Autor: N1

Info
08.04.2019.
19:55
Pregovori tri strane - korisnika kredita u švajcarcima, banaka i države nastavljeni su rano jutros u Vladi, a nakon višesatnih razgovora, konačnog dogovora nema.
  • Sofija

    09.04.2019 18:20
    Opet da plaćam
    Bila sam korisnik kredita valutiranog u CHF. Osim rasta vrednosti CHF, banka mi je povećala i kamatnu stopu posle tek oko godinu dana korišćenja kredita i tako udar za udarom. To je bio stambeni kredit sa rokom otplate 30 godina. Posle 4 godine urušavanja porodičnog budžeta, deda je prodao kuću da bih ja otplatila kredit, a sebi je kupio stančić u kome i sada živi.
    I pored otplate ogromnih rata i na kraju ostatka kredita koji je, preveden u EUR, bio veći nego u momentu uzimanja kredita ako bi se tada izrazio u EUR, ja sada treba kao poreski obveznik da učestvujem u smanjenju ekstra profita banke jer država hoće da deo obaveza preuzme na sebe. A odakle ta naša država izdvaja novac? Iz budžeta koji punimo mi, gradjani već jednom "odrani"!
    Ovakav postupak niko normalan ne može da objasni. Možda bi bilo bolje da nas na ovaj način više ne štite.
  • Alexa

    09.04.2019 15:07
    Solidarnost
    Malo je nezgodno apelovati na solidarnost ljudi u ovom trenutku i ovako delikatnoj temi.
    ALI, za time uopste nema potrebe. Banke treba da snose sav trosak jer su ubrale i sav prihod.
    Ako ja, kao poreski obveznik, treba solidarno da odgovaram u gubitku, onda zelim da solidarno ucestvujem i u dobitku koji je prethodio, zar ne? To implicira da poreski obveznici imaju udela u vlasnistvu banaka i u vlasnistvu stanova kupljenih spornim kreditima. Jasno je da je to nemoguce.
    Dakle, pravo kaze da banka ako stavi zvezdicu i fusnoticu ne moze krivicno da odgovara za nesto sto je u 90% slucajeva obmana (funkcionalno) nepismenog stanovnistva, ali to nije pravedno jer postoji nesrazmera u znanju izmedju banke i klijenta. Pravo i pravicnost nisu isto, medjutim i pravicnost mora da bude zastupljena u drustvu. Kod nas je to zaboravljena kategorija. Mislim, pravo se gazi i krivi kako jacem pada na pamet jer sudije nemaju m*da i/ili kicmu, a ko ce jos onda o pravicnosti da misli...
    Slobodno da banke snose sav trosak konverzije u dinare, dabome. Imaju oni para i para, ne brinite se za njih.
  • jelena

    09.04.2019 11:11
    kako je sve počelo..
    Gašenje vodećih banaka početkom 2002. godine, pod palicom Mlađana Dinkića, tadašnjeg guvernera, Božidara Đelića, ministra finansija i Miroljuba Labusa, potpredsednika vlade, moralo je da se izvede kako bi se otvorio prostor za strane banke, bez obzira na cenu koja je plaćena. Samo je Beogradska banka u trenutku otvaranja stečaja potraživala oko 1,14 milijardi evra! Katanac je stavljen na imovinu u zemlji i inostranstvu.
    „Gašenje četiri najveće banke u zemlji koje su bile nosioci celokupnog bankarskog sistema i okosnica privrede je bilo nepotrebno“ - smatra prof. dr Slobodan Komazec, ekonomski ekspert. „Tadašnji nosioci vlasti srušili su banke sa ogromnim kapitalom i ugledom u svetu. Dinkić ih je proglasio nelikvidnim. Njihovim guranjem u stečaj, otvoren je prostor da uđu strane banke i da zauzmu najveći deo tržišta. Za 13 godina, sve čime su raspolagale je urušeno, prodato, a kada će se završiti postupak stečaja potpuno je neizvesno
  • Roki

    09.04.2019 10:03
    majmuni
    U komentarima vidim toliki nedostatak solidarnosti sa ljudima koji su brutalno prevareni da me je prosto sramota. Nije ni cudo sto zivimo ovako kako zivimo... nismo mi za bolje.
  • FeG

    09.04.2019 10:00
    Za neupućene....
    Ne treba država da daje novac...treba poštovati Zakon...extra profit treba sprečiti...ne može jedna nekretnina da se otplati četiri puta više od trenutne tržišne vrednosti...
    Ko nije u ovakvoj situaciji naravno da ne razume...
  • sonnus70

    09.04.2019 07:26
    A mi žrtve prokletih klad
    Šta da radimo mi koji smo silne pare ostavili u kladionicama. Navukli nas tamo kao nekim povoljnim kvotama, 36 iz keca u dva, sramota. Gde je država bila da nas zaštiti!!!!
    Pravda i za nas!!
  • Dužnik

    09.04.2019 06:29
    EUR
    Ni ja nisam srećan mojim kreditom u EUR. Hoću da mi država vrati pare koje sam isplatio!!!
  • kimi

    09.04.2019 00:50
    Treba zabraniti devizne klauzule u dolarima, eurima ili CHF. Dozvoliti kredite iskljucivo u dinarima. Valjda treba postovati prvo svoju valutu pa onda sve druge. Sramota je koliko vlasti od 90te do danas unistavaju nas dinar.
  • Иван Грозни

    08.04.2019 23:21
    Невероватно је како код нас нико није спреман да сноси последице лоше пословне одлуке. Задуже се, и онда кукају да их порески обвезници спасавају.
  • Rale

    08.04.2019 22:25
    Das im prst oni hoce ruku
    Jeste, da se izvine banke korisnicima kredita sto je kurs porastao. sto sto bili naivni, da im drzavna otplati kredit, a oni da srecni udju u leto sa novim stanom baz kredita.. Moze ali u zemlji dembeliji..

  • PetarPP

    08.04.2019 22:02
    deco borite se za svoju zemlju
    Prvorođenog čuva bankarski sistem a on mora njih, tako da će da nam smesti plaćanje "bankarske štete" iz budžeta odnosno iz naših džepova.
    Pa nemojte na ulice.
  • Lazo

    08.04.2019 21:12
    Ne vidim zasto bih ja, tj. mi svi, tj. drzava snosili neke troskove. Sta sam ja mogao da uradim da sprecim banke i pojedince da naprave ovakav dil? Banke svakako treba da snose troskove, da i njima vise ne pada na pamet da prodaju rizicne prozivode neupucenim ljudima. A i oni koji su uzimali ovakve kredite moraju snositi posledice. Mislili su da su pametniji od drugih koji su uzimali kredite u evrima i dinarima.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna