Autor: Beta

Info
17.06.2024.
07:59
Jedan filipinski brod danas se sudario sa kineskim brodom u Južnom kineskom moru, nedaleko od ostrva oko kojih se spore dve zemlje, saopštila je kineska obalska straža.
  • Б

    19.06.2024 20:28
    Кратка историја спора
    1945 Јапан је капитулирао и морао да врати сва окупирана острва, укључујући и поменута, претходном власнику, а то је Кина, по мировном уговору из 1899. Америчка морнарица је чак помогла (Чанг Каи Шековој) Кини да обележи територију. Онда су 1949 у Кини победили Комунисти, па се став САД преокренуо. Узгред, Тајван и дан данас потражује све поменуте територије и још више. Сев.Вијетнам је 1956 дао подршку НР Кини да преузме све територије. 1975 председник Филипина, отац садашњег председника, посетио је Кину и Мао Цетунг га је замолио да не анектира острва око којих се сад води спор. Узалуд; утицај САД је био прејак. Кина је јачала своју морнарицу, Филипини и Вијетнам су градили вештачка острва. Филипинци су 1999 насукали амерички брод из Другог светског рата у коралној лагуни и око тог брода се сад води спор за који се САД надају да ће прерасти у војни сукоб. 2016 Арбитражни суд је донео пресуду у корист Филипина; Кина није учествовала у процесу и не признаје ни суд ни резултате арбитраже. САД су покушале да примене ту пресуду, била су два америчка носача наспрам једног (тада јединог) кинеског али се Обама повукао у последњем тренутку. 15. јуна је почела примена кинеског закона о забрани прилаза страним бродовима, уз претњу затвором. Од кад је чланак објављен, десила се још већа ескалација: кинеске снаге су се попеле на филипински брод и у физичком обрачуну једном Филипинцу је одсечен прст. Видећемо шта ће бити даље.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna