Ne jedan, dvojica najboljih: Kako se nekad pratila Voša
"I? Ko je, iz moje klinačke vizure, bio najbolji jugoslovenski fudbaler?"
Foto: 021.rs
Od časa kada je u Engleskoj 1885. godine fudbal postao takmičarski organizovan sport - a ne samo jurnjava zajapurenih mladića za loptom, u želji da je nogom ili glavom proture između, na livadama, uspravno zabodenih balvana poveznih vodoravnom motkom - krenulo je, isključivo po želji gledalaca, favorizovanje i neskriveno poštovanje pojedinih igrača, u odnosu na ekipu.
Neobično, budući da je fudbal eminentno kolektivni sport u kojem uspeh, dakle, pobeda, baš kao i poraz, uvek jeste zbir pojedinačnih doprinosa svakog od igrača. Eto, ljudi vole da i među pobednicima, dodatno izdvajaju ljubimce.
Ko je najbolji igrač? Pitanje za sva vremena za ljubitelje "najvažnije sporedne stvari", kako ovu vrstu loptanja nazivaju - papagajski ponavljajući izlizanu frazetinu - najmanje talentovani primerci, zalutali u sportski žurnalizam. Kriterijumi za tu vrstu izbora, bili su i ostali vrlo razuđeni, uglavnom neodbranjivo subjektivni.
Godinama docnije, autentičnost i verodostojnost izbora su pojačani odlukama, za te prilike specijalno uspostavljenih žirija, ali i javno izraženog širokog kruga mišljenja stručnjaka ili publike.
Ustanovljena su i godišnja priznanja na različitim nivoima, ali i spektakularna proglašenja najistaknutijih pojedinaca na važnim takmičenjima: nacionalnim, kontinentalnim ili svetskim.
Jedino što je izvesno u toj kolektivnoj strasti u odabiru favorita je neoboriva činjenica da taj rezlutat ništa opipljivo ne definiše. Koliko ljudi, toliko i afiniteta. O ukusima, znamo dobro, nema svrhe raspravljati.
Za mene uzbuđenje oko izbora najboljeg fudbalera - u Novom Sadu, Jugoslaviji ili bilo gde na svetu - jednostavno nije postojalo. Znao sam - još od kada sam u najranijem detinjstvu spoznao šta je fudbal - ko je najbolji u toj magičnoj igri. Zapravo, bilo ih je dvojica jednakih: Vujadin Boškov i Todor Veselinović.
Moja porodica je živela za fudbal i, desetak godina, od fudbala. Doslovno. Otac Vaja je gotovo celu šestu deceniju prošlog veka proveo u Fudbalskom klubu Vojvodina. Dugo godina je bi tehnički rukovodilac, ili "tehniko" prvog tima, kako se taj posao godinama zvao, dok u naš savremeni sportski rečnik nedavno nije uveden "posrbljeni" sinonim: tim-menadžer.
Potom je nekoliko godina bio direktor kluba. Uz Slobodana Ćosića iz Crvene Zvezde, bio je među prvim profesionalcima sa takvim zvanjem u jugoslovenskom fudbalu.
Na utakmice Vojvodine počeo sam da idem poslednjeg leta, pre polaska u prvi razred osnovne škole, u društvu sa mamom Jelicom. Tada je postojao lep običaj, zapravo pravilo, da supruge i devojke fudbalera, takođe i članovi uprave, nekada i sa celokupnim familijama, odlaze zajednički na stadion.
Svi su imali takozvane "plac-karte", ulaznice za celu sezonu sa obeleženim redom i sedištem na zapadnoj tribibini. Od te prve takmice, decenijama docnije, retko da sam propustio bilo koji meč. Ubrzo sam se priključio dečacima koji su tokom mečeva, skupljali lopte i dobacivali ih akterima na terenu.
Birao sam poziciju između klupa sa trenerima i članovima stručnog štaba i osluškivao šta su razgovarali između sebe, ili uz aut-liniju, dovikivali svojim igračima.
Kad god sam mogao, slobodan od školskih obaveza, odlazio sam na treninge prvog tima. Obožavao sam da u svlačionici, pijući specijalnu mešavinu čaja i limunade - toplu ili hladnu u zavisnosti od godišnjeg doba, specijalitet čika Milana Orendija, ekonoma kluba - slušam priče prvotimaca posle treninga. Sve sam ih poznavao. Voleo i poštovao.
Bile su to takozvane "zlatne godine" Fudbalskog kluba Vojvodina. Po mnogim sportskim analitičarima onog vremena, Novosađani su igrali najdopadljiviji fudbal u Jugoslaviji. Jedan zagrebački sportski list je napravio veliku anketu među navijačima širom zemlje, zanimajući se za ime kluba koji im je - uz onaj za koji navijaju - sledeći po simpatijama. Ubedljivo je, u tom izjašnjavanju, pobedila Vojvodina.
Klub je bio rasadnik reprezentativaca. Na Svetskom prvenstvu u Švedskoj 1958. čak petorica njih su bili u startnoj postavi jugoslovenske ekipe: Krivokuća, Krstić, Boškov, Rajkov i Veselinović. Povremeno su, godinama, u nacionalni sastav pozivani Milovanov, Roganović, Nikolić, Bena i Takač. Ceo tim, zapravo.
Tih godina, avaj, takva kakva je sjajna bila, Vojvodina nikada nije osvojila šampionsku titulu. Razlozi su (bili) razni. Baš kao i argumenti u pokušajima da se ustanovi uzrok te zle kobi. Nekada je nedostajao samo jedan bod, jedan gol ili jedna ispravna, a ne pogrešna, sudijska odluka...
Ne bih, sedamdestak godina docnije, da (po)nudim još jedno, ko zna koje po redu, subjektivno razmišljanje o toj tužnoj činjenici.
Otac je voleo da u našem stanu, za velikim trpezarijskim stolom, sa gostima priča o fudbalu. Dolazili su, uz porodične prijatelje - obavezno veliki "Vojvodinaši" - i istaknuti članovi uprave, beogradski i novosadski novinari, aktuelni treneri i poneki igrači. Kao, radeći domaće zadatke ili igrajući se u nekom ćošku, pažljivo sam pratio razgovore.
Tada sam čuo za Puškaša, Kočiša, Božika, Grošiča i druge "jahače" legendarne mađarske "Lake konjice", po mnogima najbolje svetske ekipe onog vremena. Pričalo se i o mađioničarima iz Brazila: o Didiju, Vavi, Zagalu, Garinči i čudu od talenta, omladincu Peleu. Pa, o Kubali, Mađaru iz Slovačke, velemajstoru fudbalskom koji je, menjajući pasoše i državljanstva, stigao i do španske reprezentacije. Baš kao i Di Stefano, Argentinac, potom - po Kubalinom receptu - i Španac, vođa Real Madrida, najbolje klupske ekipe pedesetih godina prošlog veka.
Vajini sagovornici su, kroz priču i svoje afinitete, analizirali igre tih svetskih fudbalskih veličina i, onako ovlaš, proglašavali najbolje.
Znao sam i ja ponešto o njima, ali nikog nisam gledao uživo. Nije bilo prilike. Tek poneki tekst u sportskoj štampi ili crno-bela fotografija, koje sam pažljivo iz novina isecao i brižljivo čuvao.
Ali jesam - relativno često i sa velikim zanimanjem - gledao Bobeka i Mitića, hodajuće jugoslovenske fudbalske ikone, baš kao i neuhvatljivog Vukasa, kao tornado sa loptom brzog Zebeca, gracioznog Milutinovića, šarmera Šekularca...
I? Ko je, iz moje klinačke vizure, bio najbolji jugoslovenski fudbaler? Toškara i Vujke, naravski! Tandem! Njih dvojica i niko drugi.
Šta me ponukalo na tako isključiv, strogo ličan stav? O tome, na ovom mestu, sledećeg utorka...
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Novi Sad - Novosadske priče
Novi Sad - Voša - Borovo: Fudbalska groznica
29.10.2024.•
3
Relativno rano, sa 12 godina, uključio sam se u pionirski sastav Fudbalskog kluba Vojvodina.
Jedno drugačije novosadsko detinjstvo
22.10.2024.•
0
Priča Duška Bogdanovića o jednom drugačijem novosadskom detinjstvu...
Kad led proključa u Novom Sadu
15.10.2024.•
3
Hokej na ledu je u Novom Sadu imao neverovatnu uzlaznu liniju.
"Pino Silvestre" pokret u Novom Sadu: Kako smo zamirisali
08.10.2024.•
12
Kada su muški primerci moje generacije i oni sa nekoliko godina starijim krštenicama - takozvani "bumeri" - počeli da (se) mirišu?
Kako su patike osvojile Novi Sad
01.10.2024.•
2
Patike. Prve sam dobio ranih pedestih kada sam pošao u zabavište.
Farmerke, pesnice i Džejms Din sa Podbare
24.09.2024.•
9
Farmerke ili farke - kako ih danas zovu mladi - kao klinac sam video u "kaubojskim" filmovima.
Novosadski sport nekad: Za koga se navijalo i zašto je ovo čudan grad?
17.09.2024.•
11
Tokom pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, moje detinjstvo i rana mladost bili su u znaku totalne zaluđenosti sportom.
Najbolje ocenjena mesta u Novom Sadu: Restorani koje vam preporučuje internet
08.08.2024.•
50
Kada vas neko pita za preporuku gde da jedu u Novom Sadu, ponekad se nađete u dilemi - šta da odgovorite? Iz pozicije Novosađana, sva mesta su "izvikana".
Arhitekta kojeg Novi Sad nije želeo: Poznati objekti su mogli da izgledaju drugačije
31.07.2024.•
15
Ljubitelji likovne umetnosti u Novom Sadu ne mogu da se požale, u gradu podno Petrovaradinske tvrđave i tokom letnjih raspusta ima atraktivnih događanja.
FOTO: Pothodnik u centru Novog Sada čuva stare mape koje niko ne primećuje - o čemu se radi?
24.07.2024.•
28
U pothodniku ispod Bulevara Mihajla Pupina, blizu stepenica koje vode ka zgradi Pošte, nalazi se izlog, malo prljav, ali u kojem se mogu videti karte Novog Sada sa ponekom svetlećom lampicom.
Šta se o Štrandu pisalo pre 100 godina: Pesak nije uzoran, preterano skup bife i Šerlok Holms
19.06.2024.•
9
Tokom leta mnogi Novosađani pohrle na Štrand kako bi pronašli osveženje u Dunavu ili kraj reke.
Graditelj socijalističkog Novog Sada
03.06.2024.•
13
Ko se prethodnih dana prošetao do Muzeja savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) imao je priliku da se upozna sa radom čoveka koji je oblikovao izgradnju Novog Sada tokom socijalističkog perioda.
Novi Sad koji sanjamo
25.05.2024.•
19
Aktuelna vlast je preko svake mere izgradila i uvećala grad podno Petrovaradinske tvrđave.
Novosadska kultna mesta: Gde ste išli na koncerte i žurke?
21.05.2024.•
84
Novosadsku muzičku istoriju, ali i onu istoriju svakodnevnice i zabave, čine mesta u kojima se ona stvara.
VIDEO: Prepoznajete li ovaj grad - šta se radilo u Novom Sadu proleća 1939. godine?
18.04.2024.•
25
Pre 85 godina Novi Sad je bio znatno drugačiji grad. Najpre, u njemu je živelo gotovo sedam puta manje ljudi.
Bombardovanje 1999. godine - čega se sećaju Novosađani: Esmeralda, trčanje po čvarke, žurke...
24.03.2024.•
31
Povom 25. godišnjice od početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, portal 021.rs vam donosi priče Novosađana o 78 dana 1999. godine.
Kako su Novosađani naučili NATO "red vožnje"
24.03.2024.•
7
Imao sam 11 godina. Tog dana se išlo prepodne u školu, popodne smo uobičajeno išli napolje da se igramo ubeđujući one koje su roditelji sprečili, da neće biti nikakvog bombardovanja...
VIDEO: Sećanje na "Žutu kuću" živi - trag Novog Sada kojeg sve manje ima
20.03.2024.•
25
Na lokaciji na kojoj se nekada nalazila kultna novosadska "Žuta kuća" gradska vlast planira izgradnju crkve posvećenoj stradalima u južnoj Bačkoj tokom Drugog svetskog rata.
FOTO: Znate li da u Veterniku postoji bosanska brvnara koja je spomenik kulture?
26.02.2024.•
18
Prava Bosanska brvnara sa etnografskom zbirkom predmeta starih i 200 godina može se pronaći u Veterniku.
Student nije zapalio žito
05.02.2024.•
5
Na fasadi kasarne u Ulici vojvode Bojovića jedna spomen ploča čuva priču o studentima koji su zapalili pšenicu. I to su platili životom.
FOTO, VIDEO Novosadski lekar čuva grad u starim mapama: Ovo je njegova priča
01.02.2024.•
3
Novosađanin Dušan Jovanović, lekar gastroenterohepatolog i onkolog, tokom februara imaće izloženu prvu izložbu starih mapa i grafika Novog Sada i Petrovaradina iz njegove velike kolekcije.
Komentari 10
НС ДУНАВ
Миша Секулић
Salajčan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar