Autor: Beta

Info
07.02.2022.
08:02 > 08:01
Predsednik pokreta Da se struka pita Vladimir Kovačević izjavio je da od Kine prezaju i najrazvijenije ekonomije sveta i apelovao je na Vladu da spreči da kineska privreda prevlada nad domaćom.
  • Б

    08.02.2022 08:18
    Другачије гледиште
    Хајде једно питање за "струку": Зашто људи иду у Мађарску, али и друге земље по сир, вајкрем, па чак и рачунаре, гардеробу и слично? Зато што је оно што се код нас производи и увози скупље. Драстично. Плате су мање. Код кога завршава разлика? Можда код ових који вапе "да се струка пита"?
    Не знам шта ћемо продавати Кинезима, али ево шта од страних производа виђам на полицама маркета у једном кинеском граду средње величине, далеко мањем од нпр. Пекинга или Шангаја:
    Русија: кисели краставци, црна чоколада, специјални хлеб, мед, брашно, вотка.
    Канада: кисели краставци
    Данска: колачићи. Има их свуда
    Н. Зеланд: путер и други млечни производи
    Аустралија: брашно и млечни производи
    Италија: тестенине и сосови, сиреви, маслиново уље
    Шпанија: маслиново уље
    Турска: тестенине
    Грчка: фета сир у огромним количинама
    САД: има тога много, поменуо бих телефоне и другу електронику, али и моцарела сир и сл.
    Немачка, Холандија: сиреви
    Мађарска: зачини
    Француска: сиреви и тестенине, вино, џем, козметика
    Могуће је да има и других производа, ја сам ово видео у кинеском маркету. У фанцуском "Керфуру" има много више француских производа.
    Још једно питање за струку: зашто огроман број возова (бродове и авионе да не рачунамо) из Кине иде ка ЕУ? Зар они немају своју "струку" да им каже да је то погубно и слично томе.
  • Rotkvarija

    08.02.2022 07:46
    Nema nikakve koristi
    Od kineza. Stižu gotovi proizvodi, tehnologija se unosi samo za njihove firme i stvaranje dobiti za iste. Ni hleb ne kupuju, tako da...
  • kolektivno

    07.02.2022 15:09
    ludilo
    ...je bolja opcija nego kolektivno slepilo! Nesrecna Albanija koja je konacno nasla svoj put imala je "aferu" sa Kinom i odusevljenost kineskom kulturnom revolucijom! Od 1967. do smrti Macedunga 1976. trajala je ta opsesivna vezanost za Kinu!
    Nemamo vesti da li Sigurimi koristi nesto od pozajmljene visoke vojne tehnologije Kine! Da koriste - culo bi se!
  • Realista

    07.02.2022 14:53
    tante za kukuriku
    Da taj Kovačević zna koliko Kinez ceni srpski papak, ne bi tako pričao...
  • Petar Pan

    07.02.2022 14:27
    Sporazum o slobodnoj trgovini je opravdan izmedju relativno sličnih i kompatibilnih ekonomija, pre svega sa sličnim cenama inputa, gde se olakšavanjem protoka robe u oba pravca pomaže ekonomiji obe zemlje i tu nema spora. Sporazum izmedju Kine i Srbije će naravno upropastiti srpsku ekonomiju. Cene inputa - energija, radna snaga, sirovine… su veoma različite. Iako je Srbija medju najnerazvijenijim zemljama Evrope, Kinezi opet sve mogu višestruko jeftinije da proizvedu i time dotuku i onako jadnu industriju u Srbiji (bescarinskim uvozom će jeftinija roba potisnuti i ugasiti proizvodnju one skuplje). Srbija će još više ući u dužničku krizu, pre svega naravno prema Kini, a kad si nekom prezadužan onda si u njegovim rukama i igraćeš onako kako ti on svira.
    Hvalisanje sadašnje vlasti ovim sporazumom podseća na onaj stari vic kad miš i slon prelaze preko mosta, most se pod teretom slona ljulja, a miš gordo komentariše „uh što tutnjimo!“.
  • /

    07.02.2022 13:08
    /
    kod nemca barem nema pelena.
    30g vicete 'prokleti zapad, prokleti zapad' a kinezima i rusima ste dali .ulju na izvol'te
  • agatoni

    07.02.2022 12:13
    čitam
    botovske komentare , pa tu niko nema srednja školu , ali su drugi krivi jer nisu eto završili ! živela Srbija , botovima omogućiti besplatno školovanje da se jadni toliko ne sramote !
  • Banderaš

    07.02.2022 11:28
    Vođino ludilo
    "Srama posao svršiše u mraku".
    Pregledajući na Ali expresu,video sam ponede proizvoda koji se prodaju sa 99% popusta!!! Kakav je to proizvod koji srbija može izvesti u Kinu i dobiti samo cenu koštanja,a kamoli zaraditi na tom poslu,takav proizvod ne postoji i nije ga napravio ni Amerikanac,ni Nemac,a mi srbi nebeski narod ćemo otvoriti vrata za kinesku robu bez ograničenja!? To nije ludo,to je sumanuta izdaja srpskih interesa i strašno je da niko iz opozicije ni reč nije rekao,niko od ministara političara ne reaguje na ovaj potez.Ovo nije samoubistvo države,ovo je pristajanje na lagano ubistvo državeu najgorim mukama.
  • zbogom perspektivo

    07.02.2022 11:27
    @momčilo, kada nas okupiraju tvoji kinezi, ne brini, svi ćemo robovati u "multinacionalki" (tvoj izraz) pošto srpski privatnik neće ni postojati pošto će ga kinezi urnisati, samo se nemoj zanositi da će za sve vas naprednjake biti mesta po parazitskim kancelarijama javnih preduzeća
  • Zebra

    07.02.2022 10:55
    Kako kaže VuČić, mi smo napravili puteve, mostove, sveee. A nigde ne kaže da je cena toga ekonomska kapitulacija pred Kinom. Da Kinezi ovde kogu kopati rudu i raditi šta hoće i kako hoće. Pre 5-10 godina ljudi su u Kini nosili maske kad izlaze napolje. Ko će uskoro poceti da nosi maske?
  • M

    07.02.2022 10:09
    @G
    Bravo na komentaru!!!!
  • Pera

    07.02.2022 10:05
    Šta drugo očekivati
    od mudrog, nepogrešivog, Velikog vođe?
  • momciloNS

    07.02.2022 09:26
    Šta proizvode uistinu domaće fabrike (fabrike u vlasništvu naših državljana)? Ja mislim samo hranu i softver. Praktično stvari koje neće niko doneti iz Kine i oterati domaće proizvođače. Sa druge strane, otvara se ogromno tržište za multinacionalne kompanije koje posluju u Srbiji, koje mogu da prodaju svoj proizvod u Kini bez carine kao srpski proizvod. To je ogroman dobitak i veliki broj će ih još doći. Da se ne pravimo ludi, svi mi više volimo da radimo u multinacionalki nego kod srpskog privatnika. I te iste multinacionalke su digle nivo plata u Srbiji, a ne domaće gazde. I poslednje: zašto bih ja, sada kao kupac, plaćao skuplje nešto proizvedeno u lokalu, ako to mogu dobiti jeftinije odakle god na svetu?
  • Boco

    07.02.2022 08:54
    Mi smo več kineska kolonija
  • Banderaš

    07.02.2022 08:45
    Konopac oko vrata državi
    U Srbiji se PDV naplaćuje na 13% domaćih proizvoda,a čak 87% je uvozna roba što jasno govori jad i bedu srpske industrije.Međutim,sporazumom sa kinom će se i tih 13% srpske industrije prepoloviti i mi ćemo biti potpuno zavisni od tuđe industrije,tuđe milosti,nećemo postojati kao drzava,ljudi,potrošači,bićemo bez ikakvog uticaja na naš život i potrošnju.Robovi.
  • Aleksandar

    07.02.2022 08:41
    Odgovor
    Srbija, država koja polako nestaje a narod ćuti i kaže Vučić nam daje 20 Evra, pa 30 Evra a u stvari im uzima mnogo više iz džepa sa svojom bratijom. Do oni skapuraju, kad dođe vreme bratija i Vučić će biti mnogo daleko, uživati u svojim plodovima.
  • Garisa

    07.02.2022 08:38
    Ta mante
    A CELICNO prijateljstvo Srbije i Kine? A BRAT Si? A to sto Vucic kao pokisla kera ide da seni pred velikim vodjom velike Kine i snishodjivo mu polaze racune o tome koliko su Kinezi opeljesili Srbiju? I sto za nagradu dobije skupe kredite, koje nama predstavljanja kao pomoc bratske Kine? Ma, treba pootvarati i prosiriti sve kapije i pustiti "zute mrave" da nas preplave i pokupe sve sto imamo...to je jedino sto ova korumpirana, bahata vlast ume da radi.
  • Orko

    07.02.2022 08:35
    eh pa kad u vladi nema niko strucan...
  • G

    07.02.2022 08:21
    G
    Ko dozvoli damu stranci udju bez kontrole u drzavu ta drzava vise nepostoji!!! Toje od kada je veka i sveta! A mi odavno nepostojimo sem na papiru!!! Mi smo blag i suvise strpljiv narod ali odavno je vreme da sprecimo ovo otimanje! Imamo mi dovolno hrane,vode,vredan narod,prelepu zemlju ali dozvolilu smo jednoj grupi lopova da unistava nasu zemlju i narod zato smo tu gdesmo na dnu!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna