FOTO: Šta će se desiti sa crvenim kioscima iz centra Novog Sada?

Postoji mogućnost da će tri crvena kioska koja su uklonjena iz Šafarikove ulice postati muzejski primerci, saznaje 021.rs.
FOTO: Šta će se desiti sa crvenim kioscima iz centra Novog Sada?
Foto: 021.rs (Dalibor Ćalić)
Na odlaznim peronima autobuske stanice na adresi Bulevara Jaše Tomića nalazilo se šest objekata, dok se na okretnici u Šafarikovoj nalazilo tri blagajnička kioska, na čije mesto se predviđa postavljanje dva nova kioska, dok se postojeći otpravnički kiosk menja novim, koji u sastavu ima i toalet za vozače.
 
Kako iz Javnog gradskog preduzeća kažu za 021.rs, JGSP je "rashodovao" uklonjene kioske, a tri komada iz Šafarikove uskladištio.
 
 
 Foto: GSP (uskladišteni kiosci)
 
"Namera preduzeća je da od Muzeja grada Novog Sada zatraži procenu muzejske vrednosti ovog dizajnerskog klasika i mogućnost njegove restauracije u muzejske svrhe", piše u odgovoru koji je 021.rs dobio od GSP-a.
 
 
 foto: Google Street View
 
Podsetimo da "uskladišten" u garaži GSP-a već godinama stoji i poslednji novosadski tramvaj koji nije doživeo planiranu restauraciju, zbog nedostatka sredstava.
 
Ostalih sedam objekata ide na otpad
 
Tri crvena kioska koja su početkom meseca uklonjena sa stanica u Novom Sadu pojavila su se pre dva dana napuštena na priobalju u Futogu, zbog čega su se stanovnici ovog naselja obratili redakciji 021.rs.
 
  
 
Tri kioska koje je vidno načeo "zub vremena", ostavljena su kod Dunava u Futogu, naspram Lovačke ulice, gde su stajala izložena suncu i kiši nekoliko dana. 
 
Juče, u poslepodnevnim časovima kiosci su odneti viljuškarima. U Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću za 021.rs naveli su da su ovi kiosci upućeni na otpad. 
 
Na pitanje ko je bio zadužen za uklanjanje i odlaganje objekata u Javnom gradskom saobraćajnom preduzeću i ko je mogao da ostavi kioske na obali Dunava, ne odgovaraju.
 
  
 
Dodaju da je stanje objekata izuzetno loše s obzirom na činjenicu da su izrađeni od plastike, sunđera i katrana.
 
"Posle 40 godina upotrebe kiosci su ispucali i istrulili, čime su objekti postali krajnje neuslovni za obavljanje bilo kakvog rada u njima", navode u ovom javnom preduzeću.
 
Kako se vidi u Odluci o rashodovanju koju je 021.rs dobio od GSP-a, vrednost rashodovanih objekata kreće se od 23 dinara, pa sve do 42.997 dinara
 
  
 
Posao zamene ovih objekata na okretnici u centru, ali i na odlaznim peronima Međumesne autobuske stanice dobila je firma "Intergrand DOO" iz Bačkog Dobrog Polja i za taj tender dobila je devet miliona dinara, bez PDV-a. 
 
Jugoslovenski crveni kiosk stigao i do njujorškog Muzeja modernih umetnosti
 
Inače, ovaj crveni kiosk je jedan od poznatih simbola dizajna Jugoslavije. Prototip kioska iz 1966. godine i dalje se čuva u Njujorku, u Muzeju moderne umetnosti (MoMA).
 
 
Trenutno se takozvani "Kiosk K67" nalazi i na njujorškom Tajms skveru okviru projekta "Times Square Transmissions 2021", i koristi se kao di-džej kabina za puštanje muzike. Zainteresovani još uvek imaju priliku da vide i unutrašnjost kioska, jer se za vreme puštanja muzike organizuje i lajv-strim.
 
Kiosk K67 delo je slovenačkog industrijskog dizajnera i arhitekte Saše Mahtiga, i predstavlja jedno od najprepoznatljivijih obeležja bivše Jugoslavije. Modularni dizajn i struktura od čelika, stakla i fiberglasa predstavljala je jedan od retkih eksperimentalnih projekata šezdesetih godina koji su doživeli proizvodnju. Zbog kompaktnog dizajna i lake konstrukcije, bilo je moguće kombinovati veliki broj pojedinačnih jedinica. 
 
  
Foto: Youtube Printscreen (MoMA)
 
Kreator Saša Mahtig nikad se na svom dizajnu nije obogatio. Pre tri godine njegov kiosk, obojen u žutu boju i potpuno restauriran, pojavio se i u berlinskoj četvrti Krojcberg. 
 
Godine 1999. je stala proizvodnja kioska, i do tada je proizvedeno oko 7.500 modula. Iako je većina ostala u Jugoslaviji, veliki broj kioska izvezen je u inostranstvo, između ostalog u Poljsku, Irak, Keniju, Novi Zeland, Japan, bivše zemlje Sovjetskog Saveza, ali i u SAD. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Gradjanin

    18.07.2021 18:05
    Očigledna pljačka
    Devet miliona dinara, bez PDV-a? Ko je ovde lud? Očigledno mi, gledamo i ćutimo dok nas pljačkaju.
  • Gajo

    18.07.2021 17:57
    @Sandokan
    Sandokane moje lane misli su ti pobrkane. Dabogda živeo u tim novim lepšim kioscima kako svaki pravi bot i zaslužuje!
  • Sandokan

    17.07.2021 14:19
    YU
    Čekamo da počne kmečanje za sledećom socrealizam-uspomenom. Novi kiosci su lepši, tačka!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče

Nestali Novi Sad

Pred sam kraj kalendarske godine, vredan događaj obogatio je kulturnu scenu ove ravnice i u narednom periodu biće stalna tema u najvećem gradu juga Panonije.

Graditelj socijalističkog Novog Sada

Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.

Novi Sad koji sanjamo

Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.

Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"

Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...

Student nije zapalio žito

Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.