Autor: FoNet

Info
01.04.2024.
06:37
Žene u crnom, Helsinški odbor za ljudska prava i Ženske studije i istraživanja iz Novog Sada su saopštile da će se odlučno zalagati za očuvanje sekularnog karaktera države.
  • KLF

    02.04.2024 14:03
    Opa, sad ste znači sve vernike u Srbiji proglasili pravoslavcima, a sve pravoslavce svojim istomišljenicima? I onda se čudite što ste tretirani kao infekcija, a ne kao sagovornici...
  • zztop

    01.04.2024 22:52
    @Maja
    I baš sa tim vazdasrBskim jezikom se svuda pobeđivalo , hahaha how yes no - kako da ne ...
  • Selo

    01.04.2024 12:01
    Razlika između interpretacije funkcije u muškom ili ženskom rodu je samo da li je ona dočepana preko partije ili kreveta. Izvinjavam se školovanim i kvalifikovanim kadrovima. Ovo se ne odnosi na njih. Pretpostavljam da je njima važnije da svoj posao obavljaju kako treba nego kako će da ih oslovljavaju. To su smislile neznalice da leče komplekse. Iskreno, jedina nepobitna titula koja bi trebalo da bude primarna za sve žene je titula majke. Sve ostalo je čista sprdnja. Da li sam ekonomista ili ekonomistkinja, iskreno, zabole me. Važno je da sam trostruka majka. A nisam ni robot a ni robotica ili kako se već kaže
  • Milan NS

    01.04.2024 11:59
    @Rosicka
    "Da, a o tome ce naravno da odlucuje 5% nepravoslavnih?? Sjajno zamisljeno, kao u JAR pre pedeset godina".

    O tome se i radi - iskorenjivanju nacionalizma i fašizma, a brojati krvna zrnca kao što ti radiš jeste u trendu isto kao Nacionalsocijalistička partija 30tih godina prošlog veka.
  • @Маја

    01.04.2024 11:05
    To možeš mačku da okačiš o rep, jer srpski jezik je iskrivljen odavno, deca nepismena, a uticaj modernih tehnologija je doneo i novi jezik. Uzgred, volela bih da vidim onoga ko kaže "odvijač", a ne "šrafciger", koji nisu ni postojali u vreme Stefana Nemanje.
    Jezik je živa stvar, menja se neprekidno. Pametna i odgovorna država ulaže u proučavanje nasleđa, izradu kvalitetnih školskih programa i udžbenika i tako dalje i tako dalje.
  • Миле

    01.04.2024 11:00
    Може мало 'ладне главе?
    Где могу да видим који су аргументи за укидање, а који за "задржавање" поменутог закона? Овакве вести само говоре ко је кога вређао, и људи само даље вређају једни друге. Нема напретка док не почнемо са чињеницама да радимо.
  • Bojan

    01.04.2024 10:51
    SPC se pita oko jezika taman koliko i oko crkve na Limanu.
  • manko

    01.04.2024 10:42
    Kaluđerica - žena-kaluđer
    Monahinja - žena-monah
    Bogorodica - žena-bogorod
  • Eto

    01.04.2024 10:35
    @Vule
    S pozicije gramatike srpskog jezika, jer ovaj jezik ima rodove i uvek ih je imao. E sad patrijarhat je ideologija na koju ste izgleda navikli i po njemu ste se izražavali i toga nam je dosta. Jel jasno sad?
  • Rosicka

    01.04.2024 10:08
    Da, a o tome ce naravno da odlucuje 5% nepravoslavnih?? Sjajno zamisljeno, kao u JAR pre pedeset godina.
  • Hana

    01.04.2024 10:02
    Jezik nije vlasništvo bilo koje institucije, pa ni države. Jezik čak nije vlasništvo ni obrazovanih i pismenih. Jezik je vlasništvo onih koji ga govore. Oni će govoriti kako budu želeli i tu niko ništa ne može, ni zakon, ni crkva. A teza da će promena u govoru učiniti promenu u stvarnosti je odavno u nauci zastarela. U SAD je to već odavno dokazano na primeru rasizma. Postoje odlične studije na tu temu. Ne menja se društvo menjanjem jezika, kao što se ni tradicija ne čuva izbegavanjem svake promene. Sve to je samo zamajavanje na temu "džaba ste krečili".
  • Svako može

    01.04.2024 09:59
    biti rektor
    Mile
    01.04.2024 • 08:41
    Svaka intervencija nad jezikom je politička, bila ona crkvena, nacionalistička ili građanska. Naš jezik je umoran, trebalo bi da stavimo moratorijum od deset godina na njegove izmene.

    Naše je društvo i kultura pod moratorijumom već 35 godina, zaostali smo za ostatkom sveta - i to nam se, nažalost, bas sviđa.
  • Odavno

    01.04.2024 09:43
    Odavno
    Srbi ne pričaju,staro Srpskim jezikom dok u zadnjih 20 godina i ono malo se izgubilo. U “srpskom” govornom jeziku 50% je Tureckih reci 25 % Germanskih dok sada ubrzano se prebacuje na Engleski.Ostali su izvorni kod Goranaca(sarsko prizrenski okrug) i krajevi Vranja.
  • 7/10

    01.04.2024 09:36
    :)
    Srpski jezik:
    Juče sam video dva policajca da se ljube, baš lepo.

    Rodno ravnopravni jezik:
    Juče sam video policajku i policajca da se ljube, baš lepo.
  • Pokojni Čika Franja

    01.04.2024 09:34
    mir, mir, mir — niko nije kriv
    @ Маја

    „Завјештања Стефана Немање”, наслов је књиге коју је деведесетих година двадесетог века написао Миле Медић, књижевник. I ne slažem se s njegovim mišljenjem, ako je njegovo, koje iznosi u knjizi. Prvi Stefan Nemanja je ratovao i osvajao. Nije to činio mirnim, gandijevskim putem, već mačom i ognjem, na taj način utičući na jezike onih koje je pokorio. Drugo, sama reč „morija” iz navedenog odlomka je italijanskog porekla (italijanizam). Prema tome, treba jezik, kao i sve drugo, pustiti da se razvija u miru, i bez napetosti. Pozivanjem na rat mir se ne čuva, već upravo suprotno — pozivanjem na mir.
  • Vule

    01.04.2024 09:31
    " rodno senzitivan jezik" nije jezik, vec ideoloski novogovor.
    Sa kojim pravom, sa koje pozicije moci se meni namece kako cu da govorim?
  • Mile

    01.04.2024 08:41
    Svaka intervencija nad jezikom je politička, bila ona crkvena, nacionalistička ili građanska. Naš jezik je umoran, trebalo bi da stavimo moratorijum od deset godina na njegove izmene.
  • Mija

    01.04.2024 08:41
    Nisam baš srećna zbog naziva koji su ovim zakonom dodeljeni ženama koje se bave određenim profesijama i mislim da mnogi od njih neće zaživeti. To je stvar primene jezika,ali ne vidim šta tu ima da se petlja SPC. Neka oni vode računa o svojim rodno i polno osetljivim službenicima i neka se ne bave zemaljskim stvarima, čak i ako Katica srpska isto propagira. Ova ustanova je odjednom postala glasnogovornik crkve, umesto da našu kulturu vodi napred.
  • .

    01.04.2024 08:29
    Bravo!
  • Маја

    01.04.2024 08:29
    Завештање Стефана Немање
    „Чувајте, чедо моје мило, језик као земљу. Реч се може изгубити као град, као земља, као душа. А шта је народ изгуби ли језик, земљу, душу?
    Не узимајте туђу реч у своја уста. Узмеш ли туђу реч, знај да је ниси освојио, него си себе потуђио. Боље ти је изгубити највећи и најтврђи град своје земље, него најмању и најнезначајнију реч свога језика.
    Земље и државе се не освајају само мачевима, него и језицима. Знај да те је непријатељ онолико освојио и покорио колико ти је речи потро и својих потурио. Народ који изгуби своје речи престаје бити народ.
    Постоји, чедо моје, болест која напада језик као зараза тело. Памтим ја такве заразе и морије језика. Бива то најчешће на рубовима народа, на додирима једног народа са другим, тамо где се језик једног народа таре о језик другог народа.
    Два народа, мило моје, могу се бити и могу мирити. Два језика никада се помирити не могу. Два народа могу живети у највећем миру и љубави, али њихови језици могу само ратовати. Кадгод се два језика сусретну и измешају, они су као две војске у бици на живот и смрт. Док се год у тој бици чује један и други језик, борба је равноправна, кад почиње да се боље и више чује један од њих, тај ће превладати. Најпосле се чује само један језик. Битка је завршена. Нестао је један језик, нестао је један народ.
  • Khm

    01.04.2024 08:28
    Crkva zlo, svaka, uvek bila i uvek ce biti i nema veze sa bogom i verom, samo materijalno, moc i interesi
  • Pantaamon

    01.04.2024 08:24
    Svaka čast
    Sve rečeno kako treba. Svaka čast. Podržavam svaku rečenicu.
  • NadaNS

    01.04.2024 08:13
    NadaNS
    Crkva da se povuče u svoje objekte....
  • Milan NS

    01.04.2024 07:56
    Nije bitno
    ako se kaže "menadžer" ili "menadžerka" već da SPC kao firma (ne udruženje Srba i pravoslavnih vernika) nema šta da podriva Ustav izlaskom iz okvira istog

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna