ''захтевно'', макар у мом случају. То није валидан изговор, барем по мом мишљењу.

    insistiranje na tome da je samo ćirilica srpsko pismo ima za cenu da su mnoga dela napisana latinicom klasifikovana kao hrvatska

    Ћирилица јесте једино српско писмо, док је латиница писмо српског језика (лингвисти је зову секундарним, помоћним писмом). На овом порталу ћирилица није ни секундарно, а на улици исте готово ни да нема. Ово се све дешава у временима када је ''различитост - богатство''.
  • ja

    25.07.2018 14:16
    Lako
    Na sledecemo popisu se izjasnjavam kao Slovak ili Rumun kako bi zadrzao Ustavom garantovano pravo na upotrebu latiničnog pisma
  • Петровград

    25.07.2018 13:57
    V

    Равноправност не постоји, осим на папиру. Погледајте само овај портал или прошетајте булеваром, преко 90% садржаја је написано на латиничном писму. Раније сам навео пример знакова с неколико путних праваца који због ''двојезичности'' (тј. употребе два писма) без икакве потребе стварају збрку. Србија је до Новосадског договора 1954. године користила само ћирилицу, ако изузмемо периоде окупације и Александрово експериментисање с Хрватима. Јасно, ту је дубровачка књижевност која је због историјских околности и млетачког ултракатоличког ексклузивитета писана на српском језику, односно латиничном писму, али то не значи да Нови Сад или Крагујевац треба да се одрекну свог наслеђа. Бугари су, рецимо, пласирали ћирилицу у сред Брисела, тако да аргумент како је она ветар прошлости не пије воду. Иначе, већ који пут покушавате да протурите тезу како су нам оба писма наметнута (стари добри знак једнакости), једина разлика је што су потоње огњем и мачем наметали окупатори, а ћирилицом писан све и један иоле битан и релевантан историјски документ.
  • Jogi letač

    25.07.2018 13:46
    @Петровград, meni koji često pišem tehničke tekstove je više muka da se stalno šalta ma ćirilice u latinicu i obrnuto, jer kao što ste napisali, jedinice, strane nazive i tome slično treba pisati u latinici. Pri tome koristim kombinaciju tastera i ne jurim mišem prebacivanje tastature. Lako je kada se piše poezija ili proza prebaciš tastaturu na ćirilicu i zaboraviš gde se to menja. Međutim, nije svo pisanje samo u Wordu ili pisanje e-maila, muka je kada treba pisati neki stručni tekst. .
    Inače, glupo insistiranje na tome da je samo ćirilica srpsko pismo ima za cenu da su mnoga dela napisana latinicom klasifikovana kao hrvatska, iako su ih pisali srbi.
  • V

    25.07.2018 13:30
    @Сремац
    da, 2 pisma su bogatstvo, realnost i karakter Srba i srpskog jezika. Povratka nema uprkos željama ćiriličara.
    Vaše upoređivanje sa kineskim, hebrejskim, tajlandskim... apsolutno ne stoji. U pitanju su njihova originalna pisma - upravo oni su ih izmislili i praktično su jedini koji to pismo koriste.
    Ćirilicu nisu izmislili Srbi, ona im je na neki način nametnuta sticajem istorijskih okolnosti.
    Jedina razlika između ćirilice i latinice je strana sveta sa koje su uvezene i vreme uvoza.

    Takođe se malo bolje obavestite o jezicima koji su u poslednjih 200 godina promenili pismo. Ima ih dosta, a ne samo turski - neobavešteni ste. I Srbi su već jednom menjali pismo.

    I niko ne zagovara odbacivanje ćirilice, nego samo paralelno, ravnopravno postojanje obaju pisama i mogućnost izbora svakog pojedinca jer oba su pisma srpskog jezika.
  • Сремац

    25.07.2018 12:51
    Петровград је у праву за све што је рекао али има ту још на пуно чему да се уради.
    Не разумем зашто ико два писма доживљава као предност, богатство или којешта па да је то тако све друге државе које су се суочиле са сличним проблемом би то увелико урадиле. Ако мислите да су нације попут Кинеске, Тајландске, Руске, Израелске и све арапске уствари неуке и задрте будале онда заиста имате озбиљан проблем.
    Једина држава за коју знам да је прешла са једног писма на друго у задња два века је Турска. Не кажем ништа, то је једна велика и озбиљна држава па ето, ако вам је то узор опет у реду, чак шта више дао сам вам један аргумент у расправи са нама "ћириличарима" да можете увек да нам кажете да су вам Турци идеал, што ме и не чуди.
  • O čemu vi

    25.07.2018 12:09
    raspravljate... majko mila
    Kada sam ja išao u školu, nije baš davno, ali nije ni skoro. Svih 12 godina su udžbenici bili mešavina ćirilice i latinice.
    Udžbenici su bili oni jugoslovenski - korice raznih boja, pa broj godine i naziv predmeta. Imam ih i danas, neke što ja zovem "korisne i osnovne". (fizika, matematika, hemija, priručnik za gramatiku...itd)
    Imam nekoliko knjiga iz fizike i matematike koje su na ćirilici i ne vidim problem. Ti mislim da su iz "moderne Jugoslavije" (pre totalnog raspada), a imam neke i na latinici, i te volim. Ti su stariji, ali pošto smo siromašna država, i ti udžbenici su korišćeni godinama, a pisani su za vreme Tita. To je veći problem. Mogao sam da koristim prastare udžbenike, koji nisu imali osvežene teorije i nova saznanja, jer nam se sve u državi raspada... nema novca ni za šta... i zato literatura za školovanje tapka u mestu. To je veći problem.

    Smatram da sam bogat što znam dva pisma. Podjednako ih koristim je mi je nekada lepša ćirilica, nekada latinica. Volim činjenicu da mogu da pročitam neke reči i na ruskom, bugarskom, makedonskom itd. To je zbog ćirilice.

    Ovo nasilje nad pismom je politički motivisano. Isto je kao i izvršeno nasilje nad hrvatskim, crnogorskim, a vidim i Bosanci imaju trzaje "vraćanja drevnog, izvornog bosanskog". Sve to se radi namerno i zbog novca. Korist i novac.

    Ono što je sigurno, država je sve gora. Odseliću se... moji potomci jednog dana ni neće znati šta je to srpki. Školstvo se raspada, počeli su da uzimaju organe.
  • V

    25.07.2018 12:01
    Zrenjanin ne tzv. Petrovgrad
    potpuno su nepotrebne rasprave sa tzv. Petrovgradom (alter-egom "komentatora" G), koji ima o svemu pa i o temi ćirilica-latinica stavove identične stavovima ratnog rukovodstva tzv. Republike Srpske.
    To proterivanje latinice je bas ono sto su oni radili i baš poput njega - i u udžbenicima.
    Odlaženje u krajnost, vraćanje sata 100 godina unazad kao da se XX vek nije desio...

    Povratka nema, latinica je pismo srpskog jezika, a ovakve inicijative ćirilicu od nacionalnog čine nacionalističkim simbolom.

    Srbi se razlikuju od ostalih baš po tome što imaju 2 pisma, to im je identitet i to moraju čuvati.
  • /

    25.07.2018 11:34
    /
    petrovgrad ce prvi krenuti da se potpisuje latinicno
    juce je bio zadrti komunista

    vec sam kucao da me latinicom nije ucila uciteljica geza ili edita vec milunka
  • /

    25.07.2018 11:31
    /
    'koja i jeste i nije ugrožena'
    je dovoljno o marifetluku

    petrovgrade
    a da vratimo ime i buljkesu, torzi, cibu, sonau, sovama...?
  • Петровград

    25.07.2018 10:56
    V

    То богатство нема нити једна држава у Европи. Коментар вам је пун банализовања. Равноправност не постоји и латиница је на улици заступљена у 90% случајева, као и на овом порталу. Кад тад, једно превлада ако не постоје јасне законске мере. Узмимо за пример знакове на којима за два путна правца, тј. града постоји чак четири натписа један до другог. Има ли то смисла? Наравно да нема. То је збуњујуће, као и читава та /недефинисана/ фама о два писма.
  • Петровград

    25.07.2018 10:48
    Pićuka

    Не читате пажљиво. Уосталом, нема никаквог разлога да, рецимо, садржај уџбеника из хемија не буде на ћириличном писму (као што већина и јесте).
  • Pićuka

    25.07.2018 10:18
    Ovaj iz petrovgrada je lepo konstatovao da prirodne nauke bez latinice ne mogu, а пре тога написао да се латиница избаци из школе. То је отприлике ниво дебате о ћирилици.
  • Петровград

    25.07.2018 10:03
    Врло је просто. У школама латиница напоље (осим, наравно, у предметима за које је неопходна - енглески, немачки, математика, физика, хемија, биологија). Натписи на српском језику на ћирилицу, ко инсистира на латиници да мора имати и ћирилични натпис с леве стране. Натписе на страним језицима додатно опорезивати. Медије, попут овог, условити да по дифолту буде подешено ћирилично писмо и дозволити евентуално промену. у супротном такође додатно опорезивати. Државне институције да сву папирологију и послове сређују јединим званичним писмом, а латиницу дефинисати као секундарно писмо. То су већ конкретне мере, све ово што се предлаже је млако и као да се некоме правдамо што смо неспособни да уредимо оно најосновније.
  • Kako je važan

    25.07.2018 10:00
    Neko ko primedbe kolega i/ili pripadnika svog naroda naziva "detinjarijama i besmislicama" ne uliva poverenje, ni kao stručnjak, ni kao sunarodnik. Osnovni problem ovog naroda, po meni, je uznapredovalo međusobno nepoverenje, nerazumevanje, nepoštovanje, pa čak i neprijateljstvo. Dok je tako, svi će biti ovde ugroženi, ne samo jedno ili drugo pismo. Uzgred, nametanje ćirilice na ovakav način za mene, kao osobe iz srpskog naroda, je iritantno i izaziva otpor, te namerno koristim latinicu, u službenim i svim drugim dopisima. Takođe, mi smo ovde navikli da kažemo Sreta, ne Sreto.
  • V

    25.07.2018 09:59
    latinica je ugrožena
    uz svakodnevnu praksu da se nešto što je bilo na latinici prebacuje u ćirilicu, što je besmisleno i skupo, nije ćirilica ta koju treba zaštiti, nego latinica.
    Srpski jezik ima 2 pisma. Sve napisano jednim pismom može se napisati i drugim, a da to i dalje bude srpski jezik.
    2 pisma su bogatstvo, a ne nešto što treba suzbijati.
    Suludo i zlonamerno je pokušavati vratiti vreme 100 godina unazad. Latinica je sticajem istorijskih okolnosti (uostalom kao i ćirilica) ušla u upotrebu. To je realnost.
    Upravo ovi koji "štite" ćirilicu bi pre par stotina godina bili protiv nje, a za očuvanje glagoljice.
    Ako žele povratak na staro, nek ukinu oba pisma i vrate originalniju glagoljicu.
    Vojvodina, ako ima ikakvih mogućnosti da išta sama odluči i čuva svoje specifičnosti, treba da uvede ravnopravnu upotrebu obaju pisama.
  • Петровград

    25.07.2018 09:57
    Све је то превише млако и неубедљиво, као да се правдамо пред неким судом. Коме се правдате, господине министре? Југословенским комунистима, Титиним антифашистима? Зашто је Србија једина држава у Европи, ако не и у свету, која користи два писма? Имамо примере Грчке, Бугарске, Русије, Израела, Кине, итд. Почните од свих оних натписа које један грађанин може да види када изађе из куће и избаците латиницу из школа (осим у предметима где је она неопходна: француски, енглески, немачки, мерне јединице, формуле и ознаке у хемији, математици, биологији, итд). Што се натписа тиче, ко инсистира на латиници на српском језику, обавезно ће морати да поред буде и ћирилични натпис, што у супротном случају не би важило. Натписе на страним језицима обавезно додатно опорезивати. То је већ нешто конкретно. Врло је просто, а живот ће нам проћи у правдању и ''заштити''.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna