Rusija i Ukrajina: Šef ruske plaćeničke Vagner grupe snimljen kako traži borce u zatvoru

Jevgeni Prigozin nudio je zatvorenicima slobodu u zamenu za šest meseci ratovanja u Ukrajini.

Osnivač ruske plaćeničke vojne grupe Vagner pokušava da u zatvorima pronađe dobrovoljce za rat u Ukrajini, pokazao je snimak koji se pojavio na internetu.

Ovaj video, čiju verodostojnost je BBC potvdio, otkriva kako se Jevgenij Prigozin obraća velikoj grupi zatvorenika.

On je rekao osuđenicima da bi mogli da budu oslobođeni u zamenu za službu u Vagneru.

Snimak bi mogao da potvrdi glasine, koje kruže već neko vreme, da Rusija pokušava da poveća brojnost trupa regrutovanjem osuđenika.

Iako ruski zakoni ne predviđaju umanjivanje zatvorskih kazni u zamenu za vojnu službu, Prigozin je tvrdio da se „niko neće vratiti iza rešetaka" ako se pridruži njegovoj grupi.

„Ako odslužite šest meseci (u grupi Vagner), slobodni ste", rekao je.

Ali, upozorio je potencijalne regrute da ne razmišljaju o dezertiranju:

„Ako stignete u Ukrajinu i shvatite da to nije za vas, ubićemo vas."

Zatvorenicima je predočio i pravila grupe Vagner, prema kojima je zabranjen alkohol, droga i „seksualni kontakt sa lokalnim ženama, biljkama, životinjama, muškarcima - bilo čim".

„Ovo je težak rat, nije ni blizu onom u Čečeniji ili drugim", rekao je osuđenicima u zatvoroskom dvorištu, objašnjavajući im teškoće kroz koje ruske trupe prolaze u ovom ratu.

Nejasno je ko je i kada snimio video ili kako je on objavljen.

Ali, BBC je utvrdio da je nastao u zatvorskoj koloniji u saveznoj republici Mari El, koja se nalazi u centralnom delu Rusije.

Analitičari su do toga došli obrnutom pretragom slike crkve, koja se vidi u pozadini na snimku, a ustanovili su da se ona nalazi u zatvorskoj koloniji broj šest.

Snimak ekrana na kojem se vidi lice čoveka koji regrutuje zatvorenike obrađen je alatima za prepoznavanje, posle čega je utvrđeno podudaranje od 71 do 75 odsto sa fotografijom Prigozina.

Izvori su potvrdili za ruski servis BBC-ja da je čovek na snimku verovatno Prigozin.

„To je njegov glas, njegova intonacija. Njegove reči i način govora... Siguran sam 95 odsto da je ovo on i da snimak nije montiran", rekao je jedan od izvora BBC-ja.

„Vrlo slično, to je njegov stil i glas mu je vrlo sličan", kazao je drugi izvor.

Iz kompanije Konkord, koja je u vlasništvu 61-godišnjeg Prigozina, nisu demantovali da se on pojavljuje na snimku, poručivši za ruske državne medije da je sličnost „monstruozna".

 

Yevgeniy Prigozhin with Vladimir Putin
Getty Images
Jevgeni Prigozin i Vladimir Putin 2010. godine

 

Prigozin, bliski saradnik ruskog predsednika Vladimira Putina, prethodno je poricao vezu sa Vagner grupom, čiji su se vojnici borili u Ukrajini, Siriji i u nekoliko sukoba širom Afrike.

Ali na snimku se čuje kako ovaj oligarh govori zatvorenicima da je „predstavnik privatne vojne kompanije".

„Možda ste čuli za ime - Vagner grupa?", pitao je okupljene u zatvorskom dvorištu.

Rekao je da regruti moraju da budu u „dobroj fizičkoj formi".

Kasnije je otkrio da je prvih 40 regruta iz zatvora u Sankt Peterburgu učestvovalo u napadu na elektranu Vulehirska u istočnom delu Ukrajine tokom juna.

Zatvorenici su jurišali na neprijateljske rovove i noževima napali ukrajinske vojnike.

Trojica su poginula, a među njima je bio i 52-godišnjak, koji je proveo više od tri decenije u zatvoru, rekao je Prigozin.

Kasnije je upozorio osuđenike, koji su nosili crne zatvorske uniforme, da se od njih očekuje da se raznesu ručnim granatama ako dođu opasnost da budu zarobljeni.

Koreni grupe Vagner su nerazjašnjeni, ali veruje se da ju je oformio Dmitrij Utkin, bivši član ruske armije.

BBC je prethodno potvrdio vezu grupe i Prigozina, koji je poznat i kao „Putinov kuvar" pošto je počeo kao vlasnik restorana koji je dostavljao hranu Kremlju.

Veruje se da su članovi te grupe u Ukrajini još od 2014.

Od početka ruske invazije u februaru, ukrajinske snage tvrde da se u istočnom delu zemlje napadale mesta u kojima su bile baze Vagner grupe.

Američki vojni zvaničnici saopštili su u avgustu da je do 80.000 ruskih vojnika poginulo ili povređenu od početka rata u Ukrajini, a da se Moskva navodno okrenula Vagner grupi kako bi nadoknadila gubitke.

Prošlog meseca, novinari nezavisnih ruskih medija razgovarali su sa osuđenicima iz različitih ruskih zatvora, koji su im rekli da je Prigozin lično posećivao ta mesta da bi regrutovao vojnike za borbe u Ukrajini.


Možda će vas zanimati i ova priča:


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

  • Duško

    19.09.2022 13:15
    Ako su britanci potvrdil....
    Britanci su majstori za manipulaciju i mora se "verovatri" njihovim "proverenim" informacijama.
  • Nenad

    15.09.2022 20:09
    Bljutava propaganda
    Softverskom montažom utvrđeno podudaranje od 71%?
    Još neki "znalac", kaže pogledaj snimak. Pa snimak je zato i montiran da ubedi isprazne glave.
    Dugogodišnji vojni profesionalci bi dopustili da ih snimaju? To ni retard ne prihvata.
  • Lala

    15.09.2022 19:07
    Za nsnsns
    Ako već oćeš da pišeš nešto onda prvo dobro pročitaj šta ko napiše pa onda komentarišu,a šta je radio BBC pre bombardovanja i po tebi pošteno obaveštavao,onda si ti iz nekog drugog filma upao

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije BBC - BBC

Kejti Peri dobila spor protiv Kejti Peri

Troje sudija je u petak poništilo odluku po kojoj je pop zvezda prodajući odeću pod vlastitim imenom tokom turneje u Australiji 2014. prekršila zakon o autorskom delu.