Info
16.12.2014.
12:19
Jedna nova američka studija ukazuje da bi automobili na električni pogon čije bi se baterije punile strujom iz termocentrala na ugalj još više zagadili vazduh, te bi se pogoršalo i zdravlje ljudi i povećalo zagrevanje klime u svetu.
  • 18.12.2014 07:42
    A zašto je tako?
    Kod nas jesu u manjini ali ne i u drugim delovima sveta. Sve više se zahuktava prelazak na ovaj vid proizvodnje energije. U svetu ne mogu napraviti toliko turbina koliko tražnje ima. Pa šire kapacitete proizvodnje. I nema ništa 100% da štedi prirodu. Ali postoji manje zla od većeg zla. A nađi ti bilo šta, ja ću naći 100 načina kako utiče na okolinu. I apsolutno nije tačno da vetrenjače stvaraju buku. Stvaraju buku i vibracije ovi male vetrenjače u našim dvorištima i kućama. A one velike baš nikakvu buku ne prave. Čovek mi priča, živi u Čikago, tamo tih ogromnih vetrenjača ima na milione. I kaže da se uopšte ne čuju. Znači to je namerna laž protivnika vetrenjača da pravi buku. A migraciju ptica ne može remetiti jer ptice oslanjaju na magnetno polje zemlje, a ne na vetrenjače. A takođe bezbroj primera ima primena solarne energije bez zauzimanja obradive površine. Što više, čak i koristi zemlji. I nema štetne materije jer se prave od silicijuma(peska). Znači vetrenjača i solarna energija nema alternativu i jedino kod ovih ima više koristi nego štete.
  • Jogi Letač

    17.12.2014 16:57
    Ipak su "zelene" tehnologije proizvodnje u manjini, i to će još neko vreme tako ostati. A ni te "zelene" tehnologije nisu baš bez uticaja na životnu sredinu. Doduše ne utiču u tako velikoj meri kao "prljave" tehnologije, ali ako se radi o vetrenjačama, stvaraju buku, mogu da poremete migraciju ptica. Ako su u pitanju solarni paneli, imamo zauzimanje obradivih površina, štetene materije u solarnim panelima koje mogu da dospu u prirodu itd. Naravno, to je mnogo bolje od termocentrala, ali ipak ima uticaja na prirodu, kao uostalom i potrošnja fosilnih goriva.
  • 17.12.2014 09:01
    A zašto je tako?
    To je tako samo kod nas, pošto se mi držimo prastare i najprljavije tehnologije za proizvodnju električne energije koja je već davno prevaziđena u ustalim državama. Pa u Nemačkoj još malo pa su već i nuklearne elektrane prevaziđene, jer će do 2025 biti ugašene sve nuklearne elektrane i biti zamenjene obnovljivim izvorima energije. I tu nema ni gram zagađenja prirode. To treba gledati. A drugo, kako Amerika može dati takve izjave kada Amerika skoro svu električnu energiju proizvodi iz nuklearnih elektrana koja ne ispušta ni gram ugljen dioksida? Znači tu neko žestoko lupa.
  • Jogi Letač

    16.12.2014 21:28
    @Sovra
    Ajde još jednom razmisli. Odi malo do Obrenovca i proveri kako izgleda "mesečeva površina" odnosno deponije pepela iz termoelektrane.
    Isdto tako je poznato da se kod svake konverzije iz jednog vida energije u drugi gubi određeni procent energije. Kod benzinskog motora imamo konverziju hemijske energije (sagorevanje) u mehaničku energiju. Kod elektromobila imamo prvo pretvaranje iz hemijske u mehaničku (sagorevanje uglja stvara vodenu paru pa ona pokreće turbine) onda iz mehaničke u električnu, pa iz električne u hemijsku (punjenje baterija elektromobila) pa iz hemijske u električnu i na kraju iz električne u mehaničku energiju.

    A svako misli kako je električna energija čista, samo uključiš prekidač i tu je. Ali dok se stvori električna energija ...
  • sovra

    16.12.2014 16:09
    aj neka me neko ubedi da ovo istrazivanje nije naruceno od naftnih kompanija i nekog seika

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna