Novi Sad
29.09.2012.
11:44
U narednih tri do pet godina realno je da i Univerzitet u Novom Sadu uđe na Šangajsku listu, među 500 najboljih univerziteta u svetu, izjavio je pomoćnik ministra prosvete zadužen za naučno-istraživački rad Tibor Sabo.
  • 14.12.2012 12:59
    Ana, student elektrotehnike
    @ kolikojaznam

    Ti samo misliš da znaš, a to što favorizuješ svoj fakultet, a omalovažavaš bez izuzetka ostale, pokazuje bestijalnu narcisoidnost.
    Eto, npr. moj momak je završio DIF, magistrirao i prošle godine se upisao na "moj" fakultet i vanredno dobro mu ide.

    p.s.
    Ti samo konkuriši za DIF u Beogradu, pokušaj da položiš prijemni, ništa drugo!Ne moraš da magistriraš! :)
  • Student

    01.10.2012 20:13
    Pusti snovi
    Čovek koji je ovakvu glupost izjavio živi u svetu snova. Neka ode na mesec dana na neki od univerziteta u Americi, Velikoj Britaniji, Italiji, Švedskoj, Danskoj... Neka ode na Univerzitet u Ljubljani! Daaaaaaleeeeeekooooo smo mi od 5000 najboljih univerziteta na svetu!

    Kada se profesori spuste na zemlju, shvate da su u USLUŽNOJ delatnosti i da oni imaju posao zbog studenata (a ne da su studenti tu zbog njih, kako nadmeno veruju), kada osavremene programe (a ne da učimo iz knjiga iz 1984), kada ulože u opremu (a ne da studenti iz inostranstva misle da imamo MUZEJE na fakultetima), ma kada uvedu GREJANJE na sve fakultete, onda neka pričaju nešto.

    Ovako neka ćute i budu srećni što neko uopšte i studira ovde. Da smo svi puni para, pa 3% ljudi ne bi studiralo ovde.
  • FTN

    01.10.2012 18:31
    @Docent Na FTN-U
    Ne moze se reci da profesori imaju previse obaveza da bi se mogli posvetiti pisanju radova. Osim toga, kazete da asistent drzi jedne iste vezbe nekoliko puta, a profeor svako predavnje mora posebno da priprema. Kako to? Situacija je sasvim obrnuta. Profesori predaju jedno te isto godinama. Menjaju se samo nazivi predmeta.
  • Dajana

    01.10.2012 01:32
    Niste vi bili na medicinskom, pa da vidite nepotizam. Koliko se samo prezimena ponavlja mozete proveriti i na sajtu fakulteta, pocevsi od katedri pa sve do prijemnih lista. A mnoga od njih su vrlo specificna, retka Ne tvrdim da sva ta deca, braca, sestre itd. nisu dobili posao, pa i mnogo vise od toga (a pre toga zavrsili studije lako) nezasluzeno ali nakon toliko bracno-familijarnih, kumskih, pobratimskih i slicnih veza kako da se ne stvori utisak nadvladanosti i sumnje? Neminovno se mnogima stvara mnogo komfornije okruzenje, pravo porodicno, i usadjuje im se osecaj bar nijansirane nadmoci.

    Al takcva nam drzava... I narod.
  • nekad student ...

    30.09.2012 21:32
    Sangaj je daleko
    a evo zasto. BG univerzitet je naterao sve institute u BG i okolini da moraju OBAVEZNO da pisu u adresi "Univerzitet u BG" u radovima. E sada, kada uzmete u obzir koliko ima instituta u BG (Vinca, Institut za fiziku u Zemunu, Opservatorija, Institut za kukuruz, Institut Batut, Institut Cerni ... i jos gomila drustvenih instituta i ostalih instituta), onda vidite kakvu oni imaju bazu za naucne radove(po broju). A to je jedan od vaznih kriterijuma za ulazak na sangajsku listu. Znam da su ljudima po BG institutima skidali i po 30 % od plate ako nisu u adresi na radu napisali "U of BG" ..... harac.

    U celoj Vojvodini nema dva instituta koji mogu da podrze U of NS, tako da nema sanse da NS udje na sangajsku listu.
  • Nikola

    30.09.2012 20:12
    manje filozofije
    Ovde uopste nije pitanje koliko ko pise naucnih radova vec u primenjivosti znanja koje fakulteti obezbedjuju studentima. Naime, posle zavrsenih novosadskih fakulteta, covek moze samo da sedne i da place kada otvori i oglase i vidi da se traze stvari koje student nije ni cuo u toku predavanja a kamoli ovladao njima. Kome trebaju stotine studenata koji vladaju samo teorijom i sa kojom ne mogu nigde u privredi da se zaposle??? Umesto da skolujemo i pravimo kadar koji sutra moze da se zaposli i doprinosi proizvodnji u kompanijama, mi skolujemo stotine turizmologa, pravnika, filozofa, jezicara i sociologa a ono malo informaticara sto izadje fakulteta nemaju pojma o novim tehnologijama kada rade po programima iz 1978. Sramota za novosadske fakultete jer proizvode nesposobne kadrove! I jos bi na neku listu. Dao bi im ja katanac a ne mesto na listi.
  • Posmatrac sa UNS

    30.09.2012 19:05
    @ Docent FTN
    Dragi kolega je donekle u pravu. Na nasem univeritetu imamo svega i svacega. I dobrog i loseg. Lose stvari se nekako lakse i brze uocavaju, a dobre se opet najcesce podrazumevaju, pa se o njim i ne prica previse.
    Mislim da je preambiciozno da se UNS u skorije vreme nadje na Sangajskoj listi. Smatram da bi tome trebala da prethodi korenita reorganizacija i da univerzitet postane institucija. Trenutno je to vise savetodavno i koordinaciono telo.
    Elitni studenti vec na 2-3. godini znaju na kom ce inostranom univerzitetu nastaviti master i PhD studije. Deo preostalih odlicnih studenata nekako nadje svoje mesto na fakultetima i institutima. Ali vecina biva prepustena sama sebi.
    Ono sto bode oci je nekada puzajuci, a danas agresivni nepotizam. Profesorske dece ima na svim katedrama i gotovo po pravilu ona se bave istim naucnim oblastima kao i roditelj/i. Cast izuzecima, ali to su najcesce beskrupulozni mediokriteti koji izbegavaju obaveze, ali zato imaju neverovatnu naucnu produkciju i meteorsku prohodnost. Igrom slucaja, na naucnim radovima uvek su sa najblizom rodbinom. Niko ne sme da ih dira, jer su omladinci zenica oka.
    Steta je sto se vecina uvazenih profesora povukla u svoje kabinete i sto se izgubio akademski entuzijazam i altruizam. Nauka zavisi materijalnih ulaganja, ali sustina je ipak u duhu - genijalnost, inovativnost i umni i istrazivacki rad.
  • Univerzitetski profesor

    30.09.2012 12:18
    Ne razumem cemu toliki broj minusa, pa cak i prozivke. Ni ja nisam pisao radove, i sta mi fali. Niko se od studenata i kolega nije bunio. Studenti su bili zadovoljni, verujuci da je ono sto im predajem bas ono sto im treba. Isto sam mislio i ja. I dan danas su ponosni sto su diplomirali na Novosadskom univerzitetu. Zasto bi sada "moje dete" radilo drugacije.
    PS1 Oni kojima je do SCI lista, neka potraze drugi, a ne novosadski univerzitet. Ne moze i jare (fakultet na par autobuskih stanica od kuce, ili od tetke/chiche u Novom Sadu) i pare (svetski standardi).
    PS2 Inace sam sa FTN-a.
  • @Profesor na Filozofskom - od

    30.09.2012 12:08
    Odgovorno tvrdim da, osim par osoba sa psihologije, na FF niko i ne objavljuje radove u casopisima sa SCI liste.
  • @asistent - asistent

    30.09.2012 12:06
    "... novac ministarstva je sedam, osam puta veci od pokrajinskog..." Umes li ti da citas? Jesu pare od republickog ministarstva puno vece, ali ih dobijaju, u istom iznosu i nastavnici iz Vojvodine + deo od pokrajinskog ministarstva. Deo od pokrajinskih para ne dobijaju nastavnici van Vojvodine. Zato onda NS nije u 500 a BG jeste? Mozda upravo zato sto su im asistenti poput tebe (neki bi rekli "negativna selekcija").
  • Profesor na Filozofskom

    30.09.2012 11:27
    odgovorno tvrdim da
    Odgovorno tvrdim da moje kolege same pisu svoje radove: profesori svoje, asistenti svoje, i svako se potpisuje svojim imenom, a koautorstvima se pristupa onda kad je rad zaista napisan pola-pola.
  • docent na FTN-u

    30.09.2012 09:29
    @svima koji misle da nesto znaju, a ne znaju
    Citam ove komentare i cini mi se da vecina citalaca neke pretpostavke iznosi kao istine. Za slucaj da nekog zanima, situacija je sledeca:
    -FTN jeste kvalitetan fakultet, ali broj radova sa sci liste je daleko manji nego na primer, na pmf-u, jer da bi se objavili radovi iz tehnickih oblasti, neophodna je vrhunska savremena tehnologija i redovna poseta svetskih konferencija, za sta naravno, ni priblizno nema novca. Dok je za pisanje radova iz npr. matematike, najbitinje nabaviti dobru literaturu, sto je neuporedivo jevtinije.
    Dakle, za pisanje aktuelnih radova iy oblasti tehnike, osim ljudi, neophodno je i ogromno ulaganje u opremu i prakticne projekte.
    -Ministarstvo finansira pisanje radova kroz naucno istrazivacke projekte, i to dobro.
    -TAcno je da aisitenti imaju mnogo vise obaveza od profesora, ali i profesori imaju previse obaveza da bi se mogli posvetiti pisaanju radova. Osim toga, posao asistenta je, na zalost, 'da radi sve sto mu profesor nalozi' (citiram pravilnik). Treba uzeti i u obzir to da asistent drzi jedne iste vezbe nekoliko puta, a profeor svako predavnje mora posebno da priprema, a cesto osmisljava i vezbe.
    -Pisanje radova nije nesto 'bezveze'. Profesor koji dostize rezultate koje objavljuje na sci listi, narocito u vrhunskim casopisima, strucniji je od onog koji ih ne moze da ih objavi. Rad za vrhunski casopis (M21) mora stvarno da ima dobre originalne rezultate. Nemoguce je objaviti makarsta.
    -Profesori jesu direktno uslovljeni da pisu radove jer im od toga zavisi izbor u zvanje (tj. posao). To je uvedeno nedavno (pre oko 5 godina), upravo da bi se povecao broj radova i da bi Univerzitet postao svetski priznat.
    -Stariji profesori imaju manji broj radova sa sci liste, delom, jer njih niko nije ni terao ni placao da ih pisu.
    -Visoke skole nisu deo Univeritet u NS.
    Eto :)
  • asistent

    30.09.2012 09:20
    asistent
    @@Anonimus - asistent

    1. Prema zakonu o visokom obrazovanju asistenti imaju obavezu da odrze 20 casova nedeljno. Da, neki profesori rade na privatnim faxovima, znam ,ali to je beogradski univerzitet lako resio / hoces na privatni, evo ti knjizica pa idi.

    2. Ja sam naglasio da nedostaje sredstva za finansiranje istrazivanja ne novca koji istrazivaci dobijaju. Mada i tu nisi bas u pravu, novac ministarstva je sedam, osam puta veci od pokrajinskog.

    3. politiku sam zaboravio, velika je sranmota naseg univerziteta je sto je rektor licno ucestvovao u kampanji ds/a. Da ima imalo morala odavno bi podneo ostavku
  • kolikojaznam

    30.09.2012 08:40
    sa kim?
    izvinite a sa kim to mislite na sangajsku listu? sa onom visom poslovnom skolom - gde se zna cena ispita i gde studenti moraju ka uslov za izlazak na ispit da kupe knjigu od profesora. ili mozda sa ekonomskim fakultetom kome je sediste u subotici a glavnina studenata u ns. sa DIFom gde magistrira svako ko je nekad sutnuo loptu u prvoj ligi. jedini fakultet koji ima potencijal za svetsko rangiranje jeste FTN i to ne citav vec mozda elektro i masinski odsek. ostalo je boranija.
  • 30.09.2012 08:37
    odgovori za pojedince
    1. Profesori ne drze 15/20 casova nedeljno vec mnogo manje.
    2. Asistenti drze mnogo vise casova od profesora + odradjuju deo profesorskih obaveza, ali im je plata mnogo manja.
    3. Asistenti zapravo pisu radove, profesori se dopisuju.
    4. Mozda drzava daje svim fakultetima istu kolicinu novca (u skladu sa brojem studenata), ali je pravo fakulteta da taj novac rasporedjuju po svojim kriterijumima. Tako imamo da profesori sa razlicitih fakulteta imaju i razlicite plate.
    5. Pokrajina dotira fakultetima simbolican iznos i to kroz naucne projekte, ali onaj ko pise radove (asistent) i ne vidi te novce.
    6. Za razliku od pokrajine, drzava finansira naucne projekte sa mnogo vecim novcanim sredstvima i ta sredstva nisu mala. Ali ni to ne utice previse na broj radova jer asistenti koji ih pisu to pokusavaju da rade kada su manje optereceni nastavom i kada zavrse poslove koji su obaveza profesora. Asistent mora da dopise i profesora. Rezultat: profesor ce uvek imati vise "objavljenih" radova od asistenata iako ih nije ni pisao. To dalje znaci da ce profesori dobijati veca novcana sredstva po osnovu objavljenih radova od asistenata.
    7. Da, FTN i jeste primer nepotizma.
  • Marko

    30.09.2012 08:27
    :)
    Univerzitet mora da se pomiri sa ozbiljnim strukturnim problemima poput naučno-porodične profesionalne selekcije i mnogih drugih. U suprotnom rizikuju da naprave izuzetak i prošire rang-listu na 501. mesto.
  • radovi radi radova

    30.09.2012 08:27
    Na dobrom broju univerziteta u svetu je tendencija da se radovi pišu radi radova. U Srbiji je to u 100% slučajeva - posrnulih doktora nauka koliko 'oćeš, samo se štancaju. Jer fakultetima i "istraživačkim" "institutima" treba da se kite brojkama. Odvratno.
  • Posmatranje sa strane

    30.09.2012 07:21
    Da li je problem zaista u upravama Fakulteta?
    Objavljivanje radova zavisi iskljucivo od umeca i volje pojedinca. Ne moze nijedna uprava fakulteta da izda naredjenje "juris na SCI listu". Ali moze da pokusa da novcano stimulise one sa bogatom bibliografijom, da im da vise prostora za naucni rad a manje iznurujucih nastavnih obaveza. Ovako, nastavnik koji objavi 5 radova na SCI listi dobija samo nove obaveze (mentorstva na doktorskim) za koje nije nista bolje placen nego pre.
  • FTN

    30.09.2012 06:36
    Napraviti od FTN-a poseban univerziet i lako ulazimo među 500 najboljih. =)
  • ff ns

    29.09.2012 23:49
    Nažalost, to se neće desiti i ne treba da se desi, dok god jedan od glavnih načina zapošljavanja na fakultetima bude po principu:"Ti mi zaposliš ćerku na faksu, a ja ti pustim projekat u Pokrajini".
    Ili je ovo možda samo slučaj na Filozofskom...
  • Nasi

    29.09.2012 23:27
    U Web Of Science

    Radovi na SCI listi po autorima i naucnim oblastima

    ->

    http://kobson.nb.rs/nauka_u_srbiji/nasi_u_wos.3.html
  • Ja

    29.09.2012 22:45
    Novosadski univerzitet ce malo teze izaci na Sangajsku listu, jer su fakultetski kadrovi dosta losiji u odnosu na BG.
  • 29.09.2012 19:37
    @Anonimus - asistent
    A zamisli tek na polju medicine - tamo se pisu radovi, u isto vreme drzi nastava, i u isto vreme obavlja klinicki rad (poznatiji kao lecenje ljudi). Ne treba da vam pricam koje strada prvo, i sami znate ako ste nekad bili bolesni.
  • megasingi

    29.09.2012 19:08
    Univerzitetski Profesor
    A di ste Vi profesor, na Megatrendu? Singidunumu? Onda ima smisla, što da Vam se dete muči kad ionako dobije diplomu 2 dana po upisu.
  • Džebedaja iz vešeraja

    29.09.2012 18:37
    mulj beogradski
    Novosadski univerzitet samo iz političkih razloga nije na Šangajskoj listi. Kad bi pristao da ga beogradizuju, ulaz na listu bio bi pitanje trenutka.
  • MD

    29.09.2012 18:13
    Stručni ljudi da upravljaju fakultetima
    Novosadski univerzitet ima dobre naučnike, ali nažalost nauku na mnogim fakultetima vode nestručni ljudi. Pogledajte samo ko su prodekani za nauku ili doktorske studije na nekim fakultetima. To su redovni profesori koji su u celoj karijeri objavili 2-3 rada na SCI listi. Dokle god se ne reši problem nepotizma i stranačkog zapošljavanja na Novosadskom univerzitetu, nema ni napretka. Ne može nekoliko ljudi na fakultetu da objavljuje kvalitetne radove, a velika većina da ne radi ništa i da još pritom iz lične sujete koči razvoj tih sposobnih naučnika. Univerzitetu je, dakle, potrebno isto što i većini državnih institucija - departizacija i profesionalizacija kadra, odnosno potrebno je da zaista najbolji kadrovi budu zaduženi za organizaciju i naučne i nastavne delatnosti. Iako zvuči kao fraza i neki jeftin politički marketing, to je jedini način da Novosadski univerzitet napreduje, a videćemo da li će se i uspeti u tome.
  • 29.09.2012 15:44
    @Anonimus - asistent
    Dobro rece, nepotizam. FTN je primer nepotizma.
  • NS

    29.09.2012 15:10
    @Univerzitetski profesor
    Mnogo me zanima Vase misljenje, zbog cega kazete da se Vase dete nece zamajavati pisanjem radova? Kao da je to nesto lose? Zanima me zbog cega tako mislite.
    S postovanjem, studentkinja Novosadskog Univerziteta.
  • Howyesno

    29.09.2012 15:06
    hahaha s obzirom na to da su izbori zavrseni, mogu ovu vest da pripisem jedino neuobicajenom smislu za humor nekoga u univerzitetskom vrhu
  • 29.09.2012 14:56
    @Anonimus - asistent
    (1) Niko ne tera nastavnike da drze 15/20 casova nedeljno, kao sto ih niko i ne tera da tezgare po privatnim fakultetima, po RS ali i po Federaciji. Ali vole pare, pa to ti je. Izguglaj Kosta Josifidis, za ilustraciju. (2) Novosadski profesori dobijaju identican iznos, kao i nastavnici sa Beogradskog univerziteta, od republickog ministarstva. Iznoz koji dobijaju od pokrajine, ma koliki da je, je cist visak u odnosu na druge (van Vojvodine). (3) za nepotizam si u pravu.
  • Univerzitetski profesor

    29.09.2012 13:21
    Dobar fazon. Moje dete se nece zamajavati sa pisanjem radova.
  • 29.09.2012 12:53
    asistent
    Prvo treba utvrditi da li je novosadski univerzitet istrazivacka ili naucna insitutcija. Verujte mi na rec, obisao sam dosta univerziteta u svetu, ne moze se vijati sci lista i drzati 15/20 casova nedeljno. To ne mogu ni daleko jace insitucije od nas... Drugo, potrebno je vise novca za TROSKOVE ISTRAZIVANJA. Novac koji daje pokrajina je smesan. I trece mora se prestati sa nepotizmom prilikom zaposaljavanja naucno/istrazivackog kadra. Tek kad se ispune ovi islovi mi imamo sanse da postanemo ozbiljan svetski univerzitet, do tada tesko...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna