Национални парк је област земље, често у власништву државе у којој се налази, већим делом заштићена од људског утицаја. Национални паркови су заштићена област Међународног удружења за заштиту природе — Категорија II.
Амерички национални паркови широко су отворени за туристе и посетиоце из целог света. Руски тип националног парка има веома строге режиме заштите са конзерваторским приступом (ништа се не дира, све је препуштено природи). Број посетилаца сведен је на 10 до 15 дневно, а паркови су отворени једино за научно-истраживачке активности.
U svakoj oblasti o kojoj se "brinu", zaposleni u JP se trude da sve unište. Malo se pravi novih puteva, a stari se ne održavaju.. U reke se ubacuju neprečišćene otpadne vode, zemlja zagađuje opasnim otrovima koji se odbacuju ili zakopavaju bez ikakvog nadzora, zdravstvo nam se raspada- kao i cela infrastruktura, a naši domovi zdravlja su lošiji od evropskih veterinarskih ambulanti.Ggradsko Zelenilo koje ima monopol nad zelenim površinama, nije sposobno ni da redovno zaliva zelene površine, grad je prljaviji no ikad, mada Ćistoća ima preko 600 zaposlenih, u Zoohigijeni muče i ubijaju životinje i od ukupnog budžeta od 75 miliona, oko 1 milion se troši na hranu i lekove za pse zbog kojih su formirani i koje treba da zaštite, masovno se seku najzdravije šume i ostavljaju stara, trula stabla.
Mada smo već prezaduženi, država u naše ime uzima, ogromne kredite da bi isplaćivala neopravdano velike plate zaposlenih (i nezaposlenih) u administraciji...
Ovi što uništavaju sve oko sebe, budućnost naše dece i nas samih, neće se sami urazumiti.
A uveliko je vreme da ih neko urazumi. Nisu oni sposobni ni sebe da organizuju, a državu još manje.
@Zlatko
g.Zlatko za vasu informaciju vi ste izgleda pomesali Kamenicki park i Frusku goru, jer da ste stvarno bili na Fruskoj gori primetili bi sigurno taj horor sta se tamo desava.
Dragi komentatori,
evo da I ja dam nekakav komentar u vezi gore napisanog teksta. Davno su me ucili na sumarskom fakultetu (koliko seze moje pamcenje) da je nacionalni park zasticen, uobicajeno neizmenjen, prostor neprocenjivih vrednosti, kojeg cine jedan ili vise ekoloskih sistema.
Pored kulturno-istorijskih, odgojno-obrazovnih, rekreativno-turistickih, glavna iliti prvobitna funkcija nacionalnog parka je ocuvanje orginalnih/izvornih vrednosti.
Fruska Gora je od neprocenjive vrednsti jer:
-prociscava vazduh
-stiti naselja I ceste od vetrova I sneznih nanosa
-stiti od buke
-prociscava vode I regulise vodni system
-cuva zivotinjski I biljni svet.
Iz upravo navedenih razloga, moja malenkost se protivi cistoj seci na podrucju Fruske Gore jer nije isto raditi istu u sumama ili u nacionalnom parku.Posledice takvog cina mogu biti katastrofalne.
Pored toga što je Fruška gora šuma, ona je i nacionalni park.
U civilizovanom svetu u nacionalnim parkovima se ostavlja prirodi da učini svoje, uz što manji uticaj čoveka na njega, baš zato da se vidi šta to priroda zna da uradi i na koji način to radi. Posetioci nacionalnog parka onda dolaze u taj park i to posmatraju i uče jer je to i osnovna svrha nacionalnog parka. Upravljač nacionalnog parka je tu samo da bi sačuvao park pre svega od drugih ljudi (od drugih vrsta ne mora) i obezbedio prirodi da uradi svoj posao koji ona to radi već milionima godina.
Medjutim, naš upravljač je naravno pametniji od prirode i valjda on zna šta je najbolje za Frušku goru i kada treba nešto saditi ili seći. Ali u tom slučaju to nije uticaj prirode već je to uticaj čoveka koji eto zaboravlja da nije u šumskom gazdinstvu kojeg je on posadio već da je u nacionalnom parku kojeg je posadila priroda.
Zato gospodo iz NP "Fruška gora" nemojte svoju pohlepu pravdati "pametnom sečom" i koje kakvim glupostima, već radite svoj posao. Čuvajte nam i ne secite Frušku goru. Prosto da ne može biti prostije. Ustvari, možda bi je najviše sačuvali da NE radite ništa.
Imal odje izbjeglica a da voli ovu Vojvodinu, novu domovinu? Ja vjerujem da ima! Nisam zaboravio kada je ovaj Pajtic predao Vojvodina Sume u ruke beogradjana. Ima i onih koji su dosli kao iz Copiceve osme ofanzive ali cvrsto vjerujem da nas ima koji mozemo ustat i pobunit se protiv ovih od dole sto nas nikad nisu ni prihvatili.
Sada mi je jasno zasto je bila slaba ponuda uglja letos. A dunavca ni za lek. Stigla direktiva. Bice Vojvodina reublika al kada se sve upropasti i opustosi.
Drvo u zivotu niste posadili. Preko veza ste upali u cuvarske sluzbe. Ni po babu ni po stricevima...vec kako zemo kaze. Nemojte vise braniti Frusku od nelegalne sece. Sve sto ste u zivotu branili...proterali vas, pokrali, jos vas kradu a vi im slike ljubite. Decu su vam proterali iz drzave ej! Je..la vas drva crci cete ne od zime vec od skoticluka.
Ajjajaaaaaaaaa koliko komentra zabrinutih ekologa i ljubitelja prirode za koje mogu levu ruku da dam, da sigurno nisu bili na Fruškoj gori od prošlogodišnje prvomajske žderancije roštilja. Kao neko ko svoje svo slobodno vreme provodi na Fruškoj gori i u njoj, odgovorno tvrdim da ima istine u ovome što tvrde iz "nacionalnog parka" da su pojedina stabla "prestarila" i da su za seču. Ko god šeta šumom van obeleženih i pročišćenih planinarskih staza i asflatnog puta, a dobronameran je i iskren, može da posvedoči da ima jako put stabala koji padaju sami od sebe, od starosti, bolesti, truleži.
Потпуно се слажем са колегама коментаторима. И са колегиницама се слажем. Како су кренули да секу Фрушку Гору, упропастиће нас више него што је Марија Терезија упропастила Славонију сечом храстове шуме. Јесте да је направила првокласан намештај у Шенбруну, али зар није могла да води рачуна о томе да шуме нису само стабла, већ је то цео еко-систем флоре и фуруне.
Ви што сечете шуме, бандо лоповска, зар не мислите на то како ће веверице да сређују јежеве. Такође, како каже колега „Djura“, нормално је да се он увек са Фрушке Горе враћа скењан, због варвара који немају где, него кењају тамо по србијанским ливадама реметећи мирис одрживог еко система.
Зато свим тим дрвосечама треба у старту укинути пензије, а новац који су зарадили таквом дивљачком сечом, уплатити у ММФ, и самим тим смањити рату коју треба да плаћају њихови унуци да би раздужили те мегаломанске дугове.
Најважније је то да треба народ образовати, објаснити му то да није све у реду оно што се у Европској Унији ради. Ако Немци секу шуме око Универзитета у Хајделбергу, не значи да и ми треба исто као они, банално као жаба када диже ногу да се поткива као коњ.
Što se tiče šume vraćene manastirima, dobar deo je obrijan pre nego što je vraćen, ali izgleda da još nije sve vraćeno pa su Vojvodinošumci pohitali po testere.
Nije ovo problem NP, ovo je problem drustava, jedne drzave i jednih ljudi.
Mi smo bolesni jednom gadnom i tesko izlecivom bolescu. Jedini lek za to je najstrozije kazne za sprovodjenje ovakvih i slicnih mera.
Na zalost riba ne smrdi od repa, ona smrdi od glave.
Kada bi svako od nas ocekivao da vise nikad ne dovije posao i bude mu ukinuta penzija za ovakav i slican bezobrazluk, mozda i samo mozda ce nam biti bolje.
Poznata su nam sađenja onih palac mladica po Novom Sadu i dokle su izrasla takva sađenja.
Komšija, posečem ti ja taj hrast, gadan je, socijalistički - i lepo ti posadim onu palac mladicu, važi?
Ovoga je oduvek bilo na Furskoj gori. Uvek je bilo iznenadjenja i novih posecenih delova sume, pa cak i pored maratonskih staza. Sada su izgleda "zemljaci" ukapirali da imaju apsolutnu vlast i da mogu da krenu u masovnije unistavanje sume. Posle ide betoniranje iste. Ali sta vas ovo cudi? Eno srusise stare zgrade i spomenike i grade nekakvu sega mega palatu u sred centra. I nikom nista...
Šuma ne nastaje sađenjem posečenog drveća. Šuma nisu samo stabla, nego ceo jedan ekosistem flore i faune. Ovom sečom nanosi se TRAJNA ŠTETA fruškogorskim šumama.
Nisam strucnjak za ovu oblast ali znam da se sve ovo desava nakon vracanja suma popovima. Dub, bukva treba mnogo decenija da naraste kao lepo drvo a takvo zdravoposeceno drvece se prodavalo ne za gradju vec za ogrev.
Ако Фрушка Гора има статус националног парка, онда се поставља питање како је уопште дозвољена сеча, без обира о старости стабала? Као неко ко повремено планинари могу само да потврдим оно што је написано у многим коментарима. Шума се сече и уништава, а не можемо баш видети да се обнавља.
Nadavno sam prosla putem od Venca prema Zmajevcu.
Zaprepastila sam se koliko je stabala poseceno i kako je šuma proredjena.
Stvarno tuzno kako se preduzece krije iza termina planska seca.
Trebace decenije da šuma povrati stari izgled ako je pre toga potpuno ne uniste.
2017. Vozač rikše iz Bangladeša, živi je dokaz da mali doprinos može imati i te kakav značaj. Od svoje 12. godine, on svaki dan sadi po jedno drvo. U proteklih 48 godina posadio je više od - 17.500 stabala!!!
Moj profesor hemije je u jednom nevezanom razgovoru o hemijskoj industriji pre 40 godina rekao: Sve će to šume platiti. Tada mi to nije bilo jasno, ali danas uviđam smisao. Šume su blagoslov sa neba da se poseku i prodaju: ništa ne ulažeš-čista lova
Piše i priča se o tome već dugo. Žurim na svoj privremeno-povremeni posao i neću o osnivaču parka i čiji bi to NP trebao opet da bude pa ću reći samo - biće to uskoro jedna lepa srbijanska livada.
skreno bih i pažnju na to da drvoseče iza sebe u šumi ostavljaju velike količine smeća (plastična ambalaža, ambalaža od motornog ulja,...) te da po grebenskom putu na mestima gde se vrši utovar debla u šlepere ostaju ogromne fleke od ulja i goriva.
isto tako, šumski putevi po kojima se izvlači drvo se retko kada vrate u stanje u kom su bili pre toga (ostaju duboki koltrazi, sitno i krupnije granje...).
katstrofa...
U poslednjih 15 godina, baj jednom nedeljno sam u Fruškoj gori. Desi se i dva do tri puta nedeljno. U grubo, oko 1000 izleta, planinarenja i vožnji bickla. U tom periodu sam prošao preko 30.000 km. fotografisao preko 10.000 slika i snimaka. Ni na jednoj slici se ne vide novi zasadi, a ni svojim očima ih nisam video, pa trvdim da gospoda iz NP, da prostite "ne govore istinu". Pre dvadesetak dana sam na potezu Vrdnik - greben, naišao na ogoljeni predeo u kojem su tri stara trula drveta ostala uspravna, a dva zdrava drveta sa oznakom markacije maratona, su isečena i spremljena za izvlačenje. Imam fotografija koje dokazuju ono što navodim, ali na žalost, neće im se suditi, a trebalo bi. Da li znate da izvozimo drvo u neke zemlje EU, a najmanje smo pošumljen region na kontinentu. Okretajne leđa ovom problemu, će uskoro da košta i nas, i našu decu.
Kakvo očuvanje životinjskog sveta kada usred zime sečete? Pa gde će veverice i ježevi bando lopovska? Sišli ste sa raznih čuka i samo za loženje na tuđa drva znate, vratite se odakle ste došli pa tamo secite ako imate šta! A zgrada u Kamenici renovirana, vozni park obnovljen, sve od seče, ne biste slučajno neki rasadnik otvorili? Ne zna se ko je gori, da li ovi iz Nac parka ili iz Vojvodina šuma.
Gledanje i ćutanje ovog naroda može da se tumači isključivo na jedan način.
"Gledam, pa prosto ne verujem šta rade?!"
Jer, nismo navikli na divljake, koji samo o svojoj stražnjici razmišljaju.
Tu nas je zatrovao socijalizam, razmišljanjem da i drugi misle o zajednici i da to nisu primerci koji samo za sebe znaju.
Uvek očekujemo pametne ljude na funkcijama.
A sve vreme dobijamo suprotno.
Imam jedno pitanje za Inženjera šumarstva i pomoćnika direktora Nacionalnog parka "Fruška gora" Konstantin Plužarevića, kako to da prastara stabla koja sečete mogu da dobiju klasu I ili klasu II kvaliteta???
jel neko video šta su uradili sa drvećem zbog brze pruge? isekli šumu od Sremskih karlovaca do čaortanovaca, ogolili zemlju skroz, uništili iskopine iz rimskog doba i to je kao u redu, sad će još i stanice da nam ukinu
to je deo zajedničkog projekta Ministarstva za sečenje šuma i Ministarstva za proizvodnju lažnih univerziteta. tako su i Nemci prvo posekli sve šume u okolini Hajdelberga, da se bolje vidi Univerzitet na snimcima iz drona, koji će biti glavni za privlačenje stranih studenata... NOT
Sve je po planu, a plana nema ili je iz davnog prošlog vremena. Pitajte ih kada su poslednji put detaljno merili koliko hektara šume ima na Fruškoj. Na Fruškoj gori već godinama ponavljaju podatak da postoji oko 20000 hektara šume. Podatak je još sa početka 70-tih a od tada je šuma neverovatno degradirana. U međuvremenu nisam primetio da je neko precizno premerio te hektare, a oni su bitni jer im je to opravdanje za seču. Evo jedne proste računice. Godišnji prirast listopadne šume iznosi oko 3 kubna metra po hektaru, što znači da je ukupni prirast drvne mase na Fruškoj Gori po tim starim podacima oko 60000 kubnih metara. Nacionalni park svake godine zvanično seče u proseku 50000 kubnih metara drveta (ko zna koliko još nezvanično), a svi svetski standardi u šumarstvu govore da ako želimo da nam šuma bude održiva, ne bi smeli seći više od trećine prirasta, što je oko 20000 kubnih metara. Jadna je naša Fruška Gora sa ovakvim nacionalnim parkom.
Naravno da se sve radi u skladu sa planom i strategijom.
Plan je da se za što kraće vreme namakne što više para, a strategija je da se što više naseče (povećanje prihoda) a da se ništa ne pošumljava (smanjenje rashoda).
Ako je ono kod Vrdnika planska seca suma, ja sam onda astronaut! Sta ima planski u tome da dodjes i ogolis celo jedno podrucje gde nakon toga postoji samo nepristupacna shikara!? Fruska gora je vec toliko retka da vise lici na onaj jadni limanski park nego na sumu. Ja sve redje odlazim gore posto se svaki put iz setnje vratim skenjan kada vidim kako se "vodi racuna" (o svojim dzepovima na stetu cele nacije). Zlotvori!
Ja stvarno ništa ne znam o održavanju šuma, pa sam uzeo da malo pročitam po internetu i nađem šta znači "prestarelost sastojine".
Iz onog što sam pronašao to je termin kojim se označava drveće koje je toliko staro da je neupotrebljivo u drvnoj industriji, pa ga treba uklanjati da ne bi trošilo prostor, vodu, minerale, itd. koje bi mogli otići mlađem i kvalitetnijem drvetu. To mi sve deluje sasvim u redu ako pričamo o šumi koja se gaji za potrebe industrije.
Fruška Gora je nacionalni park, i svrha nacionalnog parka nije industrija nego upravo suprotno. Bezbroj vrsta gljiva, životinja, i biljaka žive isključivo od trulog drveta odnosno "prestarele sastojine" i kad ovi to odseku šta će onda biti sa tim? Nije poenta samo u tome da bude drveta već da se očuva stanište i raznovrsnost živog sveta.
Ako ima neko među komentatorima ko se razume u šumarstvo da nam svima bolje da pojasni situaciju jer ovako kako je, objašnjenje koje je dao direktor NP uopšte nema veze sa problemima na koje ukazuju ljudi
Godinama planinarim i nisam video da su ovi
iz Nacionalnog parka nesto zasadili,
a da znaju da poseku, tu im nema ravnog.
Ova SNS garnitura u NP "Fruska gora"
ne razlikuje hrast od popinog praseta.
Dok u Evropi možeš videti kako staro drveće podupiru sa svih strana, da ga što duže sačuvaju i održe u životu, naše drveće, bez milosti, seku, a to se i na fotografijama vidi. Da nam neprijatelji zaposednu državu ne bi se ovako odnosili prema njoj. Država, umesto da nekim merama onemogući grejanje drvetom, na primer povećanjem cene ili subvencijom grejanja na gas, podstiče ovakvo besomučno trošenje budućnosti.
Kakva prestarela šuma? To je sve 40 godina maksimalno. Keš je u pitanju, a seča šume je najbedniji izvor prihoda, najniži oblik "ekonomije". Jedino neko ko se skotrljao s brda može da vidi korist od brijanja Fruške gore. Je*i ga, nije njihovo, a dobro je za furunu.
Ništa me ne čudi u ovoj državi nesavesnih i grubih ljudi. Ova donja slika iz FG liči na deo Dunavskog parka, odmah na ulazu sa Bulevara Mihajla Pupina - mrtva stabla u blatu, blato i po šetnoj stazi. Taj deo parka je takav od formiranja klizališta u decembru, ali niko iz Gradskog zelenila i čistoće nije našao za shodno da to uljudi, upristoji.
mogu nekako i da razumem sto seku treba svakako i posumljavati gde je poseceno ali ne lipom i topolom nego bukvom i hrastom kakve su i posekli, sta cemo deci ostaviti ?!?!?!
Nadjite jedno debelo drvo na Fruskoj Gori. Jedno.
Sve same grancice, najdeblje drvo ko butina odraslog coveka...i na sve to vi mislite da treba jos seci.
Duga ruka nečijeg uticaja, da ne krivim partiju baš odmah.
Neko će da se nafatira.
A "stručnjaci", ne sumnjam da su diplomom overili smrtnost svakog stabla.
Drva nam i ne trebaju kiseonik će nam proizvoditi najnoviji modeli smartfona.
Oni napredniji, disaće direktno iz auspuha.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Seča drveća na Fruškoj gori zbog starosti, planinari se bune
Autor: Zoran Strika - strika@021.rs
Novi Sad
•20.03.2018.
•16:05 > 11:27
Komentari 59
dddd
Амерички национални паркови широко су отворени за туристе и посетиоце из целог света. Руски тип националног парка има веома строге режиме заштите са конзерваторским приступом (ништа се не дира, све је препуштено природи). Број посетилаца сведен је на 10 до 15 дневно, а паркови су отворени једино за научно-истраживачке активности.
piksu
Mada smo već prezaduženi, država u naše ime uzima, ogromne kredite da bi isplaćivala neopravdano velike plate zaposlenih (i nezaposlenih) u administraciji...
Ovi što uništavaju sve oko sebe, budućnost naše dece i nas samih, neće se sami urazumiti.
A uveliko je vreme da ih neko urazumi. Nisu oni sposobni ni sebe da organizuju, a državu još manje.
Mickey
g.Zlatko za vasu informaciju vi ste izgleda pomesali Kamenicki park i Frusku goru, jer da ste stvarno bili na Fruskoj gori primetili bi sigurno taj horor sta se tamo desava.
Јоја Дрвар
cure
Zorana
evo da I ja dam nekakav komentar u vezi gore napisanog teksta. Davno su me ucili na sumarskom fakultetu (koliko seze moje pamcenje) da je nacionalni park zasticen, uobicajeno neizmenjen, prostor neprocenjivih vrednosti, kojeg cine jedan ili vise ekoloskih sistema.
Pored kulturno-istorijskih, odgojno-obrazovnih, rekreativno-turistickih, glavna iliti prvobitna funkcija nacionalnog parka je ocuvanje orginalnih/izvornih vrednosti.
Fruska Gora je od neprocenjive vrednsti jer:
-prociscava vazduh
-stiti naselja I ceste od vetrova I sneznih nanosa
-stiti od buke
-prociscava vode I regulise vodni system
-cuva zivotinjski I biljni svet.
Iz upravo navedenih razloga, moja malenkost se protivi cistoj seci na podrucju Fruske Gore jer nije isto raditi istu u sumama ili u nacionalnom parku.Posledice takvog cina mogu biti katastrofalne.
Pozdrav!
-
mrva
Futog
Limanac
U civilizovanom svetu u nacionalnim parkovima se ostavlja prirodi da učini svoje, uz što manji uticaj čoveka na njega, baš zato da se vidi šta to priroda zna da uradi i na koji način to radi. Posetioci nacionalnog parka onda dolaze u taj park i to posmatraju i uče jer je to i osnovna svrha nacionalnog parka. Upravljač nacionalnog parka je tu samo da bi sačuvao park pre svega od drugih ljudi (od drugih vrsta ne mora) i obezbedio prirodi da uradi svoj posao koji ona to radi već milionima godina.
Medjutim, naš upravljač je naravno pametniji od prirode i valjda on zna šta je najbolje za Frušku goru i kada treba nešto saditi ili seći. Ali u tom slučaju to nije uticaj prirode već je to uticaj čoveka koji eto zaboravlja da nije u šumskom gazdinstvu kojeg je on posadio već da je u nacionalnom parku kojeg je posadila priroda.
Zato gospodo iz NP "Fruška gora" nemojte svoju pohlepu pravdati "pametnom sečom" i koje kakvim glupostima, već radite svoj posao. Čuvajte nam i ne secite Frušku goru. Prosto da ne može biti prostije. Ustvari, možda bi je najviše sačuvali da NE radite ništa.
Izbjeglica
Nervirach
jeb...la vas drva
Futog
Zlatko
Мунгос
Ви што сечете шуме, бандо лоповска, зар не мислите на то како ће веверице да сређују јежеве. Такође, како каже колега „Djura“, нормално је да се он увек са Фрушке Горе враћа скењан, због варвара који немају где, него кењају тамо по србијанским ливадама реметећи мирис одрживог еко система.
Зато свим тим дрвосечама треба у старту укинути пензије, а новац који су зарадили таквом дивљачком сечом, уплатити у ММФ, и самим тим смањити рату коју треба да плаћају њихови унуци да би раздужили те мегаломанске дугове.
Најважније је то да треба народ образовати, објаснити му то да није све у реду оно што се у Европској Унији ради. Ако Немци секу шуме око Универзитета у Хајделбергу, не значи да и ми треба исто као они, банално као жаба када диже ногу да се поткива као коњ.
Đole
Dođoš
Upućen
Earth
Mi smo bolesni jednom gadnom i tesko izlecivom bolescu. Jedini lek za to je najstrozije kazne za sprovodjenje ovakvih i slicnih mera.
Na zalost riba ne smrdi od repa, ona smrdi od glave.
Kada bi svako od nas ocekivao da vise nikad ne dovije posao i bude mu ukinuta penzija za ovakav i slican bezobrazluk, mozda i samo mozda ce nam biti bolje.
https://weheartit.com/entry/176374550
тако то
Стигла зорка а стигла и моторка.
Сјеци није ти то ђед посад'јо.
Titov goran
Komšija, posečem ti ja taj hrast, gadan je, socijalistički - i lepo ti posadim onu palac mladicu, važi?
Maratonac
nele
Vlada
Gladius et anus
ON SALE
Dovidjenja prijatno
Novosadjanka oduvek
biciklista
Иван Грозни
Zikina sarenica
Maja
Zaprepastila sam se koliko je stabala poseceno i kako je šuma proredjena.
Stvarno tuzno kako se preduzece krije iza termina planska seca.
Trebace decenije da šuma povrati stari izgled ako je pre toga potpuno ne uniste.
Koriolan
Miško
Nedjo od Janjetine
T.T.
Cale
Joka
leva kurbla
isto tako, šumski putevi po kojima se izvlači drvo se retko kada vrate u stanje u kom su bili pre toga (ostaju duboki koltrazi, sitno i krupnije granje...).
katstrofa...
Kokakole
Novosađanin
Ua testeraši!
Pionir
"Gledam, pa prosto ne verujem šta rade?!"
Jer, nismo navikli na divljake, koji samo o svojoj stražnjici razmišljaju.
Tu nas je zatrovao socijalizam, razmišljanjem da i drugi misle o zajednici i da to nisu primerci koji samo za sebe znaju.
Uvek očekujemo pametne ljude na funkcijama.
A sve vreme dobijamo suprotno.
LaneNS
ggg
Sremac
Mene cudi kako mi bezmudo cutimo na svaku njihovu svinjariju i koliko smo servilan i glup narod.
Ne da me cudi nego me i boli!
ex chapman
Damir
dule
Plan je da se za što kraće vreme namakne što više para, a strategija je da se što više naseče (povećanje prihoda) a da se ništa ne pošumljava (smanjenje rashoda).
Djura
marko
Iz onog što sam pronašao to je termin kojim se označava drveće koje je toliko staro da je neupotrebljivo u drvnoj industriji, pa ga treba uklanjati da ne bi trošilo prostor, vodu, minerale, itd. koje bi mogli otići mlađem i kvalitetnijem drvetu. To mi sve deluje sasvim u redu ako pričamo o šumi koja se gaji za potrebe industrije.
Fruška Gora je nacionalni park, i svrha nacionalnog parka nije industrija nego upravo suprotno. Bezbroj vrsta gljiva, životinja, i biljaka žive isključivo od trulog drveta odnosno "prestarele sastojine" i kad ovi to odseku šta će onda biti sa tim? Nije poenta samo u tome da bude drveta već da se očuva stanište i raznovrsnost živog sveta.
Ako ima neko među komentatorima ko se razume u šumarstvo da nam svima bolje da pojasni situaciju jer ovako kako je, objašnjenje koje je dao direktor NP uopšte nema veze sa problemima na koje ukazuju ljudi
Kecmar
iz Nacionalnog parka nesto zasadili,
a da znaju da poseku, tu im nema ravnog.
Ova SNS garnitura u NP "Fruska gora"
ne razlikuje hrast od popinog praseta.
Mina
Mikica
Agronom
Slika i prilika
karlovcanin
Rezimski
Sve same grancice, najdeblje drvo ko butina odraslog coveka...i na sve to vi mislite da treba jos seci.
/
Ime
Neko će da se nafatira.
A "stručnjaci", ne sumnjam da su diplomom overili smrtnost svakog stabla.
Drva nam i ne trebaju kiseonik će nam proizvoditi najnoviji modeli smartfona.
Oni napredniji, disaće direktno iz auspuha.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H